Pomoc w technologi oraz napisaniu programu

Technologia+Program

Niewłaściwe, niemoralne, fałszywe i zbędne dyskusje, o krótkim czasie istnienia na tym porządnym i użytecznym forum.

Autor tematu
KraszewskiŁ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3

Pomoc w technologi oraz napisaniu programu

Post napisał: KraszewskiŁ » 15 mar 2019, 14:36

Dzień dobry, mam mały kłopot ponieważ ostatnimi czasy chorowałem i nie było mnie na lekcjach z Tech. mechanicznej na których pisaliśmy technologię oraz programy i jestem mocno w tyle.Dostałem na zadanie domowe program na cnc i technologie wykonania tego elementu na maszynie FANUC I kompletnie nic z tego nie rozumiem :/
Proszę o pomoc (chodzę do 3kl. jako technik mechaniki)

A tu jest Rysunek Techniczny:

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Zgłoszenia konkursowe

Awatar użytkownika

zzzZZZ
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1

Re: Pomoc w technologi oraz napisaniu programu

Post napisał: zzzZZZ » 15 mar 2019, 14:51

z regulaminem forum też chyba mocno w tyle
wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe

Rober74
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)

Post napisał: Rober74 » 15 mar 2019, 15:05

Weź korepetycje.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)

Post napisał: WZÓR » 15 mar 2019, 15:15

Problem , problemem ...... , ale nie widzę powodu w każdym dziale temat dublować.

Mariusz.

Autor tematu
KraszewskiŁ

Post napisał: KraszewskiŁ » 15 mar 2019, 17:11

gdybym mógł wziąć korepetycje bardzo chętnie tyle że nie wiem nawet u kogo mam je zabrać a u mojego nauczyciela nie da rady...
gdy go się spytałem czy może mi jakoś pomóc\dodatkowe lekcje "koledzy mają to w zeszycie przepisz zrozumiesz" ehhh... dlatego proszę o tą pomoc
Z góry przepraszam za wstawienie postu w kilku miejscach

jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)

Post napisał: jasiu... » 15 mar 2019, 18:36

a może byś po prostu zaczął myśleć, zamiast zdać się na innych. To się czasem przydaje.

Na pierwszym rysunku masz - no właśnie co masz? Operacja 10, Narzędzie frez trzpieniowy Φ 16. Co może robić frez trzpieniowy? Gwizdać raczej nie, raczej frezować. No to zastanówmy się, co może frezować? Rysunek znasz? No to wiesz, z górnego rysunku, że było kółko, a ktoś (właśnie ten frez) obciął to kółko z dwóch stron i zrobił się wymiar 30.

Jak on to zrobił? Zastanówmy się, skąd bierzesz wysokość. Niech będzie, że twoje zero, to górna płaszczyzna kółka. Czyli musisz dojechać frezem (tak szybko) gdzieś w okolice kółka (wcześniej musisz ten ferez "wziąć do maszyny") może włączyć chłodzenie, żeby frez się nie przegrzał i zjechać na jakąś głębokość. Jedziemy od razu na gotowo, czyli na głębokość Z=7? Teoretycznie by można, ale zarówno na szerokości występu, jak i na głębokości masz tolerancję 0.2 mm. To może coś zostawić i wyprowadzić ten wymiar na gotowo po zdarciu zgrubnym? Moim zdaniem tak by było lepiej.

No to zjeżdżamy na Z=-6.7 (tam przy 7 jest górna odchyłka 0, dolna -0.2, jeśli dobrze widzę, czyli masz zrobić pomiędzy 7, a 6.8, jeśli jest ten minus?). Przyjmujemy, że na gotowo chcemy mieć 6.9 (tak w połowie tolerancji) to zostawiliśmy sobie 0.2 na wykończenie. Oczywiście musimy też podjechać w pobliże linii, po której będziemy skrawać. Jeśli X i Y przyjęliśmy, że zero będzie tam, gdzie oś kółka, to musimy przejechać z obu stron, tak żeby zrobić wymiar 30. Stary i ślepy jestem, ale tam chyba dolna odchyłka jest -0.2 czyli chodzi o wymiar pomiędzy 29.8 i 30? Jeśli nie, to popraw. Czyli umówmy się, że chcesz na gotowo przejechać na wymiar 29.9. Co to oznacza? Ano żeby z jednej strony było połowa tego i z drugiej połowa. Czyli ma być z jednej X=29.9/2=14.95 a z drugiej to samo, ale z minusem. Jak chcesz skrawać? Współbieżnie, czy przeciwbieżnie? No i musisz zacząć gdzieś poza kółkiem i dojechać do niego tak, żeby włączyć tzw. kompensację narzędzia (wcześniej otwory też. Niech twój kontur, to będzie linia od dołu Y, taki jak promień kółka, czyli -25 (minus, bo u dołu), i jedziesz w górę do 25. Nie musisz chyba liczyć początku, możesz powiedzieć, że to nie z lenistwa, tylko dla bezpieczeństwa. No i na początek zostawmy sobie cośtam na przejście wykańczające. Zamiast po 14.95 przejedźmy 0.2 dalej, czyli 15.15

Czyli twój ruch roboczy to będzie od X-15.15 Y-25 Z6.7 ruchem roboczym (G1) do (X się nie zmienia, Z podobnie) Y25.

No to wyskocz, przejedź na drugą stronę do punktu X15.15 Y pozostaje 25 (szybko, G0) i opuść się na Z=6.7 (jak po prawej), żeby ruchem roboczym przejechać na Y-25.

No tak, przy pierwszym wywołaniu G1 oczywiście musisz wpisać posuw (na rysunku masz tylko prędkość skrawania, nie wiem ile chcesz mieć ostrzy freza, na 1 ostrze możesz przyjąć np. 0.05 mm. Oszczędzajmy narzędzie! Jak masz obroty, to posuw da się wyliczyć.

Aha, to fanuc, nie wiem który. Czasem w fanucu trzeba zapomnieć o przecinku, a zamiast 6.7 wpisujesz wtedy 6700. Ot taki stary system kiedyś był. Ale przecinek powinno przyjąć.

No to teraz, bazując na programach, które są przykładowe, tylko musisz to w kodach zapisać i dopisać przejście wykańczające i zakończyć program.

Steryd
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)

Post napisał: Steryd » 15 mar 2019, 19:21

I oczekujesz, że ktoś kto nie ma czasu przeczytać notatek od kolegów przeczyta pół strony tekstu ciurkiem i to bez obrazków?

Autor tematu
KraszewskiŁ

Post napisał: KraszewskiŁ » 18 mar 2019, 00:15

Dziękuje za pomoc
Kolega taty mi trochę pomógł w zrozumieniu tego wszystkiego i poradziłem sobie z tym ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śmietnik”