Grawerowanie anodowanego aluminium PikoCNC

Kilka pytań odnośnie obróbki aluminium w PikoCNC

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
LuigiDomzalo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2023, 10:36

Grawerowanie anodowanego aluminium PikoCNC

#1

Post napisał: LuigiDomzalo » 23 maja 2023, 13:26

Witam,
od jakiegoś czasu pracuje z programem PikoCNC. Byłem totalnym laikiem i program poznawałem krok po kroku z instrukcją.
Dostałem w pracy do wykonania tabliczki z napisem grawerskim. Z arkuszu 250x200 anodowanego aluminium o grubości 1mm wycinam tabliczki wielkości 40x15, z możliwie jak najmniejszym odpadem.
Na każdej tabliczce umieszczam inny napis, graweruje na głębokość 0,08mm. Każda tabliczka posiada dwa otwory(do owiercania używam tego samego freza)
Dostarczany materiał niestety nie jest prosty i napisy oraz frezowania pomiędzy tabliczkami wychodzą różnie. Aktualnie jestem na etapie testowania stołu próżniowego z podkładem w postaci płyty HDF.
Płyty MDF są w drodze. Ze stołem próżniowym napisy wychodzą lepiej, niestety dalej muszę stopniowo zwiększać parametry zagłębienia, aby napisy były w miarę równe.

W momencie obróbki frezy chłodzone są samym powietrzem sterowanym przez cewkę. Używałem dodatkowo chłodziwa mineralnego, niestety mam wrażenie, że chłodziwo wyginało blachę.

Parametry wycinania:
Obroty 18000 RPM (max maszyny)
Posuw 2000 mm/m
Zagłębianie 400

Do wycinania używam freza 1 piórowego 3mm:

https://luxaccessories.pl/produkt/frez- ... 2-x-38-mm/


Parametry grawerowania:
Obroty 18000 RPM (max maszyny)
Posuw 2000 mm/m
Zagłębianie 400
Czcionka 3-5mm.

Do grawerowania używam freza typu V 60 ° stopka 0.2:

https://luxaccessories.pl/produkt/frez- ... ni-0-2-1p/


Pytanie 1:
Jaki najlepszy byłby frez do wycinania?
Żeby tabliczki w miarę łatwo się "wyłamywało" obrabiam materiał do głębokości 0,8-0,9mm stosując krok zagłębienia 0,18mm.
Większy krok zagłębienia powoduje efekt powstawania zadzioru, a co za tym idzie tracę sporo czasu na gratowanie każdej tabliczki z osobna.

Pytanie 2:
Czy samo chłodzenie powietrzem jest wystarczające? Czy używać czegoś innego, aby uzyskać lepszy efekt frezowania?

Pytanie 3:
Co myślicie o parametrach obróbki? Czy jestem w stanie zmieniając jakkolwiek parametry zwiększyć krok zagłębiania?

Pytanie 4:
Aktualnie frezuje i wiercę tym samym frezem. Czy frez jednopiórowy do tego prac jest dobry? Czy lepszy byłby 2 lub 3 piórowy? Chodzi mi głównie o trwałość frezów.

Pytanie 5.
Aktualnie pracuje na czcionce Simplex. W innym programie jest ona jednoliniowa i grawerowana jest znacząco szybciej, natomiast w PikoCNC tworzy się jako kontur i program obrabia kontur węwnetrzny i zęwnetrzny,
a co za tym idzie tracę sporo czasu. Jestem na etapie szukania innych czcionek jednoliniowych, aktualnie testuje 1CamBam_Stick_7,
niestety mam wrażenie, że niektóre litery są obrabiane dwa razy. Przy czcionce 1CamBam_Stick_7 zyskuje około 5 sekund / minutę.
Czy jest możliwość ustawienia w PikoCNC, aby tekst był obrabiany jednym przejazdem? (Aktualnie używam "Obróbki po konturze")
Czy w PikoCNC jest możliwość edycji utworzonego już tekstu? Za każdym razem, gdy mam jakąś literówkę muszę usunąć tekst i tworzyć na nowo.

Obrazek

Pytanie 6.
Jaki wpływ ma kąt i stopka frezów grawerskich typu V. Czy frez V 60 ° 0.2 stopka jest idealny do tego typu pracy? Czy lepiej zmienić na jakiś inny?

Pytanie 7.
Do wpisywania tekstu mam zrobiony wzór i wpisuję tekst poprzez zaznaczenie konturu tabliczki, wybranie środkowego punktu referencyjnego, oraz wybranie opcji wprowadzenie tekstu.

Obrazek

Wszystko ręcznie zajmuje sporo czasu(około 60 tabliczek wbijam ręcznie). Czy w Piko jest szansa przyśpieszenia wprowadzania tekstu? Czy można jakoś dodać skrót klawiaturowy do opcji "wprowadzania tekstu"?

Obrazek

Ogólnie zależy mi na skróceniu czasu pracy, oraz przedłużeniu trwałości frezów.
Proszę o wyrozumiałość, na frezarce, oraz z PikoCNC pracuje dopiero od 3 mc i sam starałem się dojść do jak najlepszego efektu, teraz proszę Was o pomoc ;)Wróć do „PikoCNC”