Jak działa pompa ciepła?

W tym dziale można przedstawiać swoją ofertę, opisywać maszyny na sprzedaż oraz oferować inne usługi komercyjne.

Re: Jak działa pompa ciepła?

#11

Post napisał: ARGUS » 07 cze 2020, 22:52

Odwiert kosztuje około 100zł/mb



Tagi:

Re: Jak działa pompa ciepła?

#12

Post napisał: RomanJ4 » 08 cze 2020, 10:43

nanab pisze:Na jeden sezon 9000zł oszczędności? Wychodzi na to że pompa nie dość że nie generuje kosztów to jeszcze produkuje ok 7000zł

Przed założeniem pompy roczny koszt oleju (bez prądu, ale to stosunkowo nieduży koszt w olejakach, dom 170m2, +CWU, Buderus 9kW) wynosił u mnie 16-18tys.zł (ceny oleju w tych latach sięgały ok 4,00-4,20/L, momentami nawet 4,60/L !, a w latach 14/15 kształtowały się znacznie powyżej 3zł/L, prąd w granicach 0,48zł/kWh). Po założeniu pompy (w pierwszych latach) koszt spadł do niecałych 5 tys, więc oszczędność wtedy wyszła nawet większa...
Oczywiście później relacje cen oleju do prądu się zmieniały, ale nawet dzisiaj pompa/olej to około 1:2 (mam w firmie taki sam olejak zainstalowany w tym samym czasie co domowy, więc mam porównanie kosztów. Wczoraj za olej do firmy zapłaciłem 2,53/L, a 7.01.2020 - 3,42/L).
Tak więc kolego Argus moje twierdzenie, że inwestycja z 2012-tego (circa 86tys z odwiertami łącznie - bez dotacji) się już zwróciła, niewiele mija się z prawdą nawet jeśli przyjąłem zbyt optymistyczne dane..
pozdrawiam,
Roman

Re: Jak działa pompa ciepła?

#13

Post napisał: nanab » 08 cze 2020, 14:40

RomanJ4 pisze:Przed założeniem pompy roczny koszt oleju

Czyli tak jak pisałem
nanab pisze:Może zwróci się po xxx latach, pod warunkiem że będzie ten cały czas działać bezawaryjnie i porównanie kosztów robimy do najdroższej możliwej opcji(ogrzewanie na benzynę czy inny ON).

Re: Jak działa pompa ciepła?

#14

Post napisał: ARGUS » 08 cze 2020, 22:04

RomanJ4 pisze: dom 170m2, +CWU, Buderus 9kW) wynosił u mnie 16-18tys.zł

Tylo się cieszyć że spadły Ci koszty. Nie mniej jednak wydaje mi się że taka różnica ceny w kosztach eksploatacji,
nie wynika z tak dobrych parametrów pompy ciepła , tylko ze źle dobranej (a może i źle wykonanej) kotłowni olejowej
(Moc kotła, wielkość zbiornika C.W.U., parametry pracy instalacji)
Ale nie drążmy tematu,ważne że jesteś zadowolony:-)

Re: Jak działa pompa ciepła?

#15

Post napisał: tuxcnc » 09 cze 2020, 06:09

RomanJ4 pisze:
08 cze 2020, 10:43
Przed założeniem pompy roczny koszt oleju (...) wynosił u mnie 16-18tys.zł
Obawiam się, że przekroczyliśmy w tych wyliczeniach granicę absurdu.
Gdyby przeciętny właściciel domku jednorodzinnego miał zapłacić osiemnaście tys. PLN rocznie za ogrzewanie, to by się powiesił, a już na pewno tak by było osiem lat temu.
Najzwyczajniej robicie tu abstrakcyjne obliczenia dotyczące fanaberii ludzi bogatych, którzy nawet w garażu muszą mieć plus dwadzieścia pięć stopni nawet gdy na dworze jest minus dwadzieścia pięć stopni, a wytłumaczenie im że zamiast zamawiać cysternę oleju należy założyć sweter jest najzwyczajniej niemożliwe.
Nie traktujcie tego osobiście, każdy ma święte prawo wydawać swoje pieniądze na co zechce, a w szczególności wyznawać zasadę "stać mnie więc nie będę sobie żałował bo do grobu nie zabiorę", ale to NIE MOŻE być podstawą rachunku ekonomicznego.
Każde paliwo ma ileś dżuli na kilogram, dżul na sekundę to wat, wszystko da się przeliczyć uwzględniając sprawność danego rozwiązania i uzyskać OBIEKTYWNE wskaźniki, zamiast opowieści o tym że milioner Kowalski wydawał sto tysięcy więc zainwestował milion itd. ...

Re: Jak działa pompa ciepła?

#16

Post napisał: RomanJ4 » 09 cze 2020, 17:45

tuxcnc pisze:Obawiam się, że przekroczyliśmy w tych wyliczeniach granicę absurdu.
Gdyby przeciętny właściciel domku jednorodzinnego miał zapłacić osiemnaście tys. PLN rocznie za ogrzewanie, to by się powiesił, a już na pewno tak by było osiem lat temu.

Jakoś się nie powiesiłem, a koszt oleju łatwo policzyć choćby z parametrów spalania kotła (Buderus Logano G115, podgrzewacz CWU 140L), nie pamietam dokładnie ale coś ok 1,7-1,8L/h (mam to gdzieś w pracy zapisane), generalnie zużycie ok. 3 zbiorników x1500L na rok. I to całkiem typowe zużycie
Ja również zastanawiam się nad ogrzewaniem olejowym, ale przerażają mnie liczne artykuły na temat średniego zużycia oleju opałowego w domu o pow. 160 - 200 m, tj. ok. 4000 l - 5000 l rocznie.
https://forum.muratordom.pl/showthread. ... ONIE/page2
21 kW(w poprzedniej wypowiedzi błędnie podałem 9kW-zasugerowałem się pompą ciepła która tyle ma, przepraszam kolegów) to typowa wielkość kotła do domu ok 150-200m2, więc mniej lub bardziej zbliżone mieli też(wtedy) i inni właściciele kotłów olejowych.
https://www.hb-kotlownia.pl/files/45794 ... usg115.pdf
(https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/buderus)
Jak pisałem drugi podobny mam w firmie, nieco większy(23kW) miał mój wspólnik, i we wszystkich tych przypadkach roczne zużycie oleju było podobne (dla 23kW proporcjonalnie większe, ale niedużo), więc mam jakiś pogląd na te liczby.
tuxcnc pisze:wytłumaczenie im że zamiast zamawiać cysternę oleju należy założyć sweter jest najzwyczajniej niemożliwe.

Możesz siedzieć nawet w kożuchu przy świeczce, Twój wybór, i nikt Ci tego nie będzie wytykał.. :P , ale nie po to instalowałem to ogrzewanie żeby chodzić w swetrach.
Pies jest pogrzebany gdzie indziej - chciałbym przypomnieć, że koszt zależy głównie od ceny paliwa, a ta w czasie gdy go instalowałem ('96r) wynosiła coś 60 groszy za litr(!),
I w dodatku chcąc zachęcić wtedy ludzi do zmiany kotłowni na ekologiczniejsze BOŚ dawał w połowie umarzalną pożyczkę na jego instalację. Bardzo dużo ludzi wtedy założyło olejaki, widać to było po nierdzewnych kominach, i parze z nich w czasie mrozów.
Niestety u nas musi być jak zawsze - państwo widząc popularność tego rozwiązania szybko zaczął dokładać swoje do ceny paliwa(analogicznie jak w przypadku gazu do samochodów) :evil: .
Tak, że w szczytowych okresach doszła nawet do 4,60zł za litr(stąd takie koszty, łatwo sobie policzyć różnicę). I szybko dało się wtedy zauważyć coraz powszechniej czarny dym z nierdzewnych rur zamiast pary... :(
Tak państwo "dba o ekologię"... :twisted:
pozdrawiam,
Roman

Re: Jak działa pompa ciepła?

#17

Post napisał: tuxcnc » 09 cze 2020, 20:28

RomanJ4 pisze:
09 cze 2020, 17:45
Tak państwo "dba o ekologię"... :twisted:
No i znowu polityka, zresztą w najgorszym wydaniu, czyli "dlaczego państwo nie dopłaca bogatym do importowanego paliwa ?" ...
Gdybyś przeczytał moją poprzednią wiadomość ze zrozumieniem, tobyś wiedział że nie krytykuję twoich decyzji i upodobań, po prostu ludzie których stać na wydatek 20 tys. PLN rocznie TYLKO na ogrzewanie domu, albo wydać 100 tys PLN na modernizację ogrzewania STANOWIĄ MNIEJSZOŚĆ.
Masz święte prawo ogrzewać całą dobę garaż z którego korzystasz pięć minut, albo nawet założyć kaloryfery na balkonie - twoje pieniądze twój problem - ale to nie świadczy o opłacalności lub nieopłacalności danego rozwiązania.
Najzwyczajniej, Z MATEMATYCZNEGO PUNKTU WIDZENIA, ogrzewanie pompą ciepła jest powiedzmy trzy razy tańsze niż ogrzewanie olejem opałowym, ale jest też druga strona medalu, czyli zwrot inwestycji i całkowita kwota oszczędności, a tutaj sprawa wygląda dokładnie odwrotnie - im więcej marnujesz ciepła, tym więcej "oszczędzasz" pieniędzy.
Zastanów się nad przypadkiem gdy wymontowujesz z domu okna i drzwi, i montujesz pięć kotłów/pomp zamiast jednego/jednej. Oczywiście zużywasz pięć razy tyle oleju/prądu, ale twoje "oszczędności" rosną też pięciokrotnie. Sprowadzając do absurdu, inwestycja może się zwrócić natychmiast, a "zaoszczędzić" można miliony, jeśli tylko zmarnujesz wystarczająco dużo energii ...
To dlatego ekonomicznej opłacalności pompy ciepła nie należy rozpatrywać na przykładzie ludzi bogatych, tylko tych, którzy po domu chodzą w swetrze, a dwadzieścia stopni mają tylko w łazience,

Re: Jak działa pompa ciepła?

#18

Post napisał: RomanJ4 » 09 cze 2020, 21:21

To dlatego ekonomicznej opłacalności pompy ciepła nie należy rozpatrywać na przykładzie ludzi bogatych, tylko tych, którzy po domu chodzą w swetrze, a dwadzieścia stopni mają tylko w łazience,
I Ty tak masz ? I większość też ?
Bo patrząc na problem od strony tych którzy wcale nie ogrzewają, to Twoje też jest nieopłacalne... :P
pozdrawiam,
Roman

Re: Jak działa pompa ciepła?

#19

Post napisał: tuxcnc » 10 cze 2020, 06:38

RomanJ4 pisze:
09 cze 2020, 21:21
Bo patrząc na problem od strony tych którzy wcale nie ogrzewają, to Twoje też jest nieopłacalne... :P
Dokładnie O TO CHODZI.
"Oszczędność" liczona jako PROCENT OD WYDATKÓW zależy od wydatków.
Ktoś kto wydaje ZERO oszczędza ZERO.
Ktoś kto wydaje miliony "oszczędza" miliony, nawet gdy wydaje na to co nie jest potrzebne.
Twierdzisz, że wydajesz 6 tys. zamiast 18 tys. i inwestycja 100 tys. zwróciła Ci się w kilka lat, czego nie kwestionuję, bo wierzę że tak w istocie było. Tylko że gdybym to ja mieszkał w twoim domu, tobym zapewne wydawał 2 tys. zamiast 6 tys. i wymiana ogrzewania NIE ZWRÓCIŁA BY SIĘ ZA MOJEGO ŻYCIA.
Ten sam dom, ten sam piec, a cyferki zupełnie różne.
I to na tym polega idiotyzm liczenia opłacalności względem wydatków Kowalskiego.
Nadal nie rozumiesz ?
To jakim cudem prowadzisz biznes ?

Re: Jak działa pompa ciepła?

#20

Post napisał: Pati » 10 cze 2020, 09:42

Witam,
Tak przeglądam wyliczenia kolegów ile kto wydał ile kto zaoszczędził.
Każdy chce udowodnić że ma rację. Ja posiadam pompę ciepła powietrze-woda oraz panele fotowoltaiczne. W moim przypadku, koszty ogrzewania CO oraz CWU są takie same jak przy ogrzewaniu węglowym. Zmienił się tylko lub aż tylko styl życia. Nie trzeba po pracy iść do kotłowni palić w piecu. Nie trzeba przez lato palić w piecu aby się było umyć. Każda inwestycja jest dobra, pod warunkiem, że cieszy inwestora.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Artykuły - Oferty Firmowe”