Początek z programowaniem

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
kuba2622
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 15 cze 2014, 18:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Początek z programowaniem

#11

Post napisał: kuba2622 » 11 gru 2019, 00:52

jasiu... pisze:
10 gru 2019, 20:27
Może inaczej, dla ciebie najważniejsze, żeby po obróbce powierzchnia nie miała drzazg, ani nie przypominała berecika babuni. Tak obrazowo to określiłem, trochę przerysowując. Zamiast plotera, najpierw będziesz musiał zgromadzić całkiem konwencjonalne maszyny, które przygotują twoje drzwi do położenia na ploterze.

Bo na tym ploterze to ty możesz płaskorzeźbę lokalnego wójta wyrzeźbić od biedy, ale już np. wpust pod zamek może okazać się problemem. Naprawdę, posłuchaj kolegów z "drzewnianej" części forum, Drewno jest pięknym materiałem, ale bardzo specyficznym. Jeśli chcesz wejść na rynek z czymś ciekawym, np. drzwiami ozdobionymi intarsją, to programowanie maszyn i uczenie się np. artcama zostaw sobie na później.

Bo zawsze zaczyna się od technologii. Musisz sobie napisać taki plan, co zrobić, żeby wyszły drzwi. Od początku, zakup materiałów, jakich materiałów, skąd, co później z tymi materiałami zrobisz (one będą większe, trzeba je np. pociąć) i tak po kolei, skąd i jakie zawiasy, w jaki sposób zamontujesz, to musi być zgrane w każdym kroku, bo inaczej zatrzymasz się w momencie, w którym już zainwestowałeś, a to może boleć.

Bo to nie jest tak, że kupisz deski, wrzucisz na ploter, napiszesz program, a za pół godziny będziesz sprawdzał, jak się klamka w drzwiach rusza. No dobra, po co ja piszę takie oczywiste oczywistości?

Pomysł fajny i możliwy do wykonania, wydaje mi się, że da się też na tym zarobić, ale trzeba wejść w temat nie tymi drzwiami, którymi próbujesz. Na razie poradnik frezera odpuść, za to poczytaj o surowcach stosowanych w stolarstwie, o rodzajach płyt, drewnie. To musisz umieć, jak alfabet, bez tego ci nie wyjdzie, bez poradnika frezera i owszem, masz szansę na sukces.
Wiem, że wybór rodzaju drzwi nie jest innowacyjny, ale montuje takich drzwi około 100szt w miesiącu, produkt jest mi znany i stąd też świadomy wybór.
Dodam, że ogólnie to Ojciec już zajmował się produkcją drzwi (właśnie takich) więc coś tam widziałem, coś tam wiem i ogólnie całą otoczka biznesowa jest mi znajoma. Wiem skąd co wziąć mniej więcej, baza klientów też jest spora :) Gorzej jednak z technologą mi nie pomoże bo się na tym nie zna. Był od tego człowiek. Dlatego to jest na mojej głowie. To mi

Dodane 7 minuty 53 sekundy:
kubus838 pisze:
10 gru 2019, 21:17
Witam, do autora tematu:

Ja proponuj Ci abyś znalazł sobie jakiś darmowy program CAD. W tym programie nauczysz się jak tworzyć elementy do drzwi. Potem w programie CAM nauczysz się jak tworzyć obróbkę tych elementów z których później wykonasz całe drzwi. A jeżeli ktoś tłumaczy abyś uczył się g-codów to napisz, że Andersen był lepszy. Jak nie uwierzy to niech napiszę 36 000 linni kodów w ciągu miesiąca. Pisanie g-codów ręcznie dawno zostało zastąpione programami CAD/CAM

Dlatego moim zdaniem najpierw naucz się tworzenie całej obróbki programowo. A później przenieś to do rzeczywistości. Jeżeli najpierw będziesz to robił na komputerze to jesteś w stanie uzyskać efekt który zadowoli Twojego klienta i co najważniejsze napełni Twoją kieszeń. Jeżeli już robiłeś takie rzeczy manualnie to nie będziesz miał z tym problemów. Czyli obróbkę drewna już znasz a więc bogate podstawy masz. Wszystko jest zależne od Twojego "chcenia" - jeżeli chcesz to to zrobisz.

A jak już będziesz miał doświadczenie w obróbce drewna na cnc to wtedy zakupisz pełnowartościowy system CAD/CAM i będziesz tworzył własne projekty drzwi. A tu muszę Ci powiedzieć, że projekty indywidualne mają największe "branie".

robert
Dzięki, czyli najpierw CAD, ogarniam co "komputerowe", potem praca na produkcie i techniczne zagadnienia.




kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Początek z programowaniem

#12

Post napisał: kubus838 » 11 gru 2019, 01:43

kuba2622 pisze:
11 gru 2019, 00:52
Dzięki, czyli najpierw CAD, ogarniam co "komputerowe", potem praca na produkcie i techniczne zagadnienia.
Może najpierw CAD/CAM a potem praca na produkcie. Jeżeli już takie produkty robiłeś manualnie to przejściem na cnc problemu nie będzie tym bardziej, że z doświadczenia wiesz jak obrabiać drewno. Reszta przyjdzie po paru projektach wykonanych na maszynach wspomaganych komputerowo.

robert


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Początek z programowaniem

#13

Post napisał: jasiu... » 11 gru 2019, 20:00

A ja nadal swoje.

Po pierwsze, przeanalizuj, na czym stoisz. Co już masz do produkcji drzwi (pomieszczenia, maszyny), a co by ci się przydało. Przeczytałem dokładnie wszystko, co napisałeś i mam wrażenie, że najbardziej cię kręci posiedzieć sobie przy komputerze. Tylko - no właśnie - po co?

To bardzo ważne pytanie, co ten komputer i programy mają ci dać? Czego oczekujesz, w czym mają ci pomóc?

Byłeś kiedykolwiek na targach maszyn do obróbki drewna? Kolejne ważne pytanie!

DREMA niestety w połowie września, znaczy była, a teraz musisz czekać na następną. Na wiosnę powinny być Dremaslesia. Może wtedy zobaczysz po pierwsze, jakie maszyny są oferowane, a po drugie, ile kosztują. Bo od tego trzeba zacząć, ile jesteś w stanie na obrabiarkę wydać.

A później, jak już będzie jasne, co ci jest potrzebne, możesz przymierzać się do oprogramowania do tej maszyny. Niektóre nie będą wymagały żadnego oprogramowania, a wszystko wpiszesz z pulpitu. Po co ci teraz CAD, czy CAM? Chcesz sobie w głowie śmietnik zrobić, czy masz za dużo pieniędzy i musisz ten komputer z programem pod choinkę kupić. Jak musisz, to kup. Wgraj sobie tam cokolwiek i się baw, bo i tak raczej ci się to, co wgrasz nie przyda.

Żeby doradzić komuś, kto szuka rady, trzeba wiedzieć, w czym ta rada ma człowiekowi pomóc. Ty, mam takie odczucia, nie masz pojęcia o produkcji i rzucasz się na ślepo z motyką na słońce, uważając, że komputer ci pomoże. Problem w tym, że nie pomoże. Najpierw musisz wiedzieć, w czym miałby ci pomóc, a ty nie wiesz, albo pokrętnie, nie chcesz powiedzieć.

Konkretne pytanie - gdzie widzisz zastosowanie komputera w swoich planach? Na którym etapie produkcji, do jakiej obrabiarki go użyjesz. Odpowiedź na to pytanie pozwoli ci wejść we właściwą drogę.

Żeby łatwiej było, pierwsze znalezione, (pierwsze półtorej minuty opuść)

To może tutaj:



I teraz odpowiedz, gdzie masz twój komputer z programami, które ci niektórzy chyba z rozpędu proponują?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”