Identyfikacja producenta/typu wiertarki

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Identyfikacja producenta/typu wiertarki

#11

Post napisał: Andrzej 40 » 24 lut 2020, 05:40

Minimalna wartość 125 obr/min to za dużo do wiercenia ?
Przy mniejszych obrotach moc będzie mniejsza, ale moment zostaje.
Może kol. zmierzyć prąd obciążonego silnika. To pozwoli oszacować moc.




Autor tematu
tstiller
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2020, 21:20

Re: Identyfikacja producenta/typu wiertarki

#12

Post napisał: tstiller » 02 kwie 2020, 23:16

Trochę okopię temat, nie aktualizowałem go tutaj ze względu na małą aktywność tego wątku. W skrócie, maszyna jest już poskładana. Włącznik został zregenerowany, korona stojana silnika odbudowana. Wszystko działa - ale czy na pewno?

Kolego pioterek nie obraź się proszę, ale masz chyba nikłe pojęcie o diagnozowaniu silników elektrycznych - dlatego zupełnie nie rozumiem dlaczego na siłę próbujesz pomóc. Jedną z metod ich diagnozy jest pomiar prądu pracy na biegu jałowym. Ale żeby z tego pomiaru wyciągnąć jakieś wnioski. taki pomiar trzeba przyrównać do jakiś danych i tutaj pojawia się potrzeba oszacowania mocy silnika. Bez tej mocy żaden pomiar mi nic nie da, bo nie będę wiedział, czy wartości są poprawne. Ale proszę bardzo, wyniki pomiarów są następujące - ciekawe co na to powiesz.

Dla połączenia 1400 obr/min - 30,2A
Dla połączenia 950 obr/min - 22,5A
Dla połączenia 750 obr/min - 5,5A
Dla połączenia 475 obr/min - 6.0A

Jakie wnioski wyciągasz z tych pomiarów? Silnik działa poprawie?

Znasz kolego podstawowy wzór na moment obrotowy? Wiesz, że jeśli obroty spadną o połowę, a moc spadnie o 1/3 to moment obrotowy na wale wzrośnie? O ile wzrośnie? Idąc w drugą stronę, żeby zachować stały moment przy większych obrotach trzeba większej mocy. To bardzo proste. Gwarantuję Ci, że znacznie prędzej osiągniemy limity obciążalności narzędzi skrawających aniżeli limit dostępnego momentu obrotowego w tym silniku.

Wiesz dlaczego buduje się silniki na różne prędkości obrotowe? Ponieważ pomijając normalne zużycie łożysk taka maszyna jest wieczna. Przekładnia mechaniczna - każda - zużywa się. Trzeba wymieniać paski, olej, po czasie także same koła pasowe czy zębate. A i tak musisz ją zasilić silnikiem. Przy silniku wielobiegowym eliminujesz jeden element układanki. Koszt na razie zostaw w spokoju. Prawdopodobnie 100 lat temu ktoś zbudował tą maszynę, a ona działa do dziś w dobrej kondycji. Pokaż mi jakąś współczesną, która będzie równie trwałą i potem pogadamy o koszcie przezwojenia tego silnika.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Identyfikacja producenta/typu wiertarki

#13

Post napisał: pioterek » 03 kwie 2020, 07:07

Na początek proszę zobaczyć dane silników po 39-tej stronie pliku
http://delibra.bg.polsl.pl/Content/1477 ... fazowe.pdf
Dla porównania silnik SZJd 44a pobiera na biegu jałowym 2,3 Ampera, na tabliczce jest 3,9 Ampera jako prąd znamionowy, silnik taki ma moc 1,7 kW. Nie jestem super znawcą, ale „nikłe pojęcie” to przesada. Dla niskich obrotów ten Twój silnik może mieć odpowiednia 4 -:- 3,5 kW, dla wyższych 28 -:- 40 kW. Tak czy siak ta maszyna mi się nie podoba. Na dalszych stronach są podane momenty obrotowe i nie wygląda to tak kolorowo dla silników o ( wolniejszych ) - mniejszych obrotach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”