Re: Koronawirus mix 4

Niewłaściwe, niemoralne, fałszywe i zbędne dyskusje, o krótkim czasie istnienia na tym porządnym i użytecznym forum.

IMPULS3
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 56

Re: Re: Koronawirus mix 4

Post napisał: IMPULS3 » 23 lut 2021, 20:58

jasiu... pisze:Przecież nie wynajmiesz, bo własność jest najważniejsza dla Polaka.

Bo wynajęcie się zwyczajnie nie opłaci. Jesli za wynajem płacisz okolo 2000 zł. za miesiac to po 10 latach masz 240.000. Więc plus minus tyle co kosztuje jakieś mieszkanie w słabszej dzielnicy -niekoniecznie złej. Więc przy wynajmie nie miałbyś nic a tak masz mieszkanie które ma jakąś wartość. Niech by nawet połowiczną ale dalej jest to duża kwota.

"Za regresem stały działania firm naftowych, węglowych, być może też motoryzacyjnych i innych. Winni są też politycy, którzy nie skupiali się na myśleniu długofalowym. Ta logika, niszczyła i nadal niszczy nasz świat" prof. Szymon Malinowski.

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 109

Post napisał: strikexp » 23 lut 2021, 21:23

Ta... a jak bierzesz kredyt to się opłaca. Szczególnie jak kupujesz mieszkanie większe, już na przyszłość. Przed pandemią kredyt był super opłacalny. Za 100 tyś płaciło się zaledwie 350zł odsetek miesięcznie. Za to mieszkania w Warszawie cholernie drogie, tak 10 tyś za metr spokojnie. No to musiałeś wrzucić te ciężko uzbierane 50 tyś jako wkład własny i poszedł na wykończenie, a 300-400 tyś wziąłeś kredytu (o ile miałeś zdolność ale o tym za chwilę).
No to masz mieszkanie powiedzmy 40m2 za które płacisz samych odsetek 1400zł. Do tego płacisz jakieś 400-500zł czynszu. Czyli już pod ten wynajem mniejszej kawalerki by było. Ale jeszcze spłata kapitału kredytu! czyli kolejne 400*4 = 1600zł. Razem wychodzi jakieś 3500zł miesięcznie, z czego 1900 to zwykłe koszty. A to jeszcze nie koniec bo jak stopy procentowe wystrzelą to może być nie 1400zł odsetek ale 2400zł. Czyli masz jakieś 4500zł za samo mieszkanie.
Dla porównania wynajęcie takiego mieszkania to jest koło 3 tyś. Słabszego i nieco mniejszego, 2 tyś. Opłaca się? Chyba nie...

oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 65

Post napisał: oprawcafotografii » 24 lut 2021, 07:17

A ja właśnie sprzedałem mieszkanie i mam zamiar uzyskane środki przepieprzyć na wygodniejsze życie ;)
A międzyczasie będę patrzył jak lemingi zapieprzają dookoła żeby zarobić na ratę kredytu ;)

q

oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 65

Post napisał: oprawcafotografii » 24 lut 2021, 07:18

Z cyklu mądrości ludowe:

Gdzie najlepiej schować liść? W lesie...
A jeśli lasu nie ma? To należy las zasadzić...

Polecam:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/3670880/inferno

q

IMPULS3
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)

Post napisał: IMPULS3 » 24 lut 2021, 08:02

strikexp pisze:Opłaca się? Chyba nie...

Jak Cie stać na wynajmowanie warszawskiego mieszkania to płać i płacz. Wynajmujący też biorą kredyty na nie więc za wszystko zaplaci najemca. Najwyższy czas zrozumieć że nikt tu prezentu nikomu nie robi. Chociaż nie, najmujący robi prezent wynajmującemu bo spłaci mu to mieszkanie. :)
"Za regresem stały działania firm naftowych, węglowych, być może też motoryzacyjnych i innych. Winni są też politycy, którzy nie skupiali się na myśleniu długofalowym. Ta logika, niszczyła i nadal niszczy nasz świat" prof. Szymon Malinowski.

jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 67

Post napisał: jasiu... » 24 lut 2021, 08:38

strikexp pisze:
23 lut 2021, 20:57
mam też soczewicę, przecier pomidorowy, curry, przyprawy i suszone warzywa, makaron, słoninę, cukier i oczywiście konserwy wszelakiego rodzaju.
Liczysz na myszy, mole zbożowe, czy że się to po prostu normalnie zepsuje?
strikexp pisze:
Nie słyszałeś że wino ryżowe robi się z cukru, ryżu i rodzynek?
Zacier ryżowy, polski wynalazek, nie znany nigdzie na świecie, wymyślony w czasach, kiedy alkohol był na kartki.
strikexp pisze:
Ja tam nigdzie nie jeżdżę. Miałem to szczęście że pół Europy widziałem już będąc dzieckiem.
Byłeś w NRD na wkładkę do dowodu? Ja też. Mimo wszystko, polecam jeździć. Można się sporo z takich wyjazdów nauczyć.
strikexp pisze:
Ale to duży koszt i nie ma z kim jechać.
Dobrze, że to dociera do ciebie. To ty forum zmień. Może na ZaadoptujFaceta.pl ? Naprawdę, nie musisz, czekając na emeryturę, wszystkiego samotnie wirtualnie przeżywać. To można też w parze.
strikexp pisze:
Turystyka jest dla bogatych, ale się ludziom umyśliło że są bogaci
No patrz, nigdy nie myślałem, że jestem bogaty, a mimo to nie mogę się doczekać, kiedy znów wsiądę do samolotu.
IMPULS3 pisze:
23 lut 2021, 20:58
Bo wynajęcie się zwyczajnie nie opłaci.
Więc przy wynajmie nie miałbyś nic a tak masz mieszkanie które ma jakąś wartość.
Dokładnie w ten sposób myśli mój brat, spłacając kredyt za pół bliźniaka "pod Krakowem". No dobra, "pod Krakowem", to zabita dziurami wiocha między Mogilanami i Skawiną. W tym czasie jego dziecko mieszka z mamą w kawalerce w Krakowie (wynajmowanej), bo mama jego dziecka uparła się, że jak dziecko zachoruje (a małe dzieci chorują), to ona chce tramwajem do przychodni jechać. A na wsi tramwaju nie było, tylko muchy ciągnęły, bo sąsiad obok stajnię postawił.

Zaznaczyłem, że jest to typowo Polskie podejście do życia. Stracić życie na spłacanie kredytu. Bo gdzieś na starość trzeba siedzieć. A poza tym potrzeba gdzieś się pomieścić z tym ryżem, czy słoniną. Dlatego zamiast cieszyć się życiem na zewnątrz, skorzystać z tego, co Bozia nam dała, Polak musi tyrać od rana do nocy, a później rypnąć się w urządzonym apartamencie na łóżko, bo na nic innego nie ma ani siły, ani ochoty.

Jeszcze jedno, masz mieszkanie, które ma jakąś wartość, ale poza tym często nie masz nic, żadnych wspomnień, jesteś więźniem tego mieszkania, musisz w nim mieszkać, bo cię nie stać na przeprowadzkę do innego. Wiem, ja mieszkam w społeczeństwie, które jest zorganizowane inaczej, gdzie jak cię nie stać, to dostaniesz Wohngeld. Gdzie jeśli nie masz pracy w Saksonii, to się przenosisz z dnia na dzień na Bajery. Poza tym w Niemczech ponad 50 procent ludzi mieszka w wynajmowanych mieszkaniach. W Austrii 45%. W Szwajcarii 59%. Bogate kraje, może dlatego?

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)

Post napisał: strikexp » 24 lut 2021, 09:17

IMPULS3 pisze:
24 lut 2021, 08:02
strikexp pisze:Opłaca się? Chyba nie...

Jak Cie stać na wynajmowanie warszawskiego mieszkania to płać i płacz. Wynajmujący też biorą kredyty na nie więc za wszystko zaplaci najemca. Najwyższy czas zrozumieć że nikt tu prezentu nikomu nie robi. Chociaż nie, najmujący robi prezent wynajmującemu bo spłaci mu to mieszkanie. :)
Ja mam już akurat swoje z kredytem. Tylko że pisałem o sytuacji gdzie to taki 25 letni IMPULS3 porywa się na zakup mieszkania.
Inna sytuacja jest gdy taki najemca lub człowiek po 30-stce. Nazbiera sporą część tego mieszkania i bierze tylko trochę kredytu. Tylko nazbierać 150-200 tyś (zależnie od miasta) będąc na etacie to nie jest takie hop siup. Albo spadek albo z 10 lat odkładania. Szczególnie że mając dwadzieścia kilka lat to się przeważnie zarabia grosze i nie ma z czego odkładać.

Dodane 8 minuty 4 sekundy:
jasiu... pisze:
24 lut 2021, 08:38
strikexp pisze:
Nie słyszałeś że wino ryżowe robi się z cukru, ryżu i rodzynek?
Zacier ryżowy, polski wynalazek, nie znany nigdzie na świecie, wymyślony w czasach, kiedy alkohol był na kartki.
Amerykanie pędzili to masowo podczas 2 wojny światowej w maszynowniach okrętów. Ale Ty wiesz lepiej :mrgreen:
Źródło? Prawdopodobnie: Wojna na Pacyfiku, Dunnigan James F. , Nofi Albert A. Choć mogłem pomylić książki :P

Dodane 11 minuty 46 sekundy:
jasiu... pisze:
Byłeś w NRD na wkładkę do dowodu? Ja też. Mimo wszystko, polecam jeździć. Można się sporo z takich wyjazdów nauczyć.
Taki stary to ja nie jestem, w Niemczech pierwszy raz byłem bodajże w 1998 lub 1999.
jasiu... pisze:
Poza tym w Niemczech ponad 50 procent ludzi mieszka w wynajmowanych mieszkaniach. W Austrii 45%. W Szwajcarii 59%. Bogate kraje, może dlatego?
Imigranci i milenialsi ? :D
Dużo można gadać nie widząc kraju. W Szwajcarii zwyczajnie brakuje mieszkań. Słyszane od osoby która tam normalnie pracowała mówiąc płynnie po Niemiecku.
W takiej Warszawie też pewnie 50% ludzi mieszka w wynajmowanych mieszkaniach.

jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 67

Post napisał: jasiu... » 24 lut 2021, 09:47

strikexp pisze:
24 lut 2021, 09:29
Amerykanie pędzili to masowo podczas 2 wojny światowej w maszynowniach okrętów.
Też. A renesans tego to był w czasie stanu wojennego. Raz miałem w ustach i wyplułem.
strikexp pisze:
Taki stary to ja nie jestem, w Niemczech pierwszy raz byłem bodajże w 1998 lub 1999.
i ostatni?
strikexp pisze:
Dużo można gadać nie widząc kraju.
No właśnie, co innego u mnie, Do Bazylei mam dużo bliżej i lepsza autostrada niż ty do Zakopanego. Acha, samochód z niemieckimi blachami, to jak jadę jeszcze się nie zdarzyło, żeby na granicy nie machnęli ręką, żebym dalej jechał. I jeszcze z tubylcami potrafię się dogadać.

Wiesz czemu wszędzie się wynajmuje, a nie kupuje? No to ci powiem.

Sprawa prosta. Brak terenów budowlanych w dobrych lokalizacjach (tak, jak w Polsce), a mieszkania są lokatą kapitału. Stąd ludzie kupują mieszkania albo i całe duże domy, czasem takie budują, jak im się trafi dobra działka. A później zamiast trzymać pieniądze w banku i dopłacać ujemny procent, to wynajmują takie mieszkania tym, którzy chcą mieszkać np. w pobliżu stacji metra.

Polak najczęściej kupi byle co, bo mu się opłaca. Niemiec woli wynająć, bo chce mieć to, co mu jest potrzebne. A jak znajdzie Freundin i zrobią sobie dziecko, to wypowiada jedno mieszkanie, wynajmuje drugie dla wszystkich. I tak do czasu, aż dojdzie do wniosku, że życie z Freundin to nie dla niego i znów szuka mieszkania dla siebie. A na starość też wynajmuje. W Torrevieja, albo Los Cristianos. Ma emeryturę, to chce na kosztach ogrzewania zaoszczędzić.

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)

Post napisał: strikexp » 24 lut 2021, 10:27

No to ja tak robiłem wcześniej. Że jak potrzebowałem dojeżdżać do biura to wynajmowałem mieszkanie w okolicy.
Teraz pandemia mnie uratowała, bo musiałem ze swojego godzinę jechać...

IMPULS3
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)

Post napisał: IMPULS3 » 24 lut 2021, 11:56

jasiu... pisze:Dokładnie w ten sposób myśli mój brat, spłacając kredyt za pół bliźniaka "pod Krakowem". No dobra, "pod Krakowem", to zabita dziurami wiocha między Mogilanami i Skawiną.

No widzisz, więc takie myslenie nie wygineło. :) I ja też je popieram. A co do tego że na zachodzie króluje wynajem to nie wypowiem się bo nie znam warunków życia na zachodzie. Plus jest tylko taki że jak wynajmujesz to możesz co roku żyć w innym miejscu bo nic Cię nie trzyma. Więc jak kto woli. :)
strikexp pisze:Tylko że pisałem o sytuacji gdzie to taki 25 letni IMPULS3 porywa się na zakup mieszkania.

Taki impuls3 jak miał 25 lat to pracował po naście godzin aby coś z tego mieć a nie jechac na kredycie do końca życia. I dalej staram się wszystko wypracowywać aby mieć cokolwiek czystą głowę a nie martwić się czy starczy na wynajem czy kredyt.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śmietnik”