Panowie po co się sprzeczać. Bez wątpienia są to niebezpieczne substancje.
Miałem wątpliwą przyjemność pracować z tymi żywicami przez kilka lat w przetwórstwie kilkanaście ton miesięcznie. I już nigdy, za żadne pieniądze nie wróciłbym do tej technologii.
Co do form to z filmu nie wynika z czego są wykonane.
Nie jestem przekonany czy same wyroby są faktycznie z żywicy czy z gipsów modyfikowanych. Nie wczytywałem się w temat.
Znaleziono 3 wyniki
Wróć do „jaką żywice do odlewu figurek?”
- 03 maja 2012, 20:21
- Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
- Temat: jaką żywice do odlewu figurek?
- Odpowiedzi: 17
- Odsłony: 12838
- 02 maja 2012, 18:48
- Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
- Temat: jaką żywice do odlewu figurek?
- Odpowiedzi: 17
- Odsłony: 12838
i słusznie że Kolega się boi - bo te opary są niebezpieczne.pepeeee70 pisze:mam zlecenia na takie drone ozdobne przedmioty i troche boje sie tych oparow
Ale spokojnie - są to produkty ogólnie stosowane w przemyśle.
Najbardziej niebezpieczne są żywice poliestrowe, zawierają one styren który jest niebezpieczny. Na szczęście paskudnie śmierdzi i skłania do tego aby dokładnie wietrzyć stanowisko przerobu takiej żywicy. Żywice epoksydowe znacznie mniej śmierdzą ale również posiadają niebezpieczne składniki i wymagają wietrzenia. Jeżeli Kolega ma jakiekolwiek problemy z płucami to radzę się żywic nie tykać.
Jak wcześniej wspomniałem należy mieć wietrzone stanowisko do odlewania wystarczy stary wyciąg kuchenny. Tak na marginesie styren jest cięższy od powietrza i w profesjonalnych warsztatach stosuje się również odciągi dolne.
Do małych odlewów wystarczy górny. Koniecznie gumowe rękawice gumowe do nabycia w sklepach BHP. Okulary ochronne i maska ochronna jednorazowa.
Należy dokładnie zapoznać się z kartami technicznymi żywic i utwardzaczy i postępować zgodnie z instrukcjami.
Może to wszystko co napisałem brzmi przerażająco ale to są podstawowe zabezpieczenia w celu ochrony własnego zdrowia i nie wolno tego bagatelizować. To tak, jakby jechać samochodem 100/h bez pasów i z dzieckiem bez fotelika - kompletny brak odpowiedzialności.
Żywice zapewniają Koledze tani i trwały wyrób.
Jeszcze zostaje kwestia form ale o to Kolega nie pytał

P.S. Doczytałem...
Co do form silikonowych to problem polega na tym że silikon z czasem twardnieje i robi się kruchy. Ilość elementów do odlewu kształtuje się od kilku do kilkudziesięciu sztuk. nikt nie jest w stanie zagwarantować na ile taka forma wystarczy. Sa inne metody wykonania form elastycznych tanich - tzw płaszcze silikonowe o grubości 3-5mm wzmocnione bandażem na podbudowie z gipsu.
- 20 kwie 2012, 22:29
- Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
- Temat: jaką żywice do odlewu figurek?
- Odpowiedzi: 17
- Odsłony: 12838