Panowie od prawie 15 lat mam zaszczyt pracować w firmie skladającej tzw plotery frezujące. Taki ploter po zabudowie wygląda okazale , ale tak naprawdę to jest puste pudlo niewiele warte.Jest w Poznaniu firma INFOTEC i ma fajne ploterki ale za 36tyś.
jak ktoś chce to niech sobie obejrzy: http://www.infotec.pl/go....tec-2015-f.html
W produkcji w takiej firmie podobne plotery nie kosztują więcej jak 12- 15 tyś. czyli ok 1/3 ceny sprzedaży. Oglądając plotery na allegro myślę że w wielu koszt produkcji nie sięga 20% ceny sprzedaży.
A tak naprawdę najdroższym elementem jest aluminiowy blat na który często upierają się klienci.
Czemu urągacie Dzikusowi który chce wydać na budowę aż 25 tyś. i jeszcze trochę zarobić.
Oczywiście że jest to możliwe nawet w garażu , korzystając z wiadomości zawartych na tym forum i to nie jest "psucie rynku " tylko KONKURENCJA.
Z pewnością nia ma szans na zopatrzenie w komponenty po cenach hurtowych ale różnice cenowe są do ok 25-30%.
Takie plotery są to urządzenia przeznaczone dla firm reklamowych pracujących w plexi , spienionym PCV rzadziej MDF czy aluminium. Na stole roboczym kladzie się elementy ważące kilkanaście kG i wcale nie musi on udźwignąć wszystkich pracowników.
Prędkość pracy też nie musi być zawrotna bo jest wymuszona parametrami skrawania (material, frez , obroty wrzeciona) a dlugości dojazdów należy zawsze optymalizować (skracać) przy opracowywaniu plików.
W naszych ploterach stosowaliśmy różne napędy i sterowania byly silniki servo , krokowe , śruby toczne paski zębate itd. Klientowi zwykle nie zależy na konkretnym rozwiązaniu maszyny , bardzej na spelnieniu oczekiwań produkcyjnych.
Proponuję ustalić warunki brzegowe wynikające z potrzeb konkretnego inwestora wtedy będzie wiecej zbieżnych opinii i dokladniej czytać posty biorących w dyskusji bo niezawsze riposta jest trafiona.
pozdrawiam M.