Znaleziono 7 wyników

autor: abyss
30 lis 2016, 11:20
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Domowa znakowarka laserowa
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2786

Wystawiak pisze:znalazłem w jakimś temacie na forum takie wyliczenia właśnie aczkolwiek tej gęstości energii[...]wychodzi że laser da 50W/mm^2. Ja widzę teraz tylko liczbę i ona mi kompletnie nic nie mówi. To mało, dużo, średnio, dobrze czy źle?
Z mojej wiedzy wynika, że gęstość energii z typowego lasera CO2 o mocach ~60W jakich używa sporo użytkowników tego forum dochodzi do 9500W/mm2 przy ogniskowej 1,5 cala. Dla 30W spada to do połowy, czyli 4250W/mm2. Do cięcia BARDZO cienkiej sklejki (jak np. 0.4mm) można szacować, że potrzebujesz około 2000W/mm2. Można zgadywać, że 15W oznaczył by lub nawet przeciął taką bardzo cienką sklejkę. To wszystko przy dobrej optyce - która nie musi być tania. Problemem jest jednak jej cena i dostępność (skandynawskie są drogie i zapewne nie zamówisz łatwo i bardzo tanio pięciu m2, a raczej paletę). Grubość ciętego materiału jest ograniczona DOF o którym pisałem - gęstość mocy dramatycznie spada poza punktem focus, więc 1 mm w dół będzie już powiedzmy 2 razy mniejsza i "figę zrobi" z materiałem. Czyli 50W/mm2 to "śmiech na sali". Średnicę wiązki trudno się mierzy, słyszałem, że używają "graticule" (siatka okularowa / mikroskopowa? nie wiem jak to tłumaczyć - biolog używający mikroskopu na pewno by pomógł) - ale to trochę jak pomiar długości muchy w locie za pomocą lornetki ;)

P.S. Jeżeli ktoś ma tabelę z materiałami i gęstościami energii potrzebnymi do cięcia to bardzo chętnie bym zobaczył (może być na priv). Jakoś nie mogę znaleźć nic sensownego.
autor: abyss
29 lis 2016, 22:37
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Domowa znakowarka laserowa
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2786

Wystawiak pisze: Ale coś mi to tak do końca nie pasuje, bo czy to jeszcze nie ma wpływu na materiał? Taki 10W laser przykładowo według opisu tego chińczyka wypala grawer w stali nierdzewnej, to niby laser o mocy 1W też to zrobi tylko że wolniej?
Jest dużo czynników - nie wszystkie znam.
Wyobraź sobie szynę kolejową. Bierzesz palnik gazowy i nacinasz. Da się. Teraz wyobraź sobie, że masz worek z 500 świeczkami. Natniesz nimi szynę rozpalając je po kolei? Wątpliwe. Przewodność cieplna stali nie pozwoli ci na to. Tu pojawia się istotny wskaźnik jakim jest gęstość mocy. Dokładniej - to ile energii przekazujesz na jednostkę powierzchni w określonym czasie. Jeżeli promień masz bardzo dobrze skupiony na małej powierzchni, to działa spoko. Jeżeli kiepsko - to tak sobie. Obrazowo - to niemal identyczne zjawiska zachodzą gdy weźmiesz soczewkę wypukłą (np. okulary babci) i skupisz promienie ładnego słoneczka na kartce.
Dodatkowo przy cięciu dochodzi DOF (analogicznie do głębi ostrości) który może spowodować spadek gęstości energii przy próbie cięcia grubego (przy czym dla sprzętów rzędu do 100W mowa zwykle o kilku-kilkunastu milimetrach) materiału.

Na bank istotne są takie jak rodzaj materiału (są 3 podstawowe "reakcje" na działanie promienia lasera - odparowanie lub podobna dezintegracja/rozkład materiału (np. plexi), spalenie (tu zawartość tlenu ma znaczenie, drewno to zdaje się typowy przykład) i zmiana struktury - np. mikro-pęknięcia od gwałtownego rozszerzania się materiału przy znaczeniu szkła i ceramiki laserami CO2. Do tego dochodzi usuwanie spalin z obszaru cięcia (absorbują energię zamiast materiału), wspomniana przewodność, szybkość i rodzaj cięcia itd. Tego jest bardzo, bardzo dużo. Ja temat znam śladowo - ale to mniej-więcej co wiem, to piszę.
autor: abyss
29 lis 2016, 22:13
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Domowa znakowarka laserowa
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2786

cinematic2 pisze:Wystarczy korzystać z oryginalnej strony a nie tej przygotowanej pod dany kraj.
Dokładniej to zdaje się, że wybrać kraj docelowy z poza UE by dostawa była możliwa - sprawdziłem z ciekawości dla Ukrainy - nie drze się, a dla UE - nie można. Nigdy nie próbowałem kupować takich produktów, jakoś nie miałem potrzeby. No i z zupełnie innej strony Nie wiem czy taki zakup i deklaracja produktu nie podpadały by pod jakieś paragrafy celne od strony formalnej.
autor: abyss
29 lis 2016, 18:34
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Domowa znakowarka laserowa
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2786

Serio nie można takiego Blu-Ray kupić w Europie? Dlaczego?
Nie jestem specem od prawa i głębiej w to nie wnikałem - ale rzuć okiem na efekty wyszukiwania (mam nadzieję, że znasz angielski):
https://www.google.co.uk/search?site=&s ... JqJ5gQ-Te0

Piszą:
The EU decision does not appear to directly affect laser product sales or access at this time (early 2014). Instead, it applies to European safety standards "pursuant to Directive 2001/95/EC”, the General Product Safety Directive. These standards would need to be updated to conform with the 5 Feb 2014 EC decision. The expected time is about 24 months.
I właśnie wygląda na to, że po 2 latach weszło to w życie w praktyce.

Nie chce mi się wszystkiego czytać - ale z praktyki wiem, że jeżeli szukasz np. "zielonego lasera" na aliexpress - to najprawdopodobniej przy próbie zakupu okaże się, że jest brak możliwości zakupu - bo ali zablokowało ze względu na te dyrektywy. Podobnie i z innymi produktami kupowanymi przez odbiorców końcowych (podobno zapalniczki jet). Nie dziwię się, bo kretynów którzy świecą pilotom po oczach nie brakuje. Bo przy "większych mocach" to nie musi, ale może być ślepota. Wyobrażasz sobie, że facet który pilotuje samolot oślepł przy lądowaniu?
Te wszystkie tanie (~300€) sprzęty które linkujesz używają https://pl.wikipedia.org/wiki/Laser_p%C ... ewodnikowy Dużo więcej ci nie powiem, bo fizykę na studiach miałem bardzo dawno - pewnie są tu osoby które mają świeższą wiedzę. Pytanie - czy faktycznie tej wiedzy potrzebujesz.
Co do kupowania - na brak możliwości zakupu trotylu nie narzekasz?
autor: abyss
29 lis 2016, 13:27
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Domowa znakowarka laserowa
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2786

Wystawiak pisze:Patrząc na cenę całego urządzenia i tej części, to dość droga ona jest. Tylko tak, opisane jako laser niebieski o długości fali 450nm. To też jest taka diodka jak w DVD?
Czyli to też jest laser CO2? Czy to nie jest laser CO2? Co to jest za laser z tego linku?
W specyfikacji z linku masz:
Wavelength: 445-450 (Blu-ray)
To jest dioda laserowa, taka, jak używane w Blue-Ray. Promieniowanie widzialne, a lasey fiber i CO2 są daleko "poza drugą stroną" widzialnego pasma. CO2 działają w wysookonapięciowych tubach, najczęściej szklanych - wypełnionych gazem. Są dużo większe fizycznie. Wszystko chłopie mieszasz. Trochę tak, jakbys pytał, czy możesz startować traktorem w wyścigach formuły 1. No niby jeśdzi, silnik mocny ;) To, co pkazujesz to "zabawki" i w dpodatku bardzo niebezpieczne - szczególnie w nieświadomych rękach.
autor: abyss
29 lis 2016, 00:48
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Domowa znakowarka laserowa
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2786

Wystawiak pisze:Tylko z tego co czytałem, ale być może się mylę bo nie znam się tak do końca, to lasery CO2 nie wypalają w metalu
Tak, "nie wypalają w metalu". Można znakować niektóre metale z użyciem dodatkowo naniesionych preparatów (generalnie - drogich). Efekt z pewnością jest gorszy niż z fiber'a.
Wystawiak pisze: a ten co podałem link to tak zwany fiber, tak?
Tak jak Dominik ci napisał - to "bardzo silny" LED - porównywalny z nagrywarką DVD.
Wystawiak pisze: Wyczytałem też że tego typu znakowarki są bezobsługowe, więc nie ma żadnych konserwacji, części wymiennych po jakimś czasie itd. To by mi pasowało, bo kupuję stawiam na półkę, jak chcę to korzystam, jak nie chcę to nie i nad tym po prostu nie chodzę że trzeba zrobić to czy tamto.
No to niestety laser CO2 odpada, bo generalnie następuje w nim starzenie tuby. O ile wiem i w czasie pracy i bez niej (dyfuzja jak myślę, tam jest CO2, hel i neon - nie da się tego uzupełniać domowymi metodami, nie podejmują się także producenci tanich tub - bo koszt nowej tuby jest w zasadzie taki sam). Użytkownicy laserów piszą o czasie życia od kilku tygodni! do roku-dwóch. Praktycznie nie czytałem by ktoś miał i używał tą samą tubę 3-5 lat.
Gwarancję producenci dają zwykle krótszą - powiedzmy od kwartału do roku. (Poza koszmarnie drogimi z USA - chyba dają 4 lata, cena 35W ponad 3k$)
Wystawiak pisze: Jak szukam, to znajduje super wielkie mega wypasione sprzęty w cenie po 60 tysięcy złotych.
To są najprawdopodobniej faktycznie lasery fiber. I jak sadzę są warte swojej ceny. Niestety - jako odpowiedź polecam i zobaczyć do samego końca (to tylko 30s spot).
autor: abyss
28 lis 2016, 22:13
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Domowa znakowarka laserowa
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2786

O ile wiem nie są to bezpieczne maszyny (długość fali +brak jakiejkolwiek obudowy), zapewne dlatego nie są sprowadzane. Nie wiem czy bym ryzykował sprowadzanie z powodu bezpieczeństwa lub możliwości problemów formalnych na granicy. Jeżeli bardzo chcesz coś do domu i nie boisz się siedzieć godzinami nad sprzętem to poszukaj na np. Ebay lub amazon K40 z laserem CO2 40W. Są i tu gdzieś linki, ceny rzędu 400€.

Wróć do „Domowa znakowarka laserowa”