Znaleziono 1 wynik

autor: bartoszmista
07 lip 2017, 09:46
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Cięcie laserem w praktyce.
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2881

Najlepiej iść na szkolenie organizowane przez danego producenta lasera. Ceny bardzo wysokie. Zazwyczaj takie szkolenia są w firmie po zakupie lasera. Z tym że jako "świeży" ciężko będzie znaleźć takiego pracodawcę, który od razu wpuści młodego na laser.

Inna sprawa czy chcesz być programistą (technologiem) czy operatorem?

Ale tak z grubsza. Przygotowanie rysunku zazwyczaj w oprogramowaniu dedykowanym przez producenta. Bardzo przypomina CADa. Po prostu wczytujesz rysunki (lub samemu rysujesz), odpowiednio rozmieszczasz na arkuszu (program może zrobić to sam zachowując odpowiednie odległości elementów, ale często ważne jest ich ułożenie ze względu na przebieg włókien stali - np. dla detali do gięcia), program to dodatkowo obrabia (kierunek palenia zależy czy kontur zewnętrzny czy wewnętrzny) i wysyłasz na laser. Tworzy się osobne programy dla różnych materiałów i grubości oczywiście. Tym najczęściej zajmuje się technolog-programista w biurze.

Operator na leserze wczytuje program i stosuje odpowiednią tabele parametrów (dla gatunku i grubości materiału, chyba że materiał nietypowy). Trzeba dobrać jeszcze odpowiednią dyszę i soczewkę. Zakłada się blachę, ustawia bazę (lewa dolna krawędź materiału). Teraz start i czekasz. Po wszystkim zdejmujesz detale.

To tak ogólnie a widzisz ile tego jest. Wcale nie takie proste. W internecie jest trochę materiałów (zacznij od filmików jak działa laser). Ale bez szkolenia na maszynie się nie obejdzie.

Trochę więcej szczegółów...

Sterownik lasera tak jak każdej innej maszyny CNC posługuje się G-kodami. Nie ma sensu się ich uczyć bo w tym przypadku zostało to bardzo zautomatyzowane (program sam to robi z rysunku). Grubość linii nie ma żadnego znaczenia, ważne żeby zaznaczyć czy to kontur zewnętrzny czy wewnętrzny (to też świetnie rozpoznaje program typu np. Bysoft). Po wybraniu odpowiedniej dyszy sterownik sam zastosuje odpowiednią kompensację (czyli odsunięcie od konturu - o ile mm i w jaką stronę). Nie ma żadnych łap, to w końcu palenie więc nie ma żadnych sił podczas obróbki. Główne parametry to prędkość i "moc". Poza tym dobór dyszy i soczewki. Temat parametrów to temat rzeka... jak już wspomniałem dla typowych materiałów jest gotowa tabela (w oprogramowaniu lasera). Cała masa wad i ich przyczyn jeśli chodzi o jakość krawędzi cięcia. Praca na leserze w tym łatwiejsza bo nie ma obawy o kolizje (jak przy tokarkach czy frezarkach), ale za to łatwo popsuć materiał złymi parametrami.

Wróć do „Cięcie laserem w praktyce.”