STEP2CAM - powstaje nowy polski CAM!

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

STEP2CAM - powstaje nowy polski CAM!

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 05 kwie 2010, 14:14

Witam Kolegów.

Zachęcony przez kilku moich klientów zacząłem pisać mój pierwszy własny program typu CAM (czyli program generujący ścieżki narzędzi wg obiektów 3D - informacja dla tych, dla których skrót CAM nie wiele znaczy). Program bazuje na razie na dwóch rodzajach obiektów: RAW (zapis trójkątów) oraz DXF (3D - zapis w postaci 3DFACE). Tego typu obiekty przygotowuje wiele programów 3D. Ja tworzę moje w Rhino3D.

Piszę go już od kilku dni i mam pierwsze efekty, którymi chętnie się z Wami podzielę. Popatrzcie na rysunki poniżej. Rysunek pierwszy pokazuje ścieżki g-kodów wygenerowane względem głębokości obiektu (wg osi Y). Ścieżki generowane są od lewej do prawej i od prawej do lewej na zmianę. Rysunek pokazuje ścieżki wygenerowane co 1 mm.

Drugie zdjęcie pokazuje generację ścieżek konturowych (warstwic) tworzonych względem osi Z. Taki sposób jest bardzo dobry do konturowania wszelkich obiektów 3D. Ścieżki, jak poprzednio wygenerowane są co 1 mm.

Obiekty muszą być oczywiście odpowiednio przygotowane - powinny składać się z jednej powierzchni i nie mieć płaszczyzny spodniej.

Oczywiście daleka droga przede mną - między innymi:

1. generowane ścieżek z odsunięciem dla konkretnych narzędzi,
2. generowanie ścieżek zgrubnych i wykańczających,
3. interpolacja trójkątów, w kierunku wygładzania ścieżek.
4. ewentualne - wczytywanie obiektów innych typów (zapisanych np. w STL, IGES itp.)

Dla chętnych - link do g-kodów prezentowanej twarzy Wenus: http://www.lynxsft.home.pl/pub/Wenus-NC.rar

Wstępna nazwa programu: STEP2CAM

Czekam na Wasze uwagi i pomysły.

Proszę o wpisywanie się na listę chętnych do testowania programu.
Załączniki
STEP2CAM-2.png
Ścieżki warstwicowe (względem osi Z)
STEP2CAM-2.png (28.72 KiB) Przejrzano 1472 razy
STEP2CAM-1.png
Ścieżki g-kodów generowane względem głębokości obiektu (po osi Y)
STEP2CAM-1.png (34.28 KiB) Przejrzano 1481 razy


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Inf-el » 05 kwie 2010, 17:00

O ile wygenerowanie ścieżki po powierzchni jest stosunkowo proste (dla mnie),
to uwzględnienie średnicy i kształtu narzędzia, oraz zaplanowanie obróbki zgrubnej proste nie jest.
Gratuluję i czekam na rezultaty.

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#3

Post napisał: wood carver » 06 kwie 2010, 06:25

To co musi posiadać program to :
1. korekcja średnicy narzędzia/uwzględnienie jego części roboczej
2. dowolna szerokość "wiersza" podczas obróbki- użytkownik sam dobierze sobie obróbkę zgrubną poprzez modulowanie szerokością wiersza/głębokością skrawania / prędkością skrawania zgrubnego

3. możliwość obróbki selektywnej części modelu poprzez wykorzystanie wektorów.
4. możliwość wskazania pozycji startowej w modelu ( niekoniecznie lewy dolny róg)
5. mile widziany import obiektu z skalowaniem , umiejscowieniem w dowolnym miejscu rzutni.
6. musi być do tego jakiś symulator.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 07 kwie 2010, 14:28

Kol. WoodCarver - to wszystko musi mieć program za kilka tysięcy złotych, a ten program będzie miał jedynie kilka z opisywanych przez Ciebie opcji, bo będzie to tania alternatywa dla drogich programów - nie ich bezpośredni konkurent.

Powiem, czego nie będzie:

1. Szerokość wiersza nie będzie dowolna w obróbce zgrubnej - będzie wynikała ze średnicy narzędzia. Nie będzie można ustalić obróbki większej, niż szerokość narzędzia. Głębokość - już tak. Prędkość - nie w tym miejscu.

2. Korekcja narzędzi - tak, ale jedynie dla narzędzi grawerujących (stożkowych), kulistych i płaskich.

3. Niestety zupełnie nie będzie dostępu do selekcji obiektu - obiekt będzie obrabiany cały, albo w ogóle. Dodatkowo musi być to obiekt jednopowierzchniowy. Ten warunek jest konieczny. Nie jestem w stanie wysortować odcinków przecięcia trójkątów zarówno kierunkowo, jak i dochodzić, co z czym ma być powiązane.

4. Zmiana pozycji startowej - OK, ale tylko na jednym z rogów bloku materiału.

5. Translacje (skalowanie, przesuwanie) - bez problemu. Można to także zrobić w STEP2CNC i to z translacją jednokierunkową (np. zmiana wysokości obiektu).

6. Nie będzie żadnego symulatora. Symulator obróbki jest wbudowany w STEP2CNC - on wystarcza do większości zastosowań.


Do kol. Inf-el - offset nie jest większym problemem. Większym jest obróbka zgrubna.

Pozdrawiam, PR
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#5

Post napisał: Inf-el » 07 kwie 2010, 18:56

Offset dla frezu o kształcie kuli też wydaje mi się prosty. Wystarczy tą ścieżkę, którą już stworzyłeś odsunąć o promień tej kuli (na zewnątrz) ale przy innych kształtach, np. walcowych to już nie wiem jak policzyć.
W obróbce zgrubnej przewidujesz pracę tym samym frezem czy będzie możliwa zmiana na większy i praca 2 etapowa ?

Ogólnie uważam, że stworzenie prostego programu CAM za odpowiednio małe pieniądze to bardzo dobry pomysł. W przyszłości w miarę wzrostu potrzeb i doświadczeń można go rozwijać. Nie wszystkich na kombajny stać, a i pewnie wykorzystuje się tylko część z ich możliwości.
Rozumiem, że cena będzie mniejsza od DeskProto 5.0 Lite € 145.00.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#6

Post napisał: triera » 07 kwie 2010, 19:45

niestety jest jeszcze coś takiego:

http://www.mecsoft.com/freemill.shtml

oczywiście nie ma co oczekiwać wodotrysków, ale jest za darmo.

Język obcy dla wielu użytkowników jest barierą nie do przejścia,
prosty CAM w przystępnej cenie powinien znaleźć odbiorców.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 08 kwie 2010, 06:59

Do kol. Inf-el - oczywiście - będzie możliwa praca dwuetapowa. Co do ścieżek - nie każdym frezem będzie można robić każdą obróbkę. Dla frezu płaskiego dostępna będzie obróbka konturowa i zgrubna.

Cenę inicjalną przewiduję jak zwykle - 249 zł brutto. Docelowo nie przekroczy 499 zł.

Do kol. Triera - oczywiście jest FreeMill - od dawna na naszym forum opisywany. Jego wadą jest brak obróbki konturującej. Reszta jest genialna - w końcu zrobili to ci sami, którzy piszą VisualMilla i RhinoCAMa.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


armand
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:24
Lokalizacja: W-wa

#8

Post napisał: armand » 08 kwie 2010, 08:31

Ja nie douczony jestem to fakt, ale takie proste rzeczy - jak rysuję sobie figurę płaską, wybieram punkt startu i wykonuję kieszeń na ileść przejść na określoną głębokość jest w sumie proste do napisania "z ręki" (Ctrl+C, Ctrl+V) ale było by miłym dodatkiem, to samo tyczy sie wierceń.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 08 kwie 2010, 09:19

To kol. Armand będziesz miał w eduCADzie 3.0. To są zabawy 2.5D - nie 3D.

Generalnie mam zamiar dla swoich klientów mieć wszystkie potrzebne przy maszynie programy:

- CAD 2.5D do generowana ścieżek 2.5D (z kieszeniowaniem włącznie),
- CAM 3D do generowania ścieżek na postawie obiektów 3D,
- program sterujący + sterownik USB (albo LPT) + kilka preprocesorów, jak np.
relief z bitmapy, kontur z bitmapy itp.

Całość w różnych wersjach, dla różnych maszyn.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


armand
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:24
Lokalizacja: W-wa

#10

Post napisał: armand » 08 kwie 2010, 17:35

To bardziej czekam na v. 3 EduCAD'a niż CAM (tylko obiekty jednopowierzchniowe jeśli rozumiemy to pojęcie tak samo)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”