Koronawirus mix 1, zanim się mocniej rypło.

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC
Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Koronawirus show

#441

Post napisał: senio » 12 cze 2020, 20:46

bartuss1 pisze:
12 cze 2020, 18:05
Te przepisy są deko przestarzałe już, mam info z pierwszej ręki z kapitanatu z wiosny, bo sie wdałem w gadkę z jakimś wykładowcą z żeglugi.
Dopuszczalne jest owszem kierowanie mocniejszymi motorówkami, o mocy nawet 75 kW bez patentu. Jednak w tym przypadku długość kadłuba nie może przekraczać 13 metrów, a prędkość maksymalna musi być ograniczona do 15 km/h. Wszystko inne powyżej 10KW wymaga patentu sternika motorowodnego lub wyższych uprawnień, w zależności gdzie i czym sterujesz.
bartuss1 pisze:
12 cze 2020, 18:05
Ale tak czy siak mam patent, więc se tam moge wsadzić czego dusza zapragnie, ino byle nie kosztowało tyle co nowa frezarka.
Od 25 lat mam patent motorowodny i tyle czasu pływam z przerwami, ale jestem w miarę na bieżąco. Ze względu na paliwożerność większych jednostek (a więc duże koszty) i brak możliwości tankowania (latanie z kanistrami przestało mnie bawić), obecnie mam małą Hondę 7.5 HP 4T, i z lekkim pływadłem daje radę w ślizgu na luzaku.

Dawniej Mercury 60 HP z 4 osobową motorówką zatankowaną 100 litrami PB, dawał trochę radochy w sobotę i już niewiele na niedziele zostawało. A tankować nie ma gdzie u mnie nad wodą. Fajna zabawa tylko bardzo szybko złotówki uciekają, i problem jest z tankowaniem :)

Jaki tam masz motorek u siebie ?




strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 197
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koronawirus show

#442

Post napisał: strikexp » 12 cze 2020, 20:50

Zawsze możesz wsiąść na ponton z kolegami i AK-47. I popływać tankowcem w okolicach Somali :P


RX
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 125
Posty: 322
Rejestracja: 16 mar 2016, 08:48
Lokalizacja: pomorskie

Re: Koronawirus show

#443

Post napisał: RX » 12 cze 2020, 21:35

strikexp pisze:I popływać tankowcem w okolicach Somali

a co, tam wacha za free? :P


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 197
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koronawirus show

#444

Post napisał: strikexp » 12 cze 2020, 21:43

Nie, wachy na statku co najmniej na tydzień pływania. Ale załoga oddaje stery i podnosi ręce jak tylko kilku uzbrojonych Somalijczyków wskakuje na pokład :D

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 82
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Koronawirus show

#445

Post napisał: bartuss1 » 12 cze 2020, 22:10

ja tam u siebie mam honde 5 koni hehe, no demon predkosci to nie jest, ale 3 duzych bykow pod prąd te 12 km/h pociagnie, mam jeszcze wichra 25 koni ale tcohe niepewny.
na wiekszą lajbe wsadziłbym raczej silnik diesla od kuboty, tam z 15 kw

dopiero co gadałem z moim klientem (akurat frachtowca) utknał na statku przez ten tzw covid gdzieś koło Sri Lanki.
no, jego maszyna wala mi sie po placu od chyba roku.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Koronawirus show

#446

Post napisał: senio » 12 cze 2020, 22:28

Wichra 25 prawie nowego miałem przy Cameo , ale to było lata świetlne temu. Założyłem mu rozrusznik od malucha i odpalałem na biegu ze stacyjki. Z szarpanki mozna ducha wyzionąć przy nim. Z rozrusznikiem nie było problemu i palił OK. Ale to już czasy głębokiego PRL i to powinno w hucie przetopione dawno skończyć.
5 HP w Hondzie dobry motorek, tylko 1 cylinder trzęsie nim trochę. Ale pływa i to najważniejsze.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 82
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Koronawirus show

#447

Post napisał: bartuss1 » 12 cze 2020, 22:35

no pływam czesto, co niedziela raczej, ale jesien nie jesien czy zima nie zima , 1 stycznia cała Odra moja
wichra mam prawie nieuzywanego, rocznik 72, ale przy odpalaniu pluje zamiast sikać, takze nispecjalnie mi sie chce sprawdzac na wodzie czy bedzie raczej sikał. Wirniki mam 2 w zapasie, ale po zdjęciu stopy złóz to do kupy, masakra jakaś, przynajmniej w 30 ce nie dałem rady, 25 ki nie ruszałem.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Koronawirus show

#448

Post napisał: senio » 12 cze 2020, 22:43

Na wichra szkoda czasu naprawdę. Lepiej coś zrobić innego w tym czasie, zarobić i kupić nawet starszą np. Yamahę 30 HP. Nie do zabicia silniki jak o nie dbać. Miałem Yamahę 30 HP Autolube. Paliła jak tylko sznurka dotknąłem. Super silniki. A ten ruski złom to dramat jest. Śmierdzi, warczy, hałasuje i nic poza tym. Te 25 koni to ma też na wale. Ruski liczą na wale, a Japończyki na śrubie. Więc odpowiednio 25 wicher to z 20 Japońca albo jeszcze mniej.

Komentarz operatora bezcenny


Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 82
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Koronawirus show

#449

Post napisał: bartuss1 » 13 cze 2020, 06:37

Ja mu tam wsadziłem rozrusznik z 30 ki bo szarpankę urwałem hehe, obawiam sie tylko ze silnik moze mi zdechnąć w czasie jazdy i go nie odpale. Zabytek w koncu. No hondzia jeszcze ani razu mnie nie zawiodła, a do czegoś wiekszego to obstawiałbym raczej stacjonarnego diselka od kuboty. Jest taki koles co sprowadza te kuboty i jak mu sie mowi ze do zmarynizowania, to coś konkretniejszego załatwi. Chciałem swego czasu kaszlaka połączyć ze spodziną wichra, ale skacze to jak głupie. W końcu wsadziłem tego kaszlaka do traktorka.
No sezon w pełni, wczoraj przejezdzałem przez Koźle, a tych pływadeł po Odrze troche pyrchało, kajaki jakies itd.
W górę Odry od Koźla do Raciborza nie ma ani jednej śluzy - dobre 40km meandrów, zakoli itd. Zaś od Koźla do Opola jest ich chyba 13, srednio co kilka km, podobnie na kanale gliwickim.
W przyszłą niedziele jest chyba doroczny spływ "na bele czym" z Raciborza do Koźla, chociaż to bele co, to już sie zamieniło trochę w pokazy najrózniejszych wariackich pomysłów.
Ostatnio nie mam za bardzo czasu na zabawę w budowanie łodki, no ale w koncu sie nie pali.
https://youtu.be/J3DE2I905_E
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Koronawirus show

#450

Post napisał: senio » 13 cze 2020, 11:41

I będziesz klekota słuchał przez x godzin ?. Wykończyć się można :). Teraz to są lekkie alu łódeczki, nie za wielki silnik 4T np. taka Honda 8-10 HP żeby nie żarł beczkami PB i przyzwoicie pływał, oraz był cichutki. Teraz ludzie na to patrzą i to mocno, bo chcą spokoju i ciszy, a nie warkotu ruskiego bubla czy jakiegoś diesla. Na takie pływanie po rzece i jakieś spływy nic więcej nie potrzeba.

Bartuś jak byś dobrze to pomyślał to jeszcze byś klientów maił na takie lekkie alu łódki do wędkowania. Nie za wielkie 3.30 max 3.60. Takie coś z jajem dla rekreacji i przystosowane dla wędkarzy



A Canu i inne takie na co to komu i do czego potrzebne ?. Na takie alu wędkarskie łódki zawsze znajdzie się klient. Teraz zwiększyli limit bez patentu do 10 KW to ludzie kupują właśnie do wędkowania takie lekkie alu łódki, bo z silnikiem 8-10 czy nawet 13.6 HP to już można sporo zdziałać. Na rzece pod prąd płynie to z 30-40 km/h w ślizgu. Teraz ludzie nie chcą już wielkich łodzi, paliwożernych silników etc. Ciężka łódź = większy silnik = większe spalanie. Po co to komu ?. Pontony i lekkie łodzie alu są obecnie na topie.

Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”