Znaleziono 1 wynik

autor: hALOTRON
10 lis 2006, 00:03
Forum: CNC podstawy
Temat: Liniały potrzebna pomoc
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 10967

Kolega pytał co to wogóe są liniały, więc co nieco mogę wyjasnić.
Liniał to wzorzec długości, "coś" co ma na sobie naniesione ciemne i jasne pola na przemian, oczywiście w równych odległościach.
Liniał nie występuje samodzielnie, bo nic by nie dał.
Wzdłuż liniału przesuwa się czytnik, czyli układ który widzi jasne i ciemne pola i na podstawie przesuwania się wzdłuż nich, wysyła sygnały do licznika rewersyjnego, który zlicza sygnały i podaje na ich podstawie konkretną wartość przesunięcia - to co widzimy na wyświetlaczu.
Najprościej - układ liczy przesuwającą się pod nim ilość ciemnych i jasnych pól. Okres pomiędzy polami to zazwyczaj od 10 do 100 mikrometrów. Dzięki elektronice (interpolacja) uzykać można rozdzielczość choćby 1 mikrometra. Oczywiście jest to tylko rozdzielczość, bo choć wyświetlacz suwmiarki podaje wartość do 0,01mm to wiadomo że w życiu nie zmierzymy tak dokładnie suwmiarką.
Liniały są różnej długości - to zależy od obrabiarki. Ja pracuję na maszynie, która ma 9 metrów zakresu w X i prawie 4 metry w Y, więc i tyle długości (minimum) muszą mieć liniały w każdej z osi.
To co napisałem, to uproszczenie, bo liniały i układy odczytowe są najróżniejsze. Najczęściej stosowane są optyczne, a dokładniej optoelektroniczne - właśnie te z ciemnymi i jasnymi prążkami. Są one najczęściej stosowane w maszynach CNC. Kupić je mozna nawet w postaci taśmy nawiniętej na rolkę, którą po prostu przykleja się wzdłuż osi obrabiarki.
W suwmiarkach stosowane są układy pomiarowe pojemnościowe - działają na zasadzie kondensatora różnicowego. Na ich liniale zamiast prążków napylone są okładki kondensatora - jedna za drugą.
W najdokładniejszych maszynach pomiarowych stosuje się interferencyjne układy pomiarowe - tutaj prążki (wzorce długości) uzyskuje się z interferowania przenikających się wiązek lasera. Długość fali typowego lasera He-Ne równa jest 0,6328mikometra. Dzięki elektronicznej interpolacji uzyskuje się rozdzielczości nawet do 0,02 mikrometra i mniejsze.

Wróć do „Liniały potrzebna pomoc”