LASER FIBER TRUMPF

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#61

Post napisał: lolo2 » 17 mar 2013, 17:01

Tak korpusy są z polimerobetonu, no ale nie jest to jedna kostka odlana.

Jak to dokładnie jest to nie wiem. A zasada mówi: "Jak nie wiesz to się nie wypowiadaj". :)

Ogólnie na uczelni słyszałem że polimerobetony to ciekawe zagadnienie, szczególnie ze względu na tłumienie drgań i rozszerzalność cieplna.
Tylko: polimerobeton to niby tak jak stal, zależy z czego jest zrobiona, jakie składniki itp itd.
Podobno z szwajcarii jakieś specjalne odmiany skał wapiennych najlepiej się do tego nadają. Niby jeszcze problemem jest cena tego polimerobetonu oraz konieczność zalewania kotw.
Wpływa to na elastycznosć konstruowania, coś dodatkowego domocować to sie nie da, bo kotw nie ma, musisz wtedy zmieniać cały korpus. Stal to stal, łatwo uzyskać cienkie ścianki, czy potem coś zamocować do tego.

Wadą na pewno jest kruchość, spadnie na ziemie to popęka. Więc raczej w prasach do wybijania tego nie zastosują.
Kolejną wadą jest słaba odporność na zmienne obciążenia, ogólnie trzeba wprowadzać stan naprężeń ściskających w takim korpusie. Zresztą podobnie jest w budownictwie na zwykłych betonach.

Zastosowanie w obrabiarkach?
Owszem jakieś jest:
Stosuje się to w maszynach do obróbki precyzyjnej, czy też HSM.
Np. obrabiarki firmy Mikron,
http://www.gfac.com/pl/prod/frezarki-hp ... ex.pl.html

Prof. Honczarenko bodajże wydał książkę na temat korpusów polimerobetonowych.



Tagi:


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 27

#62

Post napisał: www.kimla.pl_ » 17 mar 2013, 17:09

Firma Kimla bardzo się przykłada do tego aby klient kupujący laser mógł na nim normalnie pracować.
Lasery Kimla w naszej firmie całkowicie przejęły cięcie blach na produkcji.
2 lasery Trumpf stoją bezużytecznie od prawie 2 lat. Notabene są do sprzedania. Trupf 3030 4kW i stary Trumpf 3003 2.6kW -sprawne.
Dopiero po 2 latach ciężkiej pracy laserów fiber w firmie Kimla zdecydowaliśmy się rozpocząć sprzedaż dla klientów.
W tej chwili laserów pracuje kilka ale kolejnych 6 jest na produkcji (można obejrzeć) i za 2 miesiące będzie już kilkanaście. Oczywiście dostępne są referencje.
Do końca tego roku będzie ponad 20. Jak na razie nie wyrabiamy się z produkcją.
Przepraszam kolegę, który nie dostał oferty, ale priorytetem jest produkcja już zamówionych laserów i mogliśmy coś przeoczyć.

Przy nierdzewce gazu idzie tyle co przy CO2 jeśli ktoś twierdzi inaczej niech poda powody dla których miało by być inaczej.
Tlenu idzie śmiesznie mało ponieważ np. przy stali czarnej 5-6mm ciśnienie to 0.3 bara.
W trumpfie było 1-1.5 bara przy tej blasze. Jest to spowodowane większą absorpcją światła z lasera fiber przez metale i uzyskuje się podobny efekt przy mniejszej ilości tlenu.

Jak wcześniej napisałem producenci laserów CO2 którzy produkują fibery zniechęcają do nich klientów ponieważ 2 x więcej zarobią na CO2 niż na fiberze, a nie mogą przecież ich nie oferować ponieważ konkurencja im zarzuci, że nie potrafią.

Co do polimerobetonu to jest to piasek z żywicą czy po prostu zwykły beton z dodatkiem jakiejś farbki aby ładniej wyglądał, bo się z czymś takim też spotkałem?

Podstawowym powodem takiego cudowania z tym betonem jest to że firmy zaczynające przygodę z maszynami nie mają jakiejkolwiek infrastruktury do produkcji maszyn ze stali i zrobienie korpusu z betonu jest po prostu dla nich łatwiejsze. Formę zrobią z byle czego, zamawiają gruchę betobu zalewają i gotowe.
Tak jest na pewno łatwiej i taniej niż kupować plazmy gilotyny, prasy, stoły traserskie, spawarki, śrutownicę, frezarkę bramową itp.

Poza tym tona betonu kosztuje ponad 10x mniej niż tona stali więc można przyoszczędzić.
A co jak coś pęknie?
Maszyna do wyrzucenia?

Cała reszta to dorabianie ideologii do technologii.

Poważne firmy robią maszyny ze stali.
Kosztuje to więcej ale przynajmniej jest to solidne i nie do rozwalenia.
Co do tłumienia drgań to jeszcze bym zrozumiał frezarkę gdzie tłumienie drgań od obróbki przerywaniej ma sens.
Ale chyba lepiej zapobiegać drganiom niż je tłumić.
Maszyna ma być wystarczająco sztywna aby obróbka przebiegała poprawnie.
Światło z lasera nie daje oporu, co więc niby ma być tłumione?


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#63

Post napisał: lolo2 » 17 mar 2013, 17:49

Kolego Kimla, to nie o zwykłe betony chodzi i tyle co ja się orientuję to taki beton jest na razie o wiele droższy od stali.

Światło lasera może i nie powoduje drgań, ale palenie 1mm blachy z kosmicznymi przyśpieszeniami już tak. Jeszcze jak pełno otworów do palenia, lub jakieś zygzaki.

Tłumienie to jedno, drugim aspektem jest rozszerzalność cieplna.

Współczynnik rozszerzalności cieplnej stali wynosi 11 *10^(-6) /K
Współczynnik rozszerzalności cieplnej kwarcu wynosi 0,43 *10^(-6) /K

Dla stalowego korpusu 5 metrowego, podgrzanego o jeden stopień końcowa długość wynosić będzie:
5,000055 metra, wydłuży się o 0,055 mm. To jest dla różnicy jednego stopnia celcjusza.

A dla polimerobetonowego 5 metrowy korpus po podgrzaniu o jeden stopień to:
5,00000215 metra, czyli wydłuży się o 0,00215 mm.

A teraz jak temperatura będzie nam skakała w firmie o 5 stopni albo 10? To mamy wydłużenie nawet o 0,5mm na stalowym korpusie 5 metrowym. Jak temu zaradzić? Najgorsze jeszcze jest to że rozszerzalność cieplna to takie głupie zjawisko, że nie wiadomo w jakim kierunku ile dokładnie się przemieści. Nawet MES zbyt ogólnie to traktuje.

Na zębatkach ma pan zamocowane czujniki temperatury, które wyznaczają korektę do układu sterowania? Czy zębatki się nie nagrzewają?
Pomiar pozycji ma pan z enkodera, czy zamocowany jest liniał?
Czy firma kimla bierze pod uwagę rozszerzalność cieplną swoich korpusów? W szczególności jak buduje maszyny o długości 4metrów lub większe?


Dużo producentów drogich, dokładnych obrabiarek stosuje polimerobetony.
http://www.forumnarzedziowe.pl/ako/arch ... Item-7.pdf
Strona 18.
Wycinarka drutowa też na polimerobetonie, tak samo jak laser chyba nie ma oporów na drucie co? A jednak stosują polimerobeton.


Jeśli chodzi o technikę cięcia laserem i połączenie polimerobetonu to uważam że to bardzo dobry kierunek. Dzięki temu w przyszłości uzyska się o wiele większe dokładności cięcia niż teraz. Do tego dodajmy portal wykonany z włókna węglowego.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#64

Post napisał: clubber84 » 17 mar 2013, 18:06

Tomasz W KA pisze:Eagle do budowy stosuje polimerobeton -tak twierdzą i twierdzą, że tłumi drgania 100 krotnie szybciej niż stal konstrukcyjna. Wyczytałem na necie, że tak jest ale pytanie jest takie - czemu w takim razie światowi producenci nie poszli tą drogą? Dlaczego do krawędziówek czy pras hydraulicznych, czy mechanicznych nie używa się tej substancji? Dlaczego samochody nie są z polimerobetonu skoro to taki przełom:). Może ktoś ma dokładniejsze informacje, proszę o wyjaśnienie.
Zauważ, że wszelkie maszyny, w których główną pracą na elementach na nich wykonywanych jest nacisk (krawędziówki, prasy) i udar (wykrawarki narzędziowe) nie mogą być konstruowane z tego materiału, ponieważ jest on kruchy (w końcu to też jest jeszcze beton - co prawda uszlachetniony, ale beton).
Stal ma jednak większą wytrzymałość na siły udarowe.
Wycinarki laserowe (wodne też) potrzebują większej sztywności niż w/w maszyny, z tego względu, że wykonują dokładniejszą pracę poprzez ruchome części (bramy, prowadnice, liniały, konstrukcje stołów).
Do tego dochodzi rozszerzalność cieplna - beton ma mniejszą podatność na nią, niż jakikolwiek metal.
Czy już wyjaśniłem ten problem do końca, czy jeszcze któryś z kolegów chce jeszcze coś dodać (bo może o czymś zapomniałem napisać)?



W


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 27

#65

Post napisał: www.kimla.pl_ » 17 mar 2013, 18:07

Szanowny Kolego,

W przypadku lasera stosowanie jakichkolwiek zabiegów zmniejszających rozszerzalność termiczną korpusów nie ma kompletnie sensu a nawet pogarsza sprawę.

Tak zgadzam się, że jeśli w zimie będzie 10 stopni, a w lecie 30 stopni na hali to maszyna na 3 metrach wydłuży się o: 0.01mm/m./stC * 3m *20st różnicy to daje 0.6mm

Jeśli ta maszyna będzie wycinała blachę stalową to ta blacha przecież też się rozszerzy.
Więc jeśli skompensujemy rozszerzalność termiczną maszyny i będziemy obrabiali w temperaturze innej niż 20 stopni to wymiary polecą w kosmos.

Jeśli maszyna nie będzie miała takiej kompensacji to obróbka będzie dokładna niezależnie od temperatury na hali ponieważ maszyna będzie zmieniała wymiary razem z materiałem w funkcji temperatury.

Jeszcze gorzej to wygląda w przypadku nierdzewki i aluminium, które mają rozszerzalność prawie 3 x większa niż stal więc maszyna powinna się rozszerzać jeszcze bardziej.

W związku z powyższym stosowanie na korpusy materiałów słabo rozszerzalnych nie tylko nie poprawi dokładności ale jeszcze ją pogorszy.

Ale i tak to wszystko jest hipokryzją w świetle tego, że bąć co bąć jest to obróbka termiczna i blacha się nagrzewa w sposób nie kontrolowany i to nierównomiernie w różnych obszarach.

Ale najlepiej o sensowności stosowania tej technologii niech świadczy fakt, że zastosowanie jej w świecie producentów laserów do produkcyjnego wycinania blach jest prawie żadne.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#66

Post napisał: clubber84 » 17 mar 2013, 18:45

Więc dlaczego Ci niektórzy producenci (np. wspomniany Eagle) konstruują maszyny z polimerobetonu, skoro rozszerzalność cieplna takiej konstrukcji nie pozwala na kompensację tej właściwości, aby maszyna dokładnie wycięła arkusz blachy (do tego nagrzewający się nierównomiernie podczas cięcia)?
Bo teraz mam mieszane odczucia - budować konstrukcję z takiego materiału czy nie?



W


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#67

Post napisał: lolo2 » 17 mar 2013, 19:57

Z tym problemem ja muszę się przespać xD

Ogólnie o wiele łatwiej przewidzieć ile wydłuży się blacha i w jakim kierunku.
Wprowadzić korektę i nie ma problemu czy palisz blachę, gdy temp. w hali wynosi -10C czy +30C. Blacha - element płaski, luźno leży na stole, więc przyrost na grubości będzie zerowy, a wygiąć się nie wygnie bo leży luźno. Więc mamy odkształcenia tylko w 2 kierunkach i tylko rozciągające.
Wprowadzamy współczynnik wypalamy zawozimy na biegun północny czy do afryki i wypalone "koło jest kołem".

Gorzej przewidzieć rozszerzenie się metalowego korpusu. Gdzie się odkształci? Co najgorsze jak zacznie ci się giąć, albo tak naprężać że coś pęknie. Przecież korpus maszyny jest bardziej zaawansowany konstrukcyjnie niż arkusz blachy, więc nie wiadomo w jaką stronę się odkształci. Więc wydaje mi się że stwierdzenie pana kimli "jak blacha odkształci się 0,6mm w prawo to korpus tyle samo też w prawo" jest błędne. Oczywiście to są spekulacje ale.... Ale czym dłuższy korpus tym większy problem.

Wszystkie duże koncerny badają swoje korpusy na odkształcenia termiczne, DMG, Mazak, Okuma, przecież mają czujniki temp. na śrubach, na korpusie. Możliwość wprowadzania współczynników korekcyjnych czy to w postaci liczby, czy to w postaci tabel.
Nawet są do tego normy:

ISO 230-3:2007 Determination of thermal effect (termiczne odkształcenia)

Byłem kiedyś na wycieczce w japonii w firmie Mazak, gdzie produkują lasery. Pokazywali nam korpusy, które były wykonane z różnych stali i kazali pukać w nie młotkiem. Różnice były i to w słuchu i na komputerze zapewne czujniki drgań. Oczywiście wtedy młody byłem i nie interesowałem się tym wszystkim. Więc nie wiedziałem po co na co to. No ale jednak duże koncerny biorą takie rzeczy pod uwagę jak tłumienie drgań, czy rozszerzalność.

Rozumiem że firma kimla nie bierze pod uwagę żadnej korekty temperaturowej, więc dla firmy nie ma znaczenia czy zębatki się nagrzeją czy nie?
Więc nie wiadomo czy przejedzie 1000 mm czy 1000,6mm? Bo to zależy od warunków pogodowych xD
A jakiekolwiek błędy w wypalonych detalach są winą użytkownika bo nie ma zagwarantowane temperatury 20 celcjusza. Tyle powinna bodajże wynosić według norm.

Nagrzewanie się podczas cięcia, jest raczej bardzo małe i szybko odbierane przez pozostałą część materiału. Więc w to bym nie wnikał.

Więc jeszcze raz przytoczę powyższe linki do firm produkujących maszyny na polimerobetonach. Zwróćcie uwagę że są to maszyny precyzyjne, też mogli dać sobie spokój z wycinarką drutową, przecież to to samo co laser, w dodatku nie ma takich przyśpieszeń więc nie ma takich drgań.

Dodatkowo przypomniała mi się pewna ciekawostka - zagadka, a mianowicie:
Kiedyś ( u nas to w sumie jeszcze) jak wszyscy wiemy, jadąc pociągiem zawsze było słychać i czuć stukanie. Wynikało to głównie z tego że kładąc tory, zostawiano pewną przerwę pomiędzy torami. Było to spowodowane tym aby podczas ciepłych dni, jak tory się nagrzeją żeby ich nie wygięło, żeby mogły się spokojnie rozciągnąć.

Dzisiaj kładąc tory, nie zostawia się przerwy, a nawet spawa się tory razem do kupy a potem szlifuje.

Moje pytanie brzmi dlaczego? Kiedyś nie wolno było spawać a teraz spawają tory i nic się nie dzieje?

PS.
Cała niedziela spędzona na forum, masakra.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2013, 20:21 przez lolo2, łącznie zmieniany 1 raz.


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 27

#68

Post napisał: www.kimla.pl_ » 17 mar 2013, 20:18

1. Ponieważ nie mają infrastruktury do produkcji maszyn ze stali.
2. Ponieważ mogą pochwalić się że mają innowacyjne rozwiązanie -wielu klientów szczególnie nie mających doświadczenia uzna że skoro się chwalą to znaczy, że to dobrze.
Ale problem w tym, że się nie chwalą.
Na całej ich stronie nie ma słowa na ten temat.
Mogę tylko podejrzewać, że nie chwalą się ponieważ robią to ze zwykłego betonu i co bardziej dociekliwi klienci zadawali by niewygodne pytania.
Zdają sobie bowiem sprawę z tego że dla doświadczonych użytkowników laserów betonowy korpus to oznaka słabości a nie nadzwyczajnego osiągnięcia.
3. Nie chwalą się ponieważ beton ma o 50% wyższy współczynnik rozszerzalności termicznej niż stal:

http://www.softdis.pl/index.php?option= ... &Itemid=51

Więc czym niby mieli by się chwalić?
Sam cement ma rozszerzalność mniej więcej taką jak stal, ale beton z kruszywem już 50% większą.
Jeśli więc byśmy zamienili cement na żywicę która ma ponad 10 x większą rozszerzalność niż stal to powstanie materiał z którego można sobie wazon ogrodowy co najwyżej odlać.
I do tego te wynalazki przede wszystkim służą.

Co innego gdybyśmy zrobili to z litego granitu... Ale to już zupełnie inna bajka.

4. To kosztuje 10 razy taniej niż konstrukcja ze stali.
5. Przecież to cały czas jeden wielki eksperyment. Ile oni tych laserów zrobili? 3 może 4, z tego jeden klient oddaje bo się chrzani.
Wystarczy spojrzeć w ich sprawozdania finansowe za zeszłe lata.
Chwalą się że firma istnieje od 2006 roku tym czasem zarejestrowana została w 2008r.
Pierwsza sprzedaż w 2008 roku na 1.3 miliona to chyba ten laser co chcą im zwrócić.
za rok 2009 sprzedaż 200 tys więc nie sprzedali lasera.
rok 2010 sprzedaż ZERO... dziwne.
rok 2011 sprzedaż na 2 miliony czyli kolejny laser.
Macie chłopaki super wydajność 1 maszyna na 2 lata. Próbujcie dalej
Za rok 2012 jeszcze nie ma raportu.
Ale najbardziej zadziwiające jest to że firma nie ma jakichkolwiek środków trwałych, nic ZERO.
Czy można produkować lasery nie mając jakiegokolwiek narzędzia czy maszyny powyżej 4.000 zł?



Kolego lolo.

Sam sobie odpowiedziałeś.
Kiedyś się tak robiło teraz się tak nie robi.
Proszę przeczytaj mojego posta jeszcze raz.
Maszyna ma się rozszerzać z materiałem w danym środowisku ponieważ inaczej materiał wycięty w innej temperaturze po jej zmianie do normalizownych 20st zmieni swoją wielkość.

Załóżmy, że temperatura odniesienia to 20 st.C jest to znormalizowana wartość do dokładnych pomiarów.
Jeśli temperatura otoczenia będzie miała 30 st. to maszyna na 3m rozszerzy się o 0.3mm.
W takich warunkach blacha na 3m też rozszerzy się o 0.3mm więc jak wytniemy detal o długości 3m to w rzeczywistości po wycięciu będzie miał 3000.3mm ale jak ostygnie do 20st. C to będzie miał idealnie 3000mm

Jeśli temperatura otoczenia będzie miała 10 st. to maszyna na 3m skurczy się o 0.3mm.
W takich warunkach blacha na 3m też skurczy się o 0.3mm więc jak wytniemy detal o długości 3m to w rzeczywistości po wycięciu będzie miał 2999.7mm ale jak osiągnie temperaturę pomiaru 20st. C będzie miał idealnie 3000mm.

Jeśli byśmy zrobili maszynę która uwzględnia temperaturę otoczenia i niezależnie od temperatury napędy przesuwały by się o dokładnie 3m to jeśli przy 30 stopniach wycięlibyśmy detal dokładnie 3000mm to przy pomiarze w znormalizowanych warunkach 20st. C detal miał by 2999.7mm i analogicznie gdybyśmy wycinali w 10st.C wyszedł by przy pomiarach za duży.

Jak widać proponowana przez kolegę kompensacja wręcz by pogorszyła sprawę zamiast pomóc.

To tak jak z tymi polimerobetonami. To że ktoś tak robi to nie znaczy że jest tak najlepiej.

Natomiast rzeczywiście stosuje się pomiary temperatury śruby kulowej ponieważ przy szybkich posuwach po prostu ona się nagrzewa i czasami trzeba to kompensować.

Poza tym szanowny kolega wybaczy, ale tłuczenie młotkiem po maszynie może i jest w stanie wykazać drgania lub ich brak ale co to ma wspólnego z temperaturą i rozszerzalnością to już nie mam pojęcia.


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#69

Post napisał: lolo2 » 17 mar 2013, 23:30

Chodziło mi o to że:
Grubość blachy w stosunku do długości i szerokości jest mała, wiec mamy doczynienia z płaskim stanem naprężeń więc wysoce prawdopodobne że się odkształci w X i Y o te 0,3mm (w przypadku kwadrata). Ok zgadzam się. Teoretycznie wiemy jak się odkształci blacha i jesteśmy w stanie to wyliczyć.

A jak się odkształci korpus? Też się rozszerzy o 0,3mm w X i Y? Czy mniej? Czy przy okazji jeszcze się ugnie? Myślę że nie odkształci się równo we wszystkich kierunkach oraz ulegnie ugięciom. A może też się ugiąć tak że nic w X się nie wydłuży a może nawet skróci - wygnie się w łuk. Jakie wtedy będą błędy?

Więc czy czasem nie lepiej zrobić sztywnego, odpornego na drgania oraz wpływ otoczenia korpusu. A samą dokładność obróbki blachy regulować za pomocą współczynnika rozszerzalności cieplnej (dla płaskiego stanu naprężeń)?

Firma Kimla stosuje korpusy odlewane żeliwne, staliwne, czy konstrukcje spawane? Korpusy są ostatecznie wyżarzane po spawaniu?

Odnośnie pukania młotkiem po korpusie, chodziło mi o to że firma Mazak kładzie nacisk na badanie korpusów, badanie materiału, tłumienia ich drgań. Więc nie są co do tego obojętni! Że odlać żeliwo i pozamiatane.
Takie pukanie jak puka ta osoba w 2:37min na filmiku co linka wrzucił kolega z postu poniżej.

Bystonik też używa polimerobetonu w waterjetach :) (tylko nie wiem po co)
http://www.bystronic.pl/cutting_and_ben ... /index.php

No faktycznie wszędzie jest napisane że współczynnik rozszerzalności cieplnej polimerobetonu to od 12 - 20. (stal ma 12) więc du**, polimerobeton jest gorszy pod tym względem.

Polimerobeton –materiał powstały w wyniku połączenia kruszywa kwarcowego o różnym uziarnieniu(mączka, piasek, żwir) z żywicą poliestrową, która stanowi 10-12% mieszanki.
Współczynnik rozszerzalności cieplnej kwarcu to 0.43 stąd te wcześniejsze wyliczenia. Stąd ten wcześniejszy współczynnik rozszerzalności.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2013, 00:13 przez lolo2, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika

Graphart
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 134
Rejestracja: 19 sie 2012, 17:41
Lokalizacja: Wadowicen

#70

Post napisał: Graphart » 18 mar 2013, 00:00

www.kimla.pl_ pisze: Podstawowym powodem takiego cudowania z tym betonem jest to że firmy zaczynające przygodę z maszynami nie mają jakiejkolwiek infrastruktury do produkcji maszyn ze stali i zrobienie korpusu z betonu jest po prostu dla nich łatwiejsze.
Czołowy producent maszyn, firma Hermle stosuje to "cudowanie z betonem", maszyny oczywiście są również wyposażone w kompensacje termiczną.



Widziałem takie 5 osi w akcji, z opinii właściciela ten system sprawuje się idealnie, nie było różnicy czy maszyna pracuje w południe czy wieczorem - trzymała wymiar.
NX CAM.
Produkcja, dystrybucja, masturbacja.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”