WYTRAWIANIE CZARNEJ STALI

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
armetsc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 25 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznań

WYTRAWIANIE CZARNEJ STALI

#1

Post napisał: armetsc » 25 wrz 2014, 15:44

Witam
Poszukuje pomysłu do wytrawiania najtańszą metodą spawanych elementów z czarnej stali. Wiem że nierdzewkę można łatwo trawić, ale nie słyszałem o dobrej metodzie czarnej stali.

Do tej pory zlecałem firmie zewnętrznej piaskowanie elementów, ale kasowali bardzo dużo kasy. Szukam jakiejś metody którą sam będę mógł wykorzystać w swoim zakładzie.

Efekt ma być taki, żeby powierzchnia gotowego, zespawanego produkty była ładna i w jednolitym kolorze.
Bardzo proszę o pomoc.
Krzysztof



Tagi:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#2

Post napisał: InzSpawalnik » 26 wrz 2014, 07:57

Krzychu: wyslij wszystko na ocynk albo kup pneumatyczny pistolecik do "iglowania "


Autor tematu
armetsc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 25 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: armetsc » 26 wrz 2014, 08:09

Dzięki za podpowiedź, ale żadna z metod nie będzie odpowiednia dla mnie. A to dlatego, że:
- nasze produkty mają styczność z żywnością dlatego nie mogą być cynkowane.
- ten pistolet pneumatyczny nie sprawdzi się ponieważ w miesięcy mamy klika set takich gotowych elementów, więc potrzebujemy szybkiej metody. Dodatkowo ich powierzchnia ma dużo zakamarków w które będzie ciężko dość tym pistoletem.

Ja myślałem o jakiejś metodzie zanurzeniowej, bo to jest najszybsza metoda. Chodź mogę się mylić.

Bardzo proszę o pomoc :]


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: WYTRAWIANIE CZARNEJ STALI

#4

Post napisał: peritus » 26 wrz 2014, 09:09

armetsc pisze:Efekt ma być taki, żeby powierzchnia gotowego, zespawanego produkty była ładna i w jednolitym kolorze.
Zespawane elementy mają różne tekstury, struktury materiałowe oraz wynikające z procesu spawania (strefy wpływu ciepła), które przy zanurzeniowych metodach wytrawiania (chemicznych) dadzą różny, niejednolity i niejednorodny obraz/wygląd powierzchni zewętrznej.

Przy w/w postawionym wymogu wyglądu powierzchni i innych, które podałeś w dalszej części- piaskowanie jest jedyną racjonalną metodą, bo tylko ten zabieg zapewni jednolity kolor o czym się już przekonałeś.

Jeżeli produkcja jest na tyle duża, to można stworzyć własne stanowisko piaskowania, które się zamortyzuje i obniży koszty tego zabiegu w porównaniu z usługą wykonaną przez firmę zewnętrzą.

Można również rozpatrzyć wykonanie powłoki cynowej (przez cynowanie powierczniowe) dopuszczalnej do kontaktu z żywnością (np.puszki konserw), z tym że powłoka cynowana "lubi" się też przebarwiać i nie gwarantuje stałego, jednolitego koloru
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2014, 09:30 przez peritus, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
armetsc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 25 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: armetsc » 26 wrz 2014, 09:24

no właśnie że zakup piaskarki nie wchodzi w grę, bo mi się to nie opłaci.

myślałem że jak stal nierdzewną można w łatwy sposób tak potraktować to stal czarną również bez problemu, tylko trzeba mieć odpowiedni roztwór.


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#6

Post napisał: peritus » 26 wrz 2014, 09:33

armetsc pisze:bez problemu, tylko trzeba mieć odpowiedni roztwór.
Nie roztwór tutaj decyduje, a niejednorodność struktur materiałowych wchodzących w skład elementu spawanego wraz ze spoiną i jej wpływu na te struktury.


Autor tematu
armetsc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 25 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: armetsc » 26 wrz 2014, 09:37

hmmmmm.
A może jakieś wypalanie sprytne tego materiału ?
Element ma styczność z żywnością, więc możemy zanurzać go w oleju jadalnym i później może kupić jakiś piec i to wypalać w nim. Może zlecić do jakiejś malarni proszkowej gdzie mają piece aby to wypalali.
Czy taka metoda będzie dobra ?


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#8

Post napisał: peritus » 26 wrz 2014, 09:44

armetsc pisze:A może jakieś wypalanie sprytne tego materiału ?
Element ma styczność z żywnością, więc możemy zanurzać go w oleju jadalnym i później może kupić jakiś piec i to wypalać w nim. Może zlecić do jakiejś malarni proszkowej gdzie mają piece aby to wypalali.
Czy taka metoda będzie dobra ?
Nie sądzę, gdyż element o różnych strukturach reaguje różnie w tym samym roztworze dając różne ocienie tej reakcji, chociaż w pojedynczych przypadkach (nie do przewidzenia) tak może być.

Mechanicznie przez piaskowanie nie narusza mikrostruktury materiału, a jedynie tworzy jednolite odbicie światła od jednolitej powierzchni dając złudzenie jednakowego koloru - a o to przecież chodzi!


Autor tematu
armetsc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 25 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: armetsc » 26 wrz 2014, 09:51

rozumiem, że nic innego mi nie pozostaje jak dalej korzystać z usług piaskowania w innej firmie :/

zakup piaskarki się nie opłaca bo z tego co patrzałem koszt takiego urządzenia to 30 000-40 000zł więc zwracało by mi się to chyba przez 10 lat :/

jeżeli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł to proszę pisać.


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#10

Post napisał: peritus » 26 wrz 2014, 09:55

armetsc pisze:zakup piaskarki się nie opłaca bo z tego co patrzałem koszt takiego urządzenia to 30 000-40 000zł więc zwracało by mi się to chyba przez 10 lat
Można uruchomić usługi, kooperację piaskowania...zysk większy i amortyzacja szybsza :razz:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”