Metody Pomiaru narzędzi na tokarkach CNC

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

kamil1129
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 33
Rejestracja: 17 kwie 2015, 16:04
Lokalizacja: małopolskie

#31

Post napisał: kamil1129 » 14 lis 2015, 16:01

wiem na czym polega pomiar ale nie wiem jak go wykonać .... odkręcić narzędzie czy nie ustawić
Pz0 czy nie itp
może ktoś w punktach to napisać??



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#32

Post napisał: jasiu... » 14 lis 2015, 17:43

mc2kwacz pisze:Offset narzędzia liczy się do naroża narzędzia a nie trzonka
Powiem więcej, nawet nie do naroża, bo takiego często nie ma (płytka w tokarce ma z reguły promień zaokrąglenia), ale do najbardziej wysuniętego w danej osi (X, czy Z) punktu na krawędzi tnącej.

Owszem, można wpisywać ofset z dokładnością do mikronów, tyle że bardzo często i tak bez tzw. przejścia do zmierzenia (i wstawienia korekt) się nie obejdzie. Przyczyna jest prosta, sztywność układu maszyna+narzędzie. Mierzysz, na narzędziu luźnym, w czasie pracy jedna z sił składowych usiłuje odepchnąć narzędzie od materiału i stąd różnice.

Dlatego ja uważam, że korzystne jest zmierzenie zgrubne, na "linijkę", czy suwmiarkę, a następnie skorygowanie w czasie obróbki. Jeden wymiar korygujemy tak, by uzyskać określoną średnicę, a drugi żeby wszystkie narzędzia, w odniesieniu do jakiejś płaszczyzny (często jest to płaszczyzna uchwytu tokarskiego, bo tak najłatwiej, miały taką samą odległość równą zero (albo grubość płytki-szczelinomierza, jeśli podkładasz w celu zmierzenia płytkę, czy szczelinomierz).


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#33

Post napisał: mc2kwacz » 14 lis 2015, 18:39

Jak najbardziej, powinienem napisać "teoretycznego naroża" ale uznałem że fen film wszystko wyjaśnia.
Ja lubię kiedy wszystko jest przemierzone jak tylko najlepiej się da. Wiadomo że detal idealny z programem teoretycznym nie wyjdzie, to od wielu czynników zależy. Ale i tak lepiej jest skorygować wszystko w programie mając pewność że offsety są jak trzeba. Po prostu tak jest szybciej. Oczywiście nie ma co teoretyzować i przesadzać z mikronami bo choćby przeniesienie noża do innego gniazda też spowoduje jakiś błąd. Ale fajnie jest, kiedy np zmieniam oprzyrządowanie żeby pasowało także do czegoś innego, i mimo tego alternatywny nóż bez żadnych dodatkowych korekt zastępuje poprzedni bez żadnego błędu.

Kamil, rozumiem że mówimy o automacie cnc wyposażonym w głowicę narzędziową? Każde sterowanie umożliwiają przeprowadzenie kalibracji narzędzia. Są na to procedury opisane w manualu. Można też zrobić to uniwersalnie, po swojemu, ręcznie. Ja robię tak:

dla X staczamy po długości wałek mierzonym narzędziem, offset X w systemie musi być =0
X = [X(fi) - fi] / 2
gdzie:
X - szukany offset narzędzia
fi - zmierzona fizyczna średnica wałka stoczonego tym narzędziem
x(fi) - odczytana pozycja X narzędzia dla wałka o średnicy fi

dla Z przygotowujemy wałek stoczony od czoła na lustro (może to być uchwyt tokarski ale beż żadnego bicia) a pozycję odczytujemy dojeżdżając do wałka na wyłączonych obrotach, na szczelinomierz albo jakąś blaszkę. Będziemy potrzebowali narzędzia odniesienia jako wzorca odległości Z. jest to narzędzie które sobie przygotujemy wyłącznie do celu pomiarów innych narzędzi.
Z = Zo - Zoref + Zref
gdzie:
Z - szukany offset narzędzia
Zo - pozycja Z odczytana dla mierzonego narzędzia
Zoref - pozycja Z odczytana dla narzędzia odniesienia
Zref - offset przypisany narzędziu odniesienia (w tabeli offsetów) - wartość stała, można przyjąć wartość zero dla wygody obliczeń

To tak na szybko. Widać z tego, że można sobie przyjąć różne metody wyboru zera bezwzględnego od którego liczymy narzędzia. Będzie to skutkowało różnymi wartościami offsetów G54-G57. Należy mieć na uwadze, że offsety z tablicy offsetów to tylko jeden ze składników wyliczenia pozycji narzędzia w maszynie. Warto przeczytać i dokładnie przemyśleć jak to działa w konkretnym sterowaniu. Bo robienie takich rzeczy na szybko, bezmyślnie, półświadomie, może się skończyć łatwo wjechaniem noża w uchwyt z wiadomym skutkiem.
Łopatologicznie punkt po punkcie nie da się tego dobrze opisać, bo wszystko ma swoją specyfikę i trzeba w każdym przypadku zacząć od założeń, które nie każdemu muszą pasować. Trzeba to dobrze zrozumieć ponieważ nie ma sposobu na uniknięcie kolizji w przypadku wprowadzenia wadliwych offsetów.
W każdym przypadku warto nowy program puścić krokowo i z małą prędkością, z ręką na grzybie, żeby sprawdzić czy gdzieś nie został popełniony jakiś błąd gruby


kamil1129
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 33
Rejestracja: 17 kwie 2015, 16:04
Lokalizacja: małopolskie

#34

Post napisał: kamil1129 » 14 lis 2015, 19:59

a jeśli nie ma narzędzia odniesienia rewolwer nie ma żadnego zmierzonego narzędzia, co wtedy ???


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#35

Post napisał: jasiu... » 14 lis 2015, 20:19

To pierwsze narzędzie będzie narzędziem odniesienia.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#36

Post napisał: mc2kwacz » 14 lis 2015, 21:51

Kamil, odżałuj jakiś uchwyt, najlepiej z tych mało przydatnych, zamontuj w nim jakiś tani nóż stały z płytką lutowaną albo stalkę HSS i to trzymaj w szufladzie jako wzorzec. Nie używaj do toczenia. Dzięki temu będziesz miał stały punkt odniesienia dla offsetów w przyszłości a nie za każdym razem przemierzał wszystko względem jakiegoś przypadkowego noża i nawarstwiał błędy.
Oczywiście do tego noża odniesienia musisz sobie ustalić wartości offsetu Z przynajmniej.
Warto to zrobić gdy masz sporo uchwytów z nożami wkręconymi na stałe i jeśli coś wymieniasz to tylko płytki.

W ogóle jak wszystko sobie przemyślisz, to dojdziesz do wniosku, że całą tę zabawę w offsety i mierzenie WARTO zacząć od sprawdzenia gdzie jest punkt zerowy maszyny i przede wszystkim czy dla X=0 narzędzie typu wiertło/nakiełek faktycznie ustawia się w osi wrzeciona. To warto sprawdzić, żeby sobie życie ułatwić. Bo niby można to załatwić offsetami G5x, ale jak się o tym zapomni to wiertło nie trafi w środek i skutek szczególnie dla wiertła z węglika może być wiadomy...
Zero maszyny można skorygować w parametrach bez problemu. Dla znalezienia faktycznego mechanicznego zera trzeba użyć czujnika zegarowego złapanego w uchwyt i z drugiej strony szlifowanego wałka zamocowanego w czymś porządnym samocentrującym, np tulejce ER zamocowanej w markowym uchwycie. A potem tak ustawić zero maszyny, żeby na ekranie pokazywało X=0 wtedy kiedy będzie to faktycznie zero. Przy okazji możesz sprawdzić sobie, czy i jakie jakie błędy mechaniczne wprowadzają poszczególne gniazda rewolweru. U mnie błąd względny dochodzi do 5 setek. To już jest jak najbardziej mierzalne na detalu. Czyli jeśli przełożę nóż do innego gniazda, to mi wyjdzie inna średnica. Dzięki temu że wiem które gniazdo wprowadza jaki błąd, mogę go wstępnie od razu skorygować w tablicy offsetów i to się czasami przydaje.
Wiem że pewnie przeginam, ale tak lubię :)

P.S.
Wcześniej była omówiona sytuacja dla narzędzia do frezowania zewnętrznego i czołowego, ale pewnie się domyślisz jak sobie poradzić z nożami lewymi i wytaczakami.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 920
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#37

Post napisał: Pneumokok » 14 lis 2015, 22:16

kamil1129 pisze:a jeśli nie ma narzędzia odniesienia rewolwer nie ma żadnego zmierzonego narzędzia, co wtedy ???
To wtedy wkładasz pierwsze narzędzie do głowicy. Ja u siebie w maszynach miałem zawsze 2 tablice - geometryczną (czyli taką, którą uzupełniasz podczas pomiaru narzędzia) i zużyciową (którą zmienia się jak się płytka w nożu zużywa). W obu tablicach offest pierwszego narzędzia w osi Z przed pomiarem musi być ustawiony na 0. Bierzesz wałek aluminiowy, planujesz go i ustawiasz na powierzchni bazę czyli Z0. Do tej powierzchni dotykasz (łapiesz wiórka) kolejnymi narzędziami. U siebie na maszynach w tym momencie klikałem w oknie do pomiaru narzędzi "Ustaw bazę w Z' i w tablicy geometrycznej wpisywała mi się wartość korekcji dla danego narzędzia . Nie wiem jak jest u Ciebie. Co to osi X to toczyłem (zabielałem) wałek, mierzyłem jego średnicę i oknie do pomiaru narzędzi wpisywałem wartość, zmierzoną (średnicy) i klikałem "Ustaw X". I wtedy w tablicy geometrycznej wpisywała mi się wartość korekcji w osi X.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#38

Post napisał: ak47 » 15 lis 2015, 09:28



gościu pokazuje krok po kroku jak ustawiać Z i X po angielsku ale i bez języka pokazuje każdy krok więc wiadomo co robi.


kamil1129
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 33
Rejestracja: 17 kwie 2015, 16:04
Lokalizacja: małopolskie

#39

Post napisał: kamil1129 » 15 lis 2015, 11:57

a dlaczego na tym filmie ma wartości minusowe ???
mierzyłem kiedyś tak narzędzia i też mi wyszły wartości ujemne, więc myślałem że zrobiłem źle bo jak przyszedłem na maszynę to wartości były na plus (jak mierzyłem suwmiarką na oko to jest wpisana grubość noża- od oporu uchwytu do wierzchołka ostrza ??)

[ Dodano: 2015-11-15, 12:54 ]
Pneumokok pisze: Bierzesz wałek aluminiowy, planujesz go i ustawiasz na powierzchni bazę czyli Z0. Do tej powierzchni dotykasz (łapiesz wiórka) kolejnymi narzędziami. U siebie na maszynach w tym momencie klikałem w oknie do pomiaru narzędzi "Ustaw bazę w Z' i w tablicy geometrycznej wpisywała mi się wartość korekcji dla danego narzędzia .

A jeśli mam 1 założony nóż to planuję wałek ustawiam pz0 i póżniej znów dotykam tej powierzchni i daje pomiar narzędzia w osi Z i tyle, tak ???


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#40

Post napisał: mc2kwacz » 15 lis 2015, 13:53

Nie oglądałem, ale OFFSET jak najbardziej może mieć wartość ujemną bo jest to pomiar WZGLĘDEM wzorca. ostatecznie na ekranie jest SUMA wszystkich składników offsetu których jest kilka, co najmniej 3.
Powtarzam, manual do ręki, od dowolnego sterowania, tam jest wszystko wyjaśnione. Samo Ci się do głowy nie nałoży, jak oczekujesz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”