Znaleziono 5 wyników

autor: rchobby
13 sie 2004, 14:54
Forum: Elektronika CNC
Temat: gotowe sterowanie na rs, czy warto?
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 8427

Zgadzam sie może trochę przesadziłem z tymi 80W. Wystarczy przyjąć model rezystancyjny takiego układu i zobaczyć jaka moc będzie się wydzielać zanim zadziała ograniczenie. Lepiej przesadzić niż nie docenić. Prawda jak zwykle leży w połowie drogi. Chciałem zwrócić uwagę na problem ciepła przy tak dużej różnicy napięć - w przyrodzie nic nie ginie.
Na koniec nie polecam nikomu podłączenia na dłuższy czas układu L298 do 40V i zasilania silnika 3V/2A bez solidnego radiatora. W swojej maszynie miałem takie sterowanie - silnik 6V/1A zasilany 15-17V/1.7A - po kilku godzianach pracy sterownik (x3) był dość ciepły mimo zastosowania wentylatora i sporego kawałka radiatora.
autor: rchobby
13 sie 2004, 11:06
Forum: Elektronika CNC
Temat: gotowe sterowanie na rs, czy warto?
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 8427

Niby tak, ale układ wygląda

+40 ---- Th ---- Ruzw ------ Tl ----- Ri ---- masa

Gdzie się podzieje reszta napięcia, silnik np. 3V/2A, zasilanie 40V:

Ri rezystor do pomiaru prądu, mała wartość zalecane 0.5ohm, max. 1V
Ruzw - rezystancja uzwojenia, prąd ograniczony do 2A czyli napięcie 3V

jak przyjmiesz na tranzystorach tylko napięcie nasycenia 4.9V to brakuje jeszcze ok. 30V gdzie się podziało. Tranzystory pracują jako stabilizator prądowy czyli cała nadwyżka napięcia jest na nich. Napięcie nasycenia pojawi sie kiedy będą całkowicie otwarte, czyli silniki będą zasilane napięciem ok. 10V i wówczas Twoje rozumowanie będzie prawdziwe. Oczywiście układ pracuje jako impulsowy czyli średnie napięcie będzie mniejsze i mniejsza moc tracona ale z drugiej strony radiator projektuje się z nadwyżką.
Też nie ustrzegłem się błędu i potraktowałem 2A jako łączny prąd zapomniałem że układ zasila dwa uzwojenia i przy pracy 1/2kroku co drugi zasila dwa uzwojenia.
autor: rchobby
13 sie 2004, 07:11
Forum: Elektronika CNC
Temat: gotowe sterowanie na rs, czy warto?
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 8427

Kiedy silnik jest nisko voltowy, przy 40V/2A na L298 będzie ~80W czyli do tego koniecznie!!!!! super radiator z dużym wentylatorem. Bez tego układzik zagotuje wodę w sekundę!
autor: rchobby
06 sie 2004, 08:39
Forum: Elektronika CNC
Temat: gotowe sterowanie na rs, czy warto?
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 8427

wudar ... nie ma głupich (lamerskich) pytań są tylko głupie odpowiedzi, ale to na marginesie. Ostatecznie forum to przepływ informacji od tych co znają temat praktycznie/teoretycznie do tych którzy chcą się dowiedzieć.
Zgadzam się z pit202, w tym układzie masz sterowanie typu pełny krok i półkrok. Rozwiązanie dla silnika unipolarnego znajdziesz na forum np. na PIC'u (do 30-35V/2A) lub inne, gdzie na wejściu jest L297 a końcówka mocy na MOSFET'ach (np. 3axcnc). Koszty obu wykonań są porównywalne i nie powinny przekroczyć podanych przez pit'a 200zł (własne wykonanie).
Jakie wady/zalety rs czy lpt nie wiem bo nie używałem jeszcze rs'a. Od początku bazuje na lpt i nie widzę wad, przy 'właściwym' podejściu nie ma żadnych zagrożeń czy błędów działania. Jedyną wadą lpt to ograniczona liczba wejść/wyjść, ale w rozwiązaniach amatorskich nie ma to znaczenia. W rs'ie te ograniczenia są rozwiązywane 'pośrednikiem'.
Profesjonalne sterowniki bazują na rs (tylko przesyłanie danych w obie strony i konfiguracja sterownika) ale to wyższa szkoła jazdy - klawiatura, wyświetlacz graficzny, praca bez komputera itp.
autor: rchobby
02 sie 2004, 10:24
Forum: Elektronika CNC
Temat: gotowe sterowanie na rs, czy warto?
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 8427

Z opisu wynika że brakuje końcówki mocy, czyli dodatkowo musiałbyś zrobić-kupić sterownik silnika. Oferowany układ to chyba tylko 'pośrednik' rs-perform-moc i tylko współpracuje z dostarczonym programem. Całość nie będzie kompatybilna z większością sterowań pracujących w oparciu o G-kody, pomimo posiadania konwertera tych kodów tzn. Ty uruchomisz taki plik ale nikt nie uruchomi Twojego pliku wykonawczego u siebie, chyba że konwerter działa w obie strony.
Zaletą takiego rozwiązania-sterownika jest możliwość używania win w każdej postaci. Nie będzie zakłóceń związanych z błędną obsługą zegara przez win. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane przez producenta programu DeskCNC.
Czy to jest warte tej ceny? To już zależy od Ciebie. Otrzymujesz dwie gotowe płytki i program, który wygląda na całkiem przyjazny i logiczny oraz co dla wielu jest ważne po polsku. Wspomniany program kosztuje 250$ i płytka 100$.
Za gotowe sterowniki silnika, w firmie, musisz zapłacić od ok. 300-400zł/szt czyli x3 = 900-1200zł i dochodzą koszty zasilacza. Amatorskie wykonanie można zrobić w cenie do 50-100zł/szt.
Jest inne rozwiązanie i w obu potrzebujesz sterowników mocy. Zaczynasz od sterowników silników z wejściem step/dir i rozwiązań w oparciu o port LPT. Zobaczysz na ile spełnia to Twoje wymagania, jeżeli nie to będziesz mógł pomyśleć o zakupie perform.

Wróć do „gotowe sterowanie na rs, czy warto?”