Klasyczny drewniaczek do nauki

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
gruszek89
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Klasyczny drewniaczek do nauki

#11

Post napisał: gruszek89 » 21 lis 2019, 15:36

aaa, teraz rozumiem :) Spodobał mi się ten pomysł i juz nawet zacząłem zmieniać, ale zauważyłem że przez to wydłuży mi się ruchomy stół do tyłu o kolejne 10 cm. Tego już nie chce bo mam mało wydzielonego miejsca w mieszkaniu. Mógłbym próbować schować silnik też pod stół, ale trzeba by było skrócić śrubę kulową (już zakupioną)
Poza tym kable mogą się majtać. Chyba, że jest jakiś sposób na ich sprytne prowadzenie w takiej sytuacji (ja znam tylko prowadniki)?
Załączniki
1.JPG
1.JPG (38.27 KiB) Przejrzano 2844 razy




KonradZ
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 30 mar 2013, 09:56
Lokalizacja: Sanok

Re: Klasyczny drewniaczek do nauki

#12

Post napisał: KonradZ » 08 gru 2019, 21:57

Również buduję drewniaka i wszystkie elementy ze sklejki chciałbym wyciąć na ploterze CNC (otwory, kształt). Ostatnio kupiłem wałki podparte i od razu je odesłałem, ponieważ otwory w podporze były tak krzywo nawiercone jak by to robił pijany chińczyk wiertarką ręczną dotyczy to rozstawów tam gdzie ma być 150mm jak i 30mm (wałki fi20). Kopnięcia o 5mm. Gówno z tego, że sobie elegancko wszystko wyrysuję i wytnę na ploterze CNC jak później nic nie będzie pasować. Do tego tolerancja długości wałków taka, że chyba ktoś mierzył to zapałką, podpora wystaje 6mm poza wałek i odwrotnie.
Wkońcu się wkurze i powstanie drewniak na HIWIN-ach.


Autor tematu
gruszek89
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Klasyczny drewniaczek do nauki

#13

Post napisał: gruszek89 » 11 kwie 2020, 15:00

Od ostatniego posta minęło trochę ale w tym czasie zrobiłem duży krok w zbudowaniu swojej Frezi. Poniżej wrzucam zdjęcia efektu swojej pracy. W zasadzie na obecny moment uważam ją za ukończoną. Teraz pozostaną tylko ulepszenia jakie wyjdą podczas pracy. W odniesieniu do projektu nie montowałem jeszcze tylko bocznych żeber- zobaczę jak będzie podczas pracy ze sztywnością. Wpusty bardzo ułatwiły montaż, w zasadzie całą konstrukcję udało się zmontować bez użycia kątownika, chociaż trzeba było użyć ścisków i momentami sporo siły żeby udało się zmontować.
Do sterowania użyłem sterownika ZELRP od Pana Ryszarda Pachury, który ze względu na jakość bardzo polecam.

Początkowo zrobiłem test samych silników na mach3 na laptopie i pojawił się problem z ich pracą. Tyrkotały jak jakiś ciągnik i gubiły kroki. Tego problemu nie było przy linuxcnc. Jednak jakoś bardziej do mnie przemawia mach3. Problem się rozwiązał po podłączeniu maszyny do starej stacjonarki i od tego momentu silniki działają bardzo dobrze.

Jeśli chodzi o krańcówki miałem ich 6 więc 3 zrobiłem jako bazowe a 3 dodatkowo (poza softimitami) jako limity. Ogólnie po podłączeniu wszystko hula jak powinno, maszynka się bazuje, limity działają prawidłowo. Nie jestem pewien tylko czy układ współrzędnych maszyny ustawiłem prawidłowo i czy oś zet nie powinna być skierowana w drugą stronę ?

Niestety na tym moja wiedza się kończy :D Frezia jest zrobiona ale nie umiem jej do końca obsłużyć, ponieważ do tej pory z obróbką cnc nie wiele miałem wspólnego:D
Na obecną chwilę nie zakupiłem jeszcze wczeciona, a chciałbym sprawdzić przynajmniej czy maszynka jest w stanie chociaż coś narysować długopisem. Zainstalowałem Fusion 360 dla hobbystów ale trochę jeszcze czasu minie zanim to wszystko poogarniam. Jaki program polecacie żeby na szybko wrzucić jakiegoś dxfa i łatwo wygenerować kod do jakiegoś rysunku.

Pozdrawiam
Załączniki
DSC08690.JPG
DSC08691.JPG
DSC08692.JPG
wspolrzedne.jpg

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”