Drewniana frezarka dla modelarza..

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

Drewniana frezarka dla modelarza..

#1

Post napisał: Pawlo_j23 » 22 kwie 2013, 21:57

Buduję moją pierwszą frezarkę cnc z mdf na podstawie planów joe'go. Sterowniki SSK-B02 i płyta główna SSK-MB, silniki zamierzam zakupić 2Nm 2,8A i zastanawiam się jaki zasilacz będzie odpowiedni. Myślałem o zasilaczu 36V 7A lub 24V 6,3A. Byłbym wdzięczny za podpowiedzi który zasilacz będzie wystarczający.

Kilka zdjęć drewna, niestety póki co mam przeniesiony warsztat więc wszystko robię w powietrzu i na niewielkim stoliku. Jest ciężko ale niedługo mam nadzieję skończę docelowe pomieszczenie na warsztat w którym będzie stała maszyna cnc :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek



Tagi:


popik10
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 217
Rejestracja: 02 paź 2007, 15:57
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: popik10 » 23 kwie 2013, 09:36

No powodzenia.
Zbudowałem 2 maszyny na rurach, teraz przechodzę na prowadnice liniowe.

Trochę kłopotliwe jest to kasowanie luzów na rurach, ale daje radę
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

tanifon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 22 lis 2008, 13:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

#3

Post napisał: tanifon » 23 kwie 2013, 11:38

A jak kolega Pawlo_j23 powycinał tak ładnie te elementy..
No.. brakuje mi paru fotek:)
Skaner 3D, gigantyczne rzeźby, piła motorowa..

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#4

Post napisał: Pawlo_j23 » 23 kwie 2013, 18:41

Maszynka na początek więc robię najprościej jak się da ale z umiarem. W przyszłości jeśli maszyna się sprawdzi chciałbym zbudować coś mocniejszego na prowadnicach liniowych :)
Zastanawiam się czy zamiast rur nie lepiej dać kątowniki. Łożyska przylegały by większą powierzchnią ale pewnie nie uzyskałbym tak równej powierzchni jak na sztywnej rurze..

Części wycinane wstępnie wyrzynarką a następnie równane frezarką górnowrzecionową, po czym jeden element jest powielany za pomocą frezu z łożyskiem :) Postaram się zrobić więcej zdjęć ale przy takim zapyleniu jakie się robi nie biorę ze sobą sprzętu do piwnicy :P


Dzisiaj dotarła elektronika, wieczorem zrobię zdjęcie :) Nie wiem czy jest sens na początek dać pręty gwintowane zamiast śrub trapezowych ?

No i prawie kompletna elektronika
Obrazek

Mała aktualizacja, przymiarka kratownicy. Trzeba jeszcze naciąć zagłębienia na rury i przeszlifować całość.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


I kilka kolejnych elementów wycięte :)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#5

Post napisał: Pawlo_j23 » 28 kwie 2013, 21:12

Dzisiaj przymierzyłem elementy elektroniki do obudowy po wzmacniaczu. Mam pytanie czy nie będzie problemów jeśli płyta główna będzie ok 1cm nad zasilaczem tak jak widać na zdjęciu ? Pasowało by mi ją przykręcić gniazdem do tylnej ścianki obudowy.
Zasilanie logiki chcę zrobić na bazie zasilacza 15V 1A ze stabilizatorem na 12V i na 5V. Wyjścia z tyłu na silniki złącza 6 pin mikrofonowe, wyjście LPT, wyjścia od przekaźników, wyjście na krańcówki i wyłącznik awaryjny, na przednim panelu kontrolki pracy silników i przekaźników oraz kontrolki zasilania. Po bokach na wysokości radiatorów z lewej i prawej strony obudowy chcę dać wentylatory. Jakbym o czymś zapomniał to przypomnijcie :)

Obrazek


Huberttt
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 01 lut 2013, 13:55
Lokalizacja: Mazowsze

#6

Post napisał: Huberttt » 28 kwie 2013, 21:57

A czemu w ogóle wycinasz otwory w tych formatkach kratownicy? Też buduję maszynę ze sklejki ale składem z pełnych elementów.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#7

Post napisał: Pawlo_j23 » 28 kwie 2013, 22:14

Robię według planów joe'go, tam też są ażury więc i u mnie będą :)


Huberttt
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 01 lut 2013, 13:55
Lokalizacja: Mazowsze

#8

Post napisał: Huberttt » 29 kwie 2013, 08:00

OK. Wagowo będzie lżejsze (aczkolwiek to niekoniecznie plus), ktoś pisał też o buczeniu/echu skrzynek drewnianych, tego jednak jeszcze nie wiem u siebie bo wciąż składam :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#9

Post napisał: Pawlo_j23 » 29 kwie 2013, 13:28

No ja tak samo :) Moja pierwsza maszyna więc wszystkiego się dowiem w trakcie :P Już nie mogę się doczekać odpalenia elektroniki ale z tym na spokojnie :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#10

Post napisał: Pawlo_j23 » 04 maja 2013, 20:02

No i du**... walczę od dłuższego czasu ze sterownikami ale cisza nic się nie dzieje, zasilania podpięte prawidłowo, wszystkie przewody też, pierwszy sterownik robi mi zwarcie na zasilaczu, reszta działa. Zwarcie robi się nie od początku, nic nie ruszałem niczym nie kręciłem.. Ustawienia w machu sprawdzone, silniki nie mają ochoty się poruszyć..

Oki silniki śmigają ale nie wiem co stało się z jednym ze sterowników :( Trzeba będzie go posprawdzać. A teraz walka z ustawieniami co z czym i jak w mach 3 :P

Szlak trafił na pewno L297 i Zapewne jeszcze 298 :( Trzeba czekać, chyba kupię w zapasie :P

Edit 5.05.2013 godz 22.55
Uff już mi zeszło ciśnienie :) Czekam na nowe kości i odpalam znowu układ, tym razem nie będę łączył sterowników i wszystkie ustawię na master. Oby działało :)

Edit 7.05.2013
Chyba to nikogo nie interesuje ale doszły kości, układ już działa, nawet silniki szybciej chodzą równo i bez problemów :) Teraz muszę dokończyć warsztat, maszynę i można uczyć się co jak ustawiać..

Filmik z testu

Mały update 13.05
Udało się upchać wszystko w obudowie i uruchomić :) Wszystko działa jak należy. Przewody jeszcze nie poupinane. Przedni panel będzie wycięty z plexi jak tylko uruchomię cnc :P Póki co jest z tworzywa.

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”