grynszpan, kotlarstwo i dawne techniki

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 181
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: grynszpan, kotlarstwo i dawne techniki

#171

Post napisał: pitsa » 06 sty 2022, 21:38

Na filmie w 10:05 to wygląda jak odlew z nowego tajemniczego cementu.
Najpierw na starożytnym CNC zrobili modele, wygładzili woskiem i wypolerowali potem oblepili ten domek i zalali resztę. Najważniejsze, że znali metodę trzech płyt i mieli czas. ;-)
My czasu nie mamy, więc rozwiązać tej zagadki nam się nie uda. :D
Lepiej rozwiązywać zagadki bliższe nam historycznie i umieć je odtworzyć. Na przykład opisać dawne lodówki, budowę, narzędzia i sposób do pozyskania lodu, transport do lodowni, oraz użytkowanie aby lodu starczyło do następnej zimy.



Zagadka materiału izolacyjnego sprzed 200 lat:
strop PONAD kanałem sufitowym i spąg POD kanałem podpodłogowym został wyłożony tą wykładziną. Spory fragment wyłupany przez jakiegoś bezmózga leżał w kącie. Wiedziony ciekawością podniosłem go i KOPARA MI OPADŁA!!! Klocek sporej wielkości ważył…NIC!!! Istny puch, ale twardy, że skakać po nim można! Ciemno brązowo-czarnawy. Miejscami połyskiwał. Oglądałem go z dobre 30 minut usiłując zrozumieć jak ci Niemcy zrobili ten styropian? Styrodur? Styro-cholera wie co, i to 200 lat temu! Dostawałem żylaków na mózgu dopóki własny syn (był tam ze mną) mi nie powiedział: „Tatek, ty tego nie rozgryziesz!”. W akcie desperacji wsadziłem kawałek do gęby i nadgryzłem! Badanie organoleptyczne jednoznacznie wykazało mieszaninę znanych mi smaków z nutką znanych zapachów: To mielona, dobrze wysuszona kora drzewna sklejona klejem stolarskim (kostnym, brązowym, gotowanym zwykle na łaźni wodnej). Podejrzewam, że mieloną korę zanurzano w zawiesinie klejowej i prasowano w formach. Uzyskiwano właśnie takie klocki. Doznań organoleptycznych jestem pewien, bo tego charakterystycznego posmaczku garbników kory i aromatu klejowego zapomnieć się nie da, jak ktoś się z tym raz kiedyś zetknął. W dotyku było po prostu ciepłe. Efekt wyraźniejszy jak wtedy, gdy bierzemy do ręki styropianową płytę!

Dla własnego zdrowia psychicznego trzeba wybierać sobie takie zagadki, które da się rozwiązać bez pomocy kosmitów. :mrgreen:

Nie trzeba się w czasie cofać żeby mieć zagadkę:
Obrazek
z filmu.


zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 181
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: grynszpan, kotlarstwo i dawne techniki

#172

Post napisał: pitsa » 07 sty 2022, 21:57

Mam stary marmurek.
Obrazek
Służy do dopieszczania ostrzy.
To też jest przedmiot zbyt zabytkowy i szkoda mi go używać.
Tak piszą o używaniu marmurków w starym podręczniku:
Obrazek

Szukałem informacji o tym jak zrobić kobylicę.
Mam kawałek drewna 110cm na ławę. Na tradycyjny sposób będzie za krótka.
Tu całkiem ładna kobylnica jest długa na 150cm.
Etnolodzy wiedzą na ten temat aż tyle:
https://etnomuzeum.eu/zbiory/kobylica-kolodziejska
Prosta kobylica składa się z gładkiej ławy i tzw. głowy z pedałem. Przedmiot obrabiany był wkładany pod głowę i unieruchamiany przez nacisk pedału.

Zwykle kobylicę i ośnik wykonywał sam zainteresowany, czyli bednarz, przy pomocy kowala.
Skoro "wykonywał sam zainteresowany" to trzymacz powinienem zrobić z siłownika pneumatycznego. 100mm skoku czeka na zastosowanie. Pneumatyczny trzymacz do drewna. Przyda się czy nie przyda? ;-)



Trzeba przemyśleć to co się będzie robić:
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 181
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: grynszpan, kotlarstwo i dawne techniki

#173

Post napisał: pitsa » 08 sty 2022, 15:45

Szybka przymiarka zrobiona. Punkt obrotu musi być dobrze dobrany do rozmiaru obrabianego przedmiotu - jak najbliżej miejsca uchwytu i tak aby po oparciu nóg na dole naturalnie szczęka chwytała. Te trzy czarne kropki na pionowej desce to wkręty. Górne dwa trzymają szczękę a trzeci dolny to oś obrotu. Wygodne. Dolną szczękę mogłaby być trochę wyżej, tak z 10cm.
Obrazek
Deska na nogi musi być szersza od siedziska.
Obrazek

Trzeba coś robić i się nie przejmować.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


IIS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 24 sie 2019, 22:19
Lokalizacja: Banino
Kontakt:

Re: grynszpan, kotlarstwo i dawne techniki

#174

Post napisał: IIS » 08 sty 2022, 20:56

Pytanie - A temat chyba odpowiedni.
W filmie - - używają jak by wosku lub innego "czegoś" (szelak ?) w bloku do kolorowania drewna ciekawi mnie co to jest i jak robią to w kolorze złotym bo połączenie czerni i złota wygląda bardzo ładnie. Pigment czarny - to jasna sprawa tj czarna :) Ale złoto ? Jak to się fachowo nazywa może ktoś wie ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 181
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: grynszpan, kotlarstwo i dawne techniki

#175

Post napisał: pitsa » 08 sty 2022, 21:27

Na priv prześlę ci przepis. ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 40
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: grynszpan, kotlarstwo i dawne techniki

#176

Post napisał: RomanJ4 » 09 sty 2022, 01:03

pitsa pisze:Etnolodzy wiedzą na ten temat aż tyle:
https://etnomuzeum.eu/zbiory/kobylica-kolodziejska
Prosta kobylica składa się z gładkiej ławy i tzw. głowy z pedałem. Przedmiot obrabiany był wkładany pod głowę i unieruchamiany przez nacisk pedału.

Jeszcze w latach 80-tych było u nas dużo bednarzy, (w tym ojciec mojego kolegi dla Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego "Nektawit") którzy za pomocą takich kobyłek(tak potocznie to u nas nazywano) ośnikiem obrabiali dębowe klepki do beczek i inne wyroby.
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


amator7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 17
Posty: 915
Rejestracja: 16 wrz 2016, 17:37
Lokalizacja: centrum obróbcze

Re: grynszpan, kotlarstwo i dawne techniki

#177

Post napisał: amator7 » 09 sty 2022, 21:20

tu kolejna z odchodzących w niepamięć technologii
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić prawa do rozsądku.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 181
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: grynszpan, kotlarstwo i dawne techniki

#178

Post napisał: pitsa » 11 sty 2022, 19:25

Cóż, robi się tutaj kolekcja filmów... ;-)



Zainspirowany filmem z barwieniem tarciowym zrobiłem test na kawałku drewna w tokarce. Podtoczyłem, podszlifowałem i sprawdziłem na nim jak drewno chwyta materiały. Szary PP stopił się, przewinął się pod wałkiem, zrobił się zator z przetopionego tworzywa ale nie ma adhezji do drewna. Krucha kalafonia chwyciła bardzo łatwo. Na początek delikatnie przyłożyć, żeby wiele nie pokruszyć, a potem rozpływa się i można rozciągnąć powłokę po drewnianym wałku. Podobnie zachowała się damara. Przykładając cienką deseczkę ponownie rozgrzałem żywicę i rozprowadziłem. Po zatrzymaniu od razu jest twarde. Zrobiłem damarę z proszkiem barwnym, ale muszę kilka dni poczekać aż zastygnie. Dalekie to jest do użytkowej kompozycji, ale to tylko zabawa, jak wtapianie żelazkiem wosku pszczelego w blat z MDFu. :D

Z poradnika nocnego wędrowcy i przewodnika:
Godzinę odczytuje się z wielkiego wozu i gwiazdy polarnej.
Trzeba przyjrzeć się uważnie niebu i gwiazdom, wyznaczyć sobie pion do horyzontu i poziom względem gwiazdy-środka nieba i wskazówki zegarka nocnego z dwóch tylnych kół wielkiego wozu złożonej. Uważnie podzielić tą ćwiartkę tarczy zegara, w której jest wskazówka godzinowa z wielkiego wozu, i odczytać godzinę jako liczbę z minutową częścią dziesiętną.
Dalej patrząc w niebo, dodać do odczytanej godziny miesiąc, przeliczając dni miesiąca na dziesiętne. Uzyskaną liczbę z gwiazd i kalendarza podwoić. Pamiętając swoje współrzędne geograficzne pomniejszyć je o otrzymany wynik. Jeśli wynikowa liczba będzie większa niż dwa tuziny skracać ją o nie, aż będzie z tego godzina w systemie dwutuzinowym rzeczywistym. Wtedy kończy się obserwację nieba mówiąc: "właśnie minęła godzina... idziemy dalej, wilki widząc nas tak w niebo wpatrzonych mogą wyć zacząć." ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 181
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: grynszpan, kotlarstwo i dawne techniki

#179

Post napisał: pitsa » 13 sty 2022, 21:25

Znów do proponowanych filmów wskoczył mi Max, tym razem z najnowszym filmikiem o pszczołach w pojemnikach PET. Warto znaleźć ten film i obejrzeć. Dziadek, ojciec, chrzestny mieli swoje pasieki. Lubiłem żuć świeży wosk z miodem i pomagać w akcjach łapania rojów. Teraz sieję tylko poletka kwiatowe dla przyjemności i pożytku dla tych owadów. Podoba mi się idea poszukiwania nowej prostej metody hodowli pszczół z modułowymi komorami, wolałbym jednak solidniejszą konstrukcję i ze szkła. Trzeba będzie śledzić czy coś mu się uda ciekawego wymyślić w tej sprawie.

Zastanawiałem się kiedyś nad zrobieniem narzędzia do zaciągania i wiązania drutu. Staram się być oszczędnym i nie podobało mi się w tym narzędziu, że część drutu odcina się. Drutuję po swojemu. Może jednak dałoby się wykonać podobne narzędzie ale produkujące mniej odpadów? Muszę się nad tym jeszcze raz zastanowić:

Ciekawy film o trzonkach:
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 181
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: grynszpan, kotlarstwo i dawne techniki

#180

Post napisał: pitsa » 16 sty 2022, 21:53

Oglądałem na żywo starą ławkę z imadłem (czyli kobylicę) po prawdziwym rzemieślniku, chciałem obejrzeć ślady użytkowania i czy były jakieś elementy regulacyjne do ustawienia wysokości mocowania nad ławką, położenia osi lub kąta uchwytu. Była totalnie prosta, wykonana była z kilku ociosanych kawałków drewna, podobnie jak na zdjęciach z muzeów i skansenów. W miejscu siedziska i na nogi zwężona aby wygodnie sięgać nogą na pedał, dolna szczęka podniesiona pod kątem na stałe. W moim próbnym składaku zrobiłem poziomo i dlatego wydawało mi się to za nisko. Ławka szeroka mi się podoba, a szczelina na całej długości już się przydała do cięcia kawałków drewna. Dobrze jest mieć w warsztacie stół stolarski o tradycyjnej wysokości jak i niską ławę na wysokości kolan.

Szukałem uchwytu do trzpieni sześciokątnych. Nie znajduję tego co by mnie usatysfakcjonowało. Nie interesuje mnie głowica wiertarska. Chcę zrobić prosty uchwyt z oczkiem na wstawienie drewnianej rączki i z drugiej strony móc uchwycić w miarę estetycznie różne rozmiary trzpieni. Uchwyty wiertarskie są za duże, chwytają za 3 powierzchnie, można zrobić coś podobnego jak uchwyt do gwintowników na 4 z 6 powierzchni. Rozmyślam jak to zrobić prosto. Szukając tak natrafiłem na surwiwalowe i bushcraftowy sklepiki internetowe, której mają w ofercie różne dziwne zabawki. Jak się dobrze przyjrzeć są tylko ładnie opakowanymi i przerobionymi maszynowymi narzędziami. Zobrazuję to tym przykładem:
Obrazek
Przepis jest taki: kup za 23zł, dospawaj kawałek rurki, uszyj pokrowiec, doczep do niego markową naszywkę i dopisz przed ceną 1 aby sprzedać za 123zł. Ktoś kto się nie zna na narzędziach to kupi i pochwali się "ręcznym narzędziem". No i dobrze, ktoś był sprytny i zrobił swój produkt w stylu 23+1 = 123zł. ;-)

Obrazkowo chodzi mi o taką funkcjonalność, jak to małe zaznaczone na zielono po złożeniu z tych kilku końcówek, i wykonać to w sposób uniwersalny w większej skali:

Obrazek
mocowanie narzędzia na trzpieniu w tym T-uchwycie to nie więcej jak dokręcić dwie śruby i trzyma solidnie. Proste rozwiązanie... najtrudniejsze zadanie...

https://www.arte.tv/pl/videos/101034-00 ... agabundzi/
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”