Znaleziono 2 wyniki

autor: Piotrjub
07 sie 2005, 02:06
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Moja CNC
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 8995

Jeśli już precyzyjnie to zjawisko nazwać to aluminium a dokładniej jego stopy będziemy wygrzewać w odpowiedniej temperaturze i w określonym czasie a jeszcze dokładniej poddawać go będziemy obróbce cieplnej (takiej jakiej chcemy aby osiągnąć to co zamierzamy).
I może coś z literatury aby kolega bartus26 po słowach nie określał temperatury materiału za
Aluminium Konin Impexmetal S.A. ul. Hutnicza 1 62-510 Konin
strona główna // aluminium // stany umocnienia Oznaczenie stanu wg EN 515 H26
Opis stanu ¾ twardy częściowo wyżarzony (twardy odprężony)

Może jeszcze przykład na co prawda innym metalu co by kolega bartus dowiedział się że proces wyżarzenie oznacza proces a nie temperaturę - Pękanie sezonowe jest międzykrystaliczną korozją naprężeniową mosiądzów jedno- lub dwufazowych, obrobionych plastycznie na zimno i poddanych działaniu ośrodka zawierającego amoniak. Temu rodzajowi korozji można zapobiegać przez wyżarzanie odprężające w temperaturze 200-300 stopni C.
Albo
Wyżarzanie zmiękczające-dla stopów Al. 320-400oC-koagulacja składników strukturalnych-zmniejszenie twardości i podwyższenie plastyczności..
Aluminium - Czyste aluminium w stanie przerobionym plastycznie i wyżarzonym ma tak małą wytrzymałość, twardość , że nie znajduje w tym stanie zastosowania.

Na koniec, aby kolega nabrał logiki do tematu wyżarzenie aluminium niech poczyta sobie http://www.jaswal.ps.pl/11_Stopy_CuAlMgLiTi.pdf strona 21 punkt 9.3. 4. Wyżarzanie stopów aluminium – Stopy aluminium można poddawać następującym rodzajom wyżarzenia: (dalej podają i opisują 4 rodzaje wyżarzenia stopów aluminium)
AMEN :mrgreen:
autor: Piotrjub
05 sie 2005, 14:46
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Moja CNC
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 8995

Myślę, że kolega poplątał wiadomości.
Aluminium (konstrukcja) zaraz po spawaniu powinna być wyżarzona inaczej mogą, ale nie muszą nastąpić zmiany strukturalne w miejscach spawania i materiał tam może pękać, przyjmuje się, że jeśli materiał nie pęka w ciągu pierwszych 3-dni od czasu spawania, spaw już nie powinien pękać.
Wyżarzenie stali przeprowadza się (a na pewno powinno również to, co kolega nazywa stali węglowej) w celu usunięcia naprężeń. Aby była to jednak pełna odpowiedz to trzeba dodać, że taki wymóg dotyczy elementów, które później maja być poddane precyzyjnej obróbce, przykład - ostatnio robiłem u siebie na domu spawaną konstrukcję stalową dachu (na niej dopiero montuje się płatwie, krokwie,koszowe, czyli elementy drewniane i w takim wypadku nikt nie myśli o wyżarzeniu konstrukcji to samo jest z kadłubem statku pomijam tu techniczne możliwości, jeśli jednak mamy wykonać precyzyjne elementy, które maja mieć odpowiednie wymiary i płaszczyzny to taki element musi być podany procesowi, o którym mówiliśmy prędzej.
Podam też przykład gdzie kolega robił elementy spawane dla firmy Philips, po spawaniu konstrukcja musiała być wyżarzona (przed dalszą obróbką) następnie ta konstrukcja poddana była procesowi powtórnego spawania specjalną elektrodą i w miejscu spawania powstawała powłoka mająca twardość ponad 60 HRC i nikt już tej konstrukcji nie wyżarzał, bo inaczej ten spaw wykonany specjalną elektrodą nie miał by takiej twardości (obrabiał to miejsce tylko procesem szlifowania) a więc w takim wypadku nie można twierdzić, że każda konstrukcja spawana musi być wyżarzona, o tym wszystkim decyduje jeszcze technologia możliwości wykonania danego elementu.
Podsumowanie każdy element spawany poddany obróbce zmieni swoje wymiary (pokrzywi się) w zależności od naprężeń, jakie w nim występują, jednemu to będzie przeszkadzało a inny machnie na to ręką w zależności, jaką dokładną konstrukcję będzie chciał uzyskać.

Wróć do „Moja CNC”