obróbka gwintu dwoma nożami

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
MichałM12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 111
Rejestracja: 30 lis 2010, 17:27
Lokalizacja: wrocław

obróbka gwintu dwoma nożami

#1

Post napisał: MichałM12 » 11 gru 2011, 22:51

Witam,
w najbliższym czasie mam wykonać ślimak na tokarce CNC, mam zamiar wykonać go dwoma nożami i tu moje pytanie czy jeżeli puszczę najpierw np. przecinak i następnie nóż szlifowany pod dany kąt, czy trafi on w zwój?



Tagi:


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: mariuszbroda » 11 gru 2011, 23:18

na manualnej trafi i nie trafi...zależy,co tokarz ma pod beretem :lol:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 11 gru 2011, 23:44

był gdzieś temat na forum o trafianiu w gwint na CNC poszukaj :wink:

[ Dodano: 2011-12-11, 23:48 ]
hmm może ten ....
https://www.cnc.info.pl/topics83/powiek ... %E6++gwint

[ Dodano: 2011-12-11, 23:54 ]
https://www.cnc.info.pl/topics66/popraw ... t25330.htm
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ao
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2011, 09:10
Lokalizacja: Kielce

#4

Post napisał: ao » 12 gru 2011, 07:43

Cześć.
Jeśli nie wyjmiesz detalu z uchwytu (nie zmienisz jego położenia w uchwycie) nóż trafi w zwoje.
Pozdrawiam.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 12 gru 2011, 20:29

Ludzie myślcie!

Start gwintu zaczyna się w określonym miejscu, na osi "Z", kiedy wrzeciono znajduje się w jakimś umownym kącie startowym. Wtedy idzie impuls i posuw się włącza.

Jeśli jesteś w stanie w ten sam sposób ustawić noże, żeby przecinak znajdował się jakby wewnątrz noża kształtowego (parametry narzędzia), to oczywiście kształtowy będzie wybierał materiał, pozostawiony przez przecinak. Wszystko w mądrym ustawieniu narzędzi, najlepiej sobie to rozrysować. Do bazowania przecinaka w "Z" wykorzystuje się rutynowo lewą jego krawędź. No to teraz na nożu kształtowym trzeba sobie choćby pisakiem obrysować ten przecinak i obrys wykorzystać w bazowaniu noża kształtowego. Jak - proste, do jakiejś krawędzi dojeżdżamy na odległość płytki (powiedzmy 10 mm) i zapamiętujesz wymiar zbazowanego przecinaka, a później dojeżdżasz kształtowym trochę dalej (żeby płytka doszła do odrysowanego) i wpisujesz wymiar "Z" z przecinaka (tak jakbyś bazował przecinak "wewnątrz" ksztaltowego). Oczywiście wszystko bez wykręcania materiału, ale to chyba jasne.

W niektórych sterowaniach jest opcja (ja tak mam w Weilerze), że się wjeżdża w rowek i dajesz opcję, żeby tu przesunąć kąt, jaki ma być przy wykonywaniu gwintu. Może ty też to masz?


Autor tematu
MichałM12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 111
Rejestracja: 30 lis 2010, 17:27
Lokalizacja: wrocław

#6

Post napisał: MichałM12 » 12 gru 2011, 22:16

czy chodzi o coś takiego?
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
sorry za prowizoryczny rysunek...

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 13 gru 2011, 16:31

jasiu... pisze:...Do bazowania przecinaka w "Z" wykorzystuje się rutynowo lewą jego krawędź.
Witam
W tym wypadku bazowałbym środek noża .... łatwiej będzie to również wykonać z nożem kształtowym ( pod warunkiem , że jest symetryczny).
W ten sposób uniknie się przesunięcia na boki jednego względem drugiego.
.... reszta b/z.

p.s.
Na wszelki wypadek w cyklu nacinania podałbym parametr Q dla obu noży.
...
G32 Z-320. F20. Q0
...
Pozdr
Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#8

Post napisał: jasiu... » 13 gru 2011, 18:02

WZÓR, nie ucz młodych robić dziadostwa!

Regułą jest bazowanie przecinaka na krawędzi, bo tak się łatwiej go ustawia, więc lepiej nie kombinować i swoich patentów nie wprowadzać. Przyjdzie ktoś na twoje miejsce i będzie miał później problemy. Oczywiście czasem ustawia się dla jednego narzędzia szerokość, a czasem daje się dwie krawędzie tnące (lewą i prawą) pod różnymi korektorami. Tak też można.

Niby nóż kształtowy logicznie byłoby ustawić w osi, ale powiedz mi, jak on to zrobi na obrabiarce. Z reguły ma jedną płaszczyznę splanowaną, do której, na szczelinomierz, bądź płytkę (paproki na zarysowanie) ustawia pozostałe narzędzia. Tak jest na tokarkach najłatwiej.

Co do rysunku, mniej więcej o to chodzi.

Rozwiń swoją myśl o parametrze Q, ja myślę, że on będzie robił dwint za pomocą CYCLE97, a tam Q nie ma. W danych narzędzi też nie masz q (przynajmniej w Sinumeriku), stąd nie bardzo czaję co proponujesz. Czemu G32?


Autor tematu
MichałM12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 111
Rejestracja: 30 lis 2010, 17:27
Lokalizacja: wrocław

#9

Post napisał: MichałM12 » 13 gru 2011, 19:13

Widzę że rozgrzewa sie dyskusja pomiędzy dwoma gigantami z dziedziny CNC:)
z chęcią poczytam, może sie czegoś nauczę...
Gwint bede wykonywał na tokarce z mazatrolem, rozumiem że kąt Q to coś takiego jak w mazatrolu GANGE (krotność gwintu) nie mam możliwości wpisania parametru Q.
jasiu... pisze:Niby nóż kształtowy logicznie byłoby ustawić w osi, ale powiedz mi, jak on to zrobi na obrabiarce.
A jak bym zmierzył szerokość noża kształtowego, podjechał jedną krawędzia do czoła detalu(tam gdzie mam zero) i podczas pomiaru, odjął połowę szerokości noża?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#10

Post napisał: jasiu... » 13 gru 2011, 19:45

Tak też możesz zrobić, w sumie, tylko że z reguły się tak nie robi, bo się o tym zapomina. Właśnie dlatego ja wszystkie noże staram się mieć jednakowo określone od lewej krawędzi. Czasem przy przecinaku mam też prawą krawędź (na innym numerze narzędzia), co się przydaje w odcinaniu, albo w toczeniu np. rowków w kołach pasowych pod paski klinowe.

Płytkę do gwintowania również bazuję podobnie. To znaczy, na lewej krawędzi płytki. Zabezpiecza mnie to przed wjechaniem podczas gwintowania w jakąś krawędź, przy wałkach o stopniowanych średnicach.

W nakładkach z reguły masz podawane więcej parametrów narzędzia (szerokość przecinaka). Ja tak mam na Weilerze, ale tam jest np. cykl wykonywania rowków, takich właśnie, jak pod koła pasowe i maszyna sobie to musi przeliczyć przy interpretacji cyklu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”