Maszyna z syntetycznego granitu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 17
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#231

Post napisał: kostner » 04 mar 2008, 23:23

walter a mozesz podac link do tego magicznego francuskiego programu i do tej francuskiej dokumentacji ?? Byloby ql :)


Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Tagi:


DERMAK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 25 lut 2008, 20:47
Lokalizacja: śląsk

#232

Post napisał: DERMAK » 06 mar 2008, 22:31

Witam, próbuję odlać zlewozmywak granitowy, zrobiłem ładną formę ale nie wiem czy składniki mam ok. bo coś mi to niewychodzi. Mieszanka to 20% Polimalu 109 i 80% kruszywa kwarcowego, problem tkwi w tym że podczas zalewania na stole wibracyjnym ściera mi się rozdzielacz i odlew w paru miejscach przywiera do formy, drugi problem to niemogę pozbyć się pęcherzyków powietrza. Może ktoś ma większe doświadczenie w tej dziedzinie i mógłby mi pomuc.

Awatar użytkownika

Szopler
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 254
Rejestracja: 19 lis 2005, 16:17
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#233

Post napisał: Szopler » 07 mar 2008, 21:39

"Gizmo" czyli mostek prostowniczy ;) nie zrobi Ci kolego Walter 24VDC z 24VAC, tylko

24VAC*√2 - 1,5V ≈ 32,4VDC


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#234

Post napisał: Bbuli » 08 mar 2008, 20:25

Wielki SZACUN dla pracy Waltera.Jesteś Wielki.Pisz częściej.
Szopler-gizmo tak nie działa.Nie mieszaj pliss....

Awatar użytkownika

Szopler
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 254
Rejestracja: 19 lis 2005, 16:17
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#235

Post napisał: Szopler » 08 mar 2008, 20:39

No więc jak Twoim zdaniem "znaffco" działa to "gizmo":
Obrazek


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#236

Post napisał: Bbuli » 08 mar 2008, 21:07

Proszę nie zaśmiecaj tego tematu. Jest zbyt wielki na takie pierdoły jak działanie ,,gizma,,
Załóż nowy temat pt jak działa mostek prostowniczy.I nie pisz ,,znaffco,, Chyba,że seplenisz...

Awatar użytkownika

Szopler
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 254
Rejestracja: 19 lis 2005, 16:17
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#237

Post napisał: Szopler » 09 mar 2008, 02:19

Sam "Mistrzu" zaśmiecasz. Ja odpowiedziałem Walterowi konkretnie, że (samym) mostkiem z 24VAC nie zrobi 24VDC a Ty... No Comment...

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 24
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#238

Post napisał: Jaszuk88 » 09 mar 2008, 02:27

DERMAK pisze:Witam, próbuję odlać zlewozmywak granitowy, zrobiłem ładną formę ale nie wiem czy składniki mam ok. bo coś mi to niewychodzi. Mieszanka to 20% Polimalu 109 i 80% kruszywa kwarcowego, problem tkwi w tym że podczas zalewania na stole wibracyjnym ściera mi się rozdzielacz i odlew w paru miejscach przywiera do formy, drugi problem to niemogę pozbyć się pęcherzyków powietrza. Może ktoś ma większe doświadczenie w tej dziedzinie i mógłby mi pomuc.
Witaj najpierw parę pytań:
Z czego wykonana jest forma?
ilu cześciowa opisz jej budowe, grubość ścianek- najlepiej jakiś szkic
Jaki masz zamiar uzyskać wyrób biały, inny kolor, czy imitację granitu, marmuru.
opisz jak Ty zalewałeś formę, podaj czasy.
Im więcej dasz informacji tym łatwiej i trafnej będę mógł Ci pomóc.


Autor tematu
walter~
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 53
Posty: 141
Rejestracja: 22 sie 2007, 04:52
Lokalizacja: USA

#239

Post napisał: walter~ » 09 mar 2008, 08:13

Francuska dokumentacja- nie jest to ministerstwo jak wczesniej napisalem tylko jakies laboratorium od robot publicznych: http://www.lcpc.fr/fr/home.dml Oprogramowanie kosztuje 1509EUR http://www.lcpc.fr/fr/produits/betonlab ... labpro.php

Obrazek

Program sluzy do kalibrowania mieszanek cementowych- wielkosci ziaren, ksztalty, wypelnienie, itp. Mozna mu podac wielkosci oraz ksztalt tego co mamy, potem zadane wypelnienie (np 90%) i program poda wielkosci i proporcje brakujacych ziaren. Ksiazka na podstawie ktorej jeden z amerykanskich kolegow konczy identyczne oprogramowanie: http://www.amazon.de/Concrete-Mixture-P ... 476&sr=8-2 Autor ksiazki jest autorem powyzszego oprogramowania, a takze calej masy innych publikacji w tej tematyce. Tutaj na przyklad darmowy PDF na temat reologii mieszaniek: http://ciks.cbt.nist.gov/~garbocz/rheologyNISTIR/

Przy okazji znalazlem polski PDF, rowniez na temat reologii: http://www.kaproc.rb.polsl.pl/Oferta%20 ... giczne.pdf
Zwraca uwage rozdzial o uzyciu popiolu lotnego jako aktywnego skladnika betonu. Amerykanskie publikacje od ktorych zaczelismy zawsze wskazywaly tego typu drobny wypelniacz jako najbardziej krytyczny skladnik zwiekszajacy wytrzymalosc mechaniczna odlewu. Kolega znalazl na przyklad niemieckie produkty o rozmiarach duzo ponizej mikrona ktore zwiekszaja szywnosc odlewu o 100 i wiecej procent, ceny na razie sa jednak zabojcze. (Kolega oczywiscie wyludzil od nich probke). Produkty te sa robione w nanotechnologii i musza byc fabrycznie rozprowadzone w zywicy za pomaca specjalnej aparatury. Generalnie wszysko co ponizej 0.5 mikrona musi byc mieszane w laboratorium np. ultradzwiekowo.

Francuz ktorego ksiazke podalem spedzil wiele lat mieszajac i wibrujac wypelniacze. Po zakonczeniu prac znal na pamiec wiekszosc mieszanek- po podaniu wielkosci mogl zgadnac procentowe wypelnienie; po wypelnieniu i sposobie wibrowania mogl zgadnac rozmiary, itp. Tak jak napisalem, do osiagniecia 92% gestosci nalezaloby uzyc 10 kalibrowanych wypelniaczy o identycznych proporcjach, zejsc rozmiarami ponizej mikrona i uzyc np. pyl krzemionkowy (1.5m worek takiego pylu wazy mniej niz kilogram, jest twardo napchany a 98% zawartosci worka to powietrze).

* * *

Zlewozmywak granitowy- slyszalem ze niektore kompozyty uzywaja az 30% zywicy, nie sa one jednak uznawane za super wytrzymale. Najlepsza opinia ciesza sie kompozyty granitowe ktore zawdzieczaja swoja wytrzymalosc fenomenalnie niskiej zawartosci zywicy (czyli to co mniej wiecej pisalem o blatach kuchennych Silestone).

Odpowietrzanie- trudno powiedziec, mysle ze komercyjne firmy uzywaja podobnej maszynerii jak blaty Silestone, ktora wibruje i odpowietrza w tym samym czasie. W domu mozna sprobowac pompy prozniowej, jeszcze przed wlaniem do formy. Niektore wysokodolarowe odlewy do maszyn sa wlasnie odlewane i wibrowane prozniowo. (Jeden z moich szalonych inzynierow z amerykanskiego forum chce zbudowac wibrujacy prozniowy mikser metrowej wielkosci).

Srodki rozdzielajace- wszystkie tego typu aplikacje wymagaja solidnych srodkow rozdzielajacych. Ta konkretna aplikacja wymaga jeszcze estetyki wiec sprawa moze byc trudniejsza. Nasze maszynowe odlewy z kruszonego granitu i zywicy epoksydowej sa najczeciej rozdzielane za pomoca wosku i alkoholu winylu (PVA):

Obrazek

Niektore publikacje zalecaja kilka warstw wosku pomiedzy ktorymi poleruje sie powierzchnie. Po wyschnieciu nakladany jest drugi srodek:

Obrazek

Uwage zwraca fakt ze po zdjeciu formy warstwa PVA wyglada jak plastikowy film:

Obrazek

Moje doswiadczenia z woskiem byly raczej przelotne.

Obrazek

Prawdopodobnie dlatego ze uzywalem samego wosku, bez tego drugiego srodka.

* * *

Apropos wibrujacego miksera prozniowego metrowej wielkosci.. Kolega z forum chce za jego pomoca odlac korpus do tokarki diamentowej:

Obrazek

ktora chce potem toczyc dwumetrowe szklo do teleskopu. U siebie w domu!!!

Na 300 milionow Amerykanow jest tylko jeden taki tokarz-hobbysta. I to wlasnie z nim przyszlo mi sie pracowac! lol Dodam ze chodzi o jednopunktowe toczenie diamentem, gdzie jakosc powierzchni liczy sie w tysiecznych czesciach mikrona a po obrobce nie stosuje sie juz polerowania- szklo jest gotowe do uzytku. (Jest tam tez na forum Brytyjczyk co toczy w ten sposob optyke dla wojska. Kiedys z ciekawosci przetoczyl dysk z aluminium- gdy skonczyl dysk wygladal jak to szklo na zdjeciu powyzej). Moj tokarz-hobbysta najpierw planuje zbudowac tokarke. (Do ktorej najpierw musi odlac korpus z syntetycznego granitu). W sumie to powinienem sie z nim lepiej zakolegowac, jak mu sie powiedzie toczenie to bedzie naprawde slawny. W sumie to juz jest troche slawny- w latach 80tych wraz z 11 kolegami uruchomil wlasne obserwatorium astronomiczne do ktorego sam napisal i zaprojektowal fenomenalnie precyzyjne sterowanie. (W latach 80tych bylo na swiecie tylko kilka teleskopow sterowanych numerycznie). Maja tam 60cm teleskop, taki sam jak w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Facet jest z zawodu informatykiem wiec sam bedzie pisal sterowanie do tokarki. Obecnie pisze front do programu do matematyki ziaren (na ksztalt tego francuskiego). Tyl pisze inny szarlatan- pierwszy test programu odbyl sie wlasnie na mojej maszynie!

* * *

Mostek prostowniczy- chcialem uzyc sam mostek, bez kondensatorow. Do logiki mam osobny zasilacz a wentylatory chodza w zakresie 12-28VDC. W celu zmniejszenia halasu planowalem polaczyc je szeregowo- dlatego nie zainteresowalem sie nawet jaki bedzie rezultat i nie probowalem liczyc. (O mojej wiedzy w temacie swiadczy fakt ze przed napisaniem "szeregowo" musialem najpierw zajrzec do wikipedii i sprawdzic na rysunku). Komedia dopiero sie zacznie jak bede lutowal plytki do laczenia moich driverow

Obrazek

Studenci z Finlandii ktorzy robili moje drivery oferuja tylko opcje DIY- plytki za 7EUR- bez komponenetow. Plytki maja wyjscia LPT bo Mach3 nie oferuje (na razie) komunikacji przez SPI. Na zdjeciu widac tez kabel USB do tuningu driverow, ponizej najnowsza wersja programu do tuningu

Obrazek

* * *

Dziekuje za wszystkie uwagi- krytyka i komentarze zawsze mile widziane. Moje zainteresowania CNC zaczely sie kilka lata temu, jednak wiekszosc uwagi zawsze skupialem na logistyce, oprogramowaniu, itp. Mechanika zainteresowalem sie stosunkowo niedawno: Nie wiedzac od czego zaczac, zaczalem wszystko na raz i w ciagu 12 miesiecy przeszedlem od prowadnic szufladowych do toczenia diamentem na epoxybetonie. (Pewnie dlatego moja maszyna na lozyskach liniowych jest laczona na szpilke budowlana..lol!) Z powodu nadmiernej predkosci nieraz zdarza mi sie publicznie paradowac swoja ignorancje, z publikowaniem sprzecznych informacji wlacznie. Wszystko jednak w dobrej wierze- mam nadzieje ze kiedys uda sie to komus rozgmatwac. Dziekuje rowniez za wszystkie pozytywne komentarze, nie spodziwalem sie takiego przyjecia.

(Gdy nastapi zbyt duza zgodnosc wsrod uczestnikow forum to oczywiscie obiecuje powrocic do mojego ulubionego tematu ↓)

Obrazek

Pozdrowienia!

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 17
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#240

Post napisał: kostner » 09 mar 2008, 23:54

Walther My Master - bije poklony !!

Strone wczesniej pisales ze inzynier dobral Ci wielkosci frakcji wypelniacza. Mozesz rozwinac ten watek - w jaki sposoob sie to odbywalo ?? Uzywal tego francuskiego oprogramowania czy tylko samej ksiazki ?? W jaki sposoob do tego teoretycznego modelu dobrales kruszywo ?? Mniej wiecej na oko czy np badales wielkosc danej dostawy kruszywa pod mikoskopem itp ??

Pozdrawiam
Twooj Fan Daniel from Germany :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”