Znaleziono 5 wyników

autor: B_Ornacki
03 cze 2005, 18:34
Forum: CNC podstawy
Temat: Jak to jest..........
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 12761

Myślałem o czymś takim
autor: B_Ornacki
03 cze 2005, 15:29
Forum: CNC podstawy
Temat: Jak to jest..........
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 12761

Witam
Sory że długo nie pisałem ale czasami trzeba popracować

Płyta OSB jest wykonywana w podobnej technologii jak płyta wiórowa ztm że zamiast pyłu i drobnych rtocin używa się łusek wielkości kilku centymetrów orazjest impregnowana powierzchniowo . Jest szeroko stosowana w budownictwie jako materiał konstrukcyjny i pokrycia oraz na stropy zwłaszcza w technologii kanadyjskiej

Co do prowadnic te które są na zdjęciu faktycznie nie wyglądają najlepiej jest tam zbyt wiele elementów no i trudno powiedzieć jaką to ma dokładniść i opory . Ja myślałemkiedyś o profilu o przekroju kwadratowym po którym jeżdzi wuzek złożony z trzech rolek , rolka miała wyglądać jak dwa scięte stożki połączone mniejszymi średnicami na dwóch łożyskach stożkowych . jedna znich osadzona mimośrodowo do kasowania luzów materiałem na rolki mogło by być jakieś tworzywo sztuczne a profil np stalowy o odpowiedniej sztywniści.

Ciekaw jestem jak sprawdziło by się jako napęd takie rozwiązanie łańcuch np rowerowy napięty i zamocowany na stałe ( przyspawany ) i jeżdżąca po nim zębatka tak zmodyfikowana aby przez docisk kasować luzy . Jeśli to już było omawiane to sory ale nie przebrnąłem przez wszystkie tematy.

POZDRAWIAM
B_Ornacki
Sory za błędy
autor: B_Ornacki
02 cze 2005, 09:29
Forum: CNC podstawy
Temat: Jak to jest..........
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 12761

CZEŚĆ
Takie rozwiązanie ma parę zalet jak już wpomniałeś zajmuje mniej miejsca , po odpowiednim zamocowaniu prowadnic na ścianie i podłodze sprawia że same prowadnice nie muszą być aż tak sztywne , również elementy pionowe nie muszą mieć dużych przekrojów wynika to z rozkładu sił , przy takich gabarytach ciężar obrabianych elementów może być znaczny np płyta mdf 25 mm przy takim rozwiązaniu wystarczy unieść lekko jeden koniec i wsunąć , produktu uboczne czyli wióry w większej części usuwająsię same spadając na podłogę i tutaj uwaga dolną prowadnicę pasowało by schować w kierunku ściany aby zapobigać zabrydzeniu , wyciąg nie załatwi wszystkiego . Problemy mogą się pokazać przy obróbce materiałów takich jak np arkusz pcv 3 mm trzeba będzie trochę pćwiczyć przyklejanie materiałjest dość wiotki i aby go odpowiednio przykleić trzeba będzie się postarać . no i drobne elementy , powycięciu mogą odpadać mogą wtedy ulec zniszczeniu lub zablokować maszynę .
Ja cały stół wykonałbym np zpłyty OSB gr 25 mm ( materiał w miarę tani arkusz 1250 x 2500 ok 100 zł , sztywny właściwościami dorównujący sklkejce , odporny na wilgoć , dostępny w każdym wiekszym składzie budowlanym ) podparł bym to profilami metalowymi co ok 60 cm a niedokładności pow można zniwelować wcześniej wspomnianymi paskami z pcv.
Rozwiązanie taki jest często stosowane w piłach do formatowania i rozkruju płyt meblowych maszyna taka działa od ponad 10 lat w firmie CEDRUS koło Krakowa i nie ma z nią większych problemów .
POZDRAWIAM
B_Ornacki
Sory za ortografię
autor: B_Ornacki
01 cze 2005, 16:54
Forum: CNC podstawy
Temat: Jak to jest..........
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 12761

WITAM PONOWNIE
Rozumie że mdf to podkładka.
Najpierw przyklejasz mdf do stołu przy takich wymiarach pasowało by go przykręcić więcej niż w dwóch miejscach następnie wyrównujesz powierzchnię mdf hrezując ją frezem np 3 mm (jeśli masz większe wrzeciono to możebyć np 12 lub 16 mmbędzie szybciej ) używając minimalnej głebokośći tzn takiej żeby zebrać całą pow powierzchnię podkładki aby nie zostały na niej miejsca nie frezowane oraz przy każdym przejściu freza zakładkę ok 0.5 do 1 mmżeby unikńąć tzw rantów . następnie do tak przygotowanej powierzchni przyklejasz pcv na taśmie dwustronnej .
Frezowanie daje to że uzyskujemmy płaśczyznę równoległą do płaszczyzny osi X Y.
jeśli chodzi o taśmy dwustronne to plecam firmę TESA naprzykład w MACRO mam sprawdzone te taśmy na różnych robotach . Płyty pażdzierzowej nie polecam ze względu na to że wierzchnia warstwa jest twarda a im głębiej tym większe siano . widziałem też taki patent , który polegał na tym że do stoł były prztklejone taśmy obżeżowe z pcv ( używane w stolarstwie do okleinowania płyt meblowych lub blatów szer 40 lub około 20 mm gr ok 3 mm) np wzdłuż osi X co jakieś 5 mm a następnie frezowane . Rozwiązanie takie niweluje rozszeżalność cieplną pcv i w ten sposub chroni przed odklejanie się taśmy odległości między paskami zależą oczywiście od wielkości maszyny i obrabianych elementów.

POZDRAWIAM
B_Ornacki
PS sory za ortografię
autor: B_Ornacki
01 cze 2005, 09:18
Forum: CNC podstawy
Temat: Jak to jest..........
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 12761

Witam to mój pierwszy post.:D
Myśę że nie powinno być problemu z podkładkami jeśli po zamocowaniu odpowiednio twardej podkładki (przykleić i przykręcić conajmniej w 2 miejscach takie mocowanie jest bardzo stabilne i tłumi drgania co zapobiega luzowaniu się śrub) przefrezujesz podkładkę przynajmniej w miejscu mocowania , jeśli będziesz frezował tym samym frezem bez demontowania go to przy okazji masz prawie idealne zero w osi Z .

POZDRAWIAM
B_Ornacki

Wróć do „Jak to jest..........”