Pare pytań na początek

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#21

Post napisał: Avalyah » 24 lip 2016, 23:17

RomanJ4 pisze:Przy cienkościennych rurach słabo mocowanych -jeden wkręcik daleko od jej na trzpieniu luźnego końca(bo przecież jest minimalny luz średnic) to za mało, więc nic dziwnego, że piszczy przy tak szerokiej fazce, aż dziw że przy mniejszej nie było.
Teraz, jak to Kolega powiedział, to wydaje się to wręcz oczywiste, bo chociaż rura jest dociśnięta, to rzeczywiście na około 15cm odległości od mocowania (a mniej więcej tak jest oddalony dalszy koniec rury) pewnie się z tego luzu trochę już robi, zwłaszcza przy mocniejszej obróbce.

Co do tulei rozprężnej, to niestety nie za bardzo wiem, jakbym miał ją wykonać, nie dysponuję w zasadzie w ogóle sprzętem do tego... Rozumiem, że wystarczyłoby przetoczyć trzpień na wymaganą średnicę, wykonać nakiełki (Jak w ogóle wykonać nakiełki, jeżeli nie dysponuję podtrzymką, a trzpień jest dość długi? Teraz robiłem mocno na oko wiertarką nakiełek i przetaczałem sobie nierówności (spore!), bo i tak miałem duży zapas średnicy (pręt 35mm przetaczany do 30mm). Żeby wykonać nakiełki z obu stron to chyba musiałbym toczyć w kłach?) i potem rozciąć na krzyż oba krańce do pewnej głębokości (kolejne pytanie, czym rozciąć :smile: )? Ze stali? Na jaką głębokość nacięcia? Tyle pytań, a nie chcę nadużywać czasu Kolegi...) Ewentualnie zlecić zrobienie takiego trzpienia, ale nie wiem, ile by mnie to kosztowało.

No i to nie jest główny powód, dlaczego jednak kombinuję z innymi sposobami. Różne rzeczy na zmianę toczę i zdejmowanie uchwytu za każdym razem jest mi mocno nie na rękę, stąd toczenie w kłach mnie mocno zniechęca. Chyba, że można to zrobić z założonym uchwytem (kieł do uchwytu? ale jak wtedy przekazać napęd na trzpień?) Zwłaszcza, że w zasadzie nie mam żadnych wymagań tolerancji itd, a tocząc z jednej strony w uchwycie, a z drugiej podparte kłem bicie jest zaskakująco małe. Tylko ten sposób mocowania tulei lipny jest, jak się okazuje.

EDIT: Ja tu się z godzinę już produkuję, a widzę, że Kolega podał już całkiem ciekawe rozwiązanie i do tego proste do zrealizowania (a raczej zlecenia, bo bez frezarki rowek na wpust chyba ciężko wykonać) bez zupełnej zmiany sposobu toczenia. Bardzo dziękuję jeszcze raz :)

I jescze jednak dodam pytanie. W takim razie czy ten pojedynczy wkręt wystarczy, żeby odpowiedni nacisk cały wpust rozłożył? A może wpust zrobić tak, by wystawał z obu końców rury i był w tych dwóch miejscach wkrętami dociskany dodatkowo(ew. podfrezować troszkę, żeby można było obronić czoło rury)?



Tagi:


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#22

Post napisał: steff.k » 24 lip 2016, 23:38

A ja polecam patent z super glue. Toczysz trzpień i wstępny detal z pasowym otworem. Trzpień z jednej strony w uchwyt, z drugiej nakiełek i konik. Kleisz za pomocą super glue detal na trzpieniu. Toczysz detal jaki tam potrzebujesz. Po robocie palnikiem grzejesz całość, aż klej puści :mrgreen: .
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#23

Post napisał: clipper7 » 25 lip 2016, 09:23

W czasach mojej młodości stosowało się się patent z lepikiem. Detal z trzpieniem ustawiasz pionowo, prowizorycznie uszczelniasz dół, ogrzewasz palnikiem i zalewasz roztopionym lepikiem. Po ostygnięciu obrabiasz. Na koniec znowu do pionu, ogrzewasz, lepik wycieka i już.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 11547
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#24

Post napisał: RomanJ4 » 25 lip 2016, 10:21

Avalyah pisze:A może wpust zrobić tak, by wystawał z obu końców rury i był w tych dwóch miejscach wkrętami dociskany dodatkowo(ew. podfrezować troszkę, żeby można było obronić czoło rury)?
To dobry pomysł, jeszcze bardziej usztywniający detal na trzpieniu.
steff.k pisze:A ja polecam patent z super glue.
To może i dobre, ale jeśli finalny produkt ma być na gotowo a chodzi o estetyczny wygląd, to grzanie palnikiem raczej odpada..
Avalyah pisze:a raczej zlecenia, bo bez frezarki rowek na wpust chyba ciężko wykonać)
Jak masz tokarkę to może nie będzie tak ciężko.. za pomocą przystawki-samoróbki z sanek narzędziowych i obrotnicy, kawałka solidnego kątownika ze złomu czy innego kształtownika, i odrobiny inwencji (przystawka z pewnością przyda się i później)
Co i jak jest opisane w poniższych postach z których można zaczerpnąć pomysł, więc nie będę dublował
https://www.cnc.info.pl/topics89/przyst ... t17889.htm
https://www.cnc.info.pl/topics56/tokarka-vt72555.htm
http://rudzik6.blogspot.com/
Obrazek Obrazek
Avalyah pisze:Rozumiem, że wystarczyłoby przetoczyć trzpień na wymaganą średnicę, wykonać nakiełki (Jak w ogóle wykonać nakiełki, jeżeli nie dysponuję podtrzymką, a trzpień jest dość długi?
jeśli masz wystarczający naddatek średnicy to wystarczy wyznaczyć środek takim prostym przyrządzikiem (środkownik) zmajstrowanym ad hoc nawet z drewnianych listewek (byleby tylko skośna sieczna była dokładnie pośrodku kąta który nie musi mieć idealnie 90°)
Obrazek
A używa się go tak - zaznaczając dwie przecinające się pod katem mniej więcej prostym linie. przecięcie wyznacza dokładnie środek.
Obrazek

Napunktować i nawiercić wiertarką nakiełek, najlepiej większy by po rozcięciu nie zniknął i dostatecznie opierał się częścią łuku otworu o kły (poprawiając większym wiertłem lub wiekszym nakiełkownikiem) . Lekki błąd osiowości ręcznego nawiercenia nie ma znaczenia jeśli naddatek na toczenie jest odpowiednio duży.
Przetoczyć w kłach zwracając uwagę czy nie ciągnie nam stożka. Jeśli tak, to należy skorygować ustawienie konika (najlepiej na czujnik zegarowy) o wielkość b równą połowie różnicy średnic D/d w odpowiednią stronę.
Obrazek

Opisane to jest w wielu tematach na forum więc nie będę rozszerzał.
https://www.cnc.info.pl/topics66/nauka- ... t69065.htm
https://www.cnc.info.pl/topics56/os-wrz ... t55366.htm
https://www.cnc.info.pl/topics89/regula ... t66250.htm
Obrazek
a w ostateczności nawet "na blaszkę"..
Obrazek
albo metoda prób i błędów przetaczając i mierząc każdorazowo różnice w średnicach na końcach.
Po przetoczeniu rozciąć można nawet ręczną piłką do metalu na cztery (robiąc trzpień z aluminium nie będzie tak ciężko), byle dość starannie według zarysowanych wzdłuż osi walca linii (zarysować linię można jeżdżąc nożem wzdłuż zamocowanego nieruchomo w kłach przetoczonego trzpienia).
Rozcięcia oczywiście z obu stron osobno, by na środku został nieprzecięty rdzeń, tak dobranej doświadczalnie długości by rozcięte ćwiartki dawały się (np śrubokrętem) sprężyście rozchylać. W czasie mocowania trzpienia w kłach nałożona nań rura ograniczy samoistnie zakres rozchylenia zaciskając się na nim....
To tylko wygląda na trudniejsze niż jest w rzeczywistości choć jest trochę roboty, sam kiedyś z powodzeniem robiłem podobne. I to ze stali.
pozdrawiam,
Roman


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#25

Post napisał: Avalyah » 25 lip 2016, 22:49

No, to mam nad czym kombinować w najbliższym czasie. Momentami mam wrażenie, że się trochę cofam, żeby zrobić jedno narzędzie trzeba najpierw zrobić inne i tak powolutku chyba zbliżam się do odlewania własnego aluminium ( :mrgreen: ). Nawet tokarki miało nie być, ale plany się posypały i trzeba było spróbować swoich sił w toczeniu. Cóż, pewnie taka droga kręta do celu :grin:

Dziękuję serdecznie Kolegom za odpowiedzi, a szczególnie oczywiście RomanowiJ4, za cierpliwość i chęci do tak szczegółowej pomocy nowicjuszom i nie tylko.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 11547
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#26

Post napisał: RomanJ4 » 25 lip 2016, 22:56

Po to tu jesteśmy...
W razie czego - pytaj..
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
jan-stan
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 37
Rejestracja: 07 sty 2015, 21:37
Lokalizacja: Żagań

Re: Pare pytań na początek

#27

Post napisał: jan-stan » 05 sty 2019, 21:59

Co prawda minęło parę lat pracy z tokarką ale nadal uważam się za początkującego, więc pytania które się ostatnio zrodziły umieszczę w tym poście.
1. Chciałem dokupić kieł ale po poszukiwaniach trochę zwątpiłem w to co wiem. I tak zrodziło się pytanie. Czy oznaczenia PZKa 1, MK1, DG1, MS1 dotyczą tego samego kła ? Co prawda znalazłem parę stron o tym piszących ale nie potrafiłem wyciągnąć jednoznacznych wniosków.
2. Chcę w tulei stalowej o średnicy wew 15 mm a zew 35 mm zamocować na gorąco w jego otworze wałek stalowy. Mam do dyspozycji kuchenkę gazową lub tzw lut lampę ( na nabój ). Czy przy takiej masie tulei i możliwych temperaturach ma to w ogóle sens ? Jaką powinien mieć średnicę wałek ?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”