Dobór silników krokowych oraz sterownika

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2778
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#11

Post napisał: atom1477 » 13 wrz 2017, 12:43

daniel89 pisze:Dalej twierdzę , że przesadzasz z 4Nm, aluminium jest miękkim materiałem posuw nie jest szybki 5mm na śrubie to jest mała wartość. Z jakiej paki takie duże wartości dajesz , pobór prądu też wzrasta przy takim silniku, po co narażać się na dodatkowe koszty , jak Ty to obliczyłeś że aż 4Nm Ci wyszły ?
Gościu tutaj daje radę na 3Nm z trochę większym polu pracy i to stosując śrubę trapezową która ma większe straty w przełożeniu na pracę przez tarcie jej sprawność jest dużo mniejsza : .
Jeszcze raz powiedz mi czy każdemu radzisz brać silniki z tak dużym zapasem do czego ?? Przecież ja nie chcę stali frezować .
3Nm na trapezowej to na kulowej nie powinno dać radę 2.1Nm , może kto inny się wypowie bo jak ktoś jeszcze będzie uważał że 2.1Nm to za mało to kupię te 3Nm ale nie 4 no bez przesady.
Mam delikatną maszynę do frezowania wosku gdzie są silniki 2Nm i jest na styk. Dlatego proponuję 4Nm. 3Nm to nie jest wcale dużo.
A zarzucanie mi rozrzutności gdy proponuję 4Nm zamiast 3Nm to przesada. 4Nm a 3Nm to niewielka różnica. Silnik można dobrać źle o całe rzędy wielkości (setki procent). A pomiędzy 3Nm a 4Nm jest tylko 25% różnicy.
No i jeszcze jedno: pobór prądu nie wzrasta przy większym silniku. Wzrasta jedynie maksymalny prąd jaki się da wpuścić do takiego większego silnika (i wtedy dopiero wzrośnie pobór prądu, ale w zamian da lepsze parametry maszyny).
Ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby do większego silnika (niewiele większego, mówię o 4Nm vs. 3Nm) dawać taki sam prąd jak do mniejszego. Wtedy pobór prądu nie wzrasta. A przynajmniej jest zapas na wypadek jakby coś z maszyną się działo (jak by się okazało że opory ruchów są większe niż się przypuszczało) albo jakby się chciało zwiększyć jej parametry.
daniel89 pisze:Widziałem konstrukcje na silnikach 3Nm przy wiekszej powierzchni i spokojnie frezowały aluminium.
Gościu tutaj daje radę na 3Nm z trochę większym polu pracy
Jeszcze raz powtórzę: powierzchnia nie ma znaczenia i nic nie mówi na temat wymagań co do silników. Liczą się opory ruchu podczas obróbki, a te opory nie zwiększają się podczas zwiększania pola roboczego.
daniel89 pisze:Napięcie zasilania sterowników to 42V , więc 4,2V taki silnik potrzebuję rozumiem tak ?
Nie.
42V to nie jest napięcie zasilania sterownika. 42V to maksymalne napięcie zasilania sterownika nie powodujące jego uszkodzenia. I to napięcie musiało by być stabilizowane. A nigdy nie jest (nawet jak się do zasilania sterownika użyje stabilizowanej przetwornicy impulsowej, bo ona stabilizuje tylko swoje napięcie a nie napięcie jakie może przyjść zwrotnie z silników które hamują).
Napięciem zasilania sterownika będzie napięcie podane na sterownik, a zgodnie z tym co napisałem wyżej trzeba podać mniej niż max dla danego sterownika.
Powiedzmy 36V.
Ale to jeszcze nie znaczy że silnik ma być na 3.6V.
Silni ma mieć po prostu dużo mniej jak napięcie zasilania sterownika. Ale nie równo 10 razy mniej. Jest jakiś zakres, i jest on dość szeroki.
Ja przyjmuję od 10 do 20 razy. Średnio 15 razy.
A więc wyjdzie zakres od 1.8V do 3.6V.
Ale można nawet mniej jak ktoś nie wymaga dużej dynamiki pracy. Powiedzmy 8x.



Tagi:


Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

#12

Post napisał: daniel89 » 13 wrz 2017, 14:44

Ok, dziękuje za wyjaśnienie .
Sterownik który posiadam obsługuje max 42V jak to napisałeś . Z przeczytanych postów skłaniam się ku tradycyjnemu rozwiązaniu i zastosowaniu Transforamtora Toroidalnego na napięcie wyjściowe 28VAC , co da mi po przemnożeniu przez pierwiastek z 2 , wartość bliską 40V, odliczyłem tutaj 5% jak to zalecają dla hamowania silnika i prądu wstecznego. Mostek prostowniczy na obciążalność nawet i 20A mogę dać to się będzie mniej grzał przy 1000V pracy. Do tego kondensatory na 50VDC 12000uF . Takie zasilanie pójdzie mi na sterownik do silników.
Szukałem tych silników na 3Nm oraz 4Nm, tak abym się zmieścił w parametrach pracy tego sterownika , znalazłem takie do wyboru:
1) unipolarny 8 przewodów, do połączenia jako bipolarny równolegle, da napięcie pracy 4,2V czyli wchodzi w te 10 krotny zakres napięciowy, prąd 2.8A co też da odetchnąć temu sterownikowi ale ma siłę 3.1Nm w takiej konfiguracji mówisz że to za mało ? Ten zobacz: http://allegro.pl/silnik-krokowy-jk60hs ... 10653.html , za 3 silniki wychodzi mi 450zł dosyć sporo jak na mój portfel do pierwszej amatorskiej maszynki .

2)bipolarny 4-przewody 4,8V 3A no ale ma tylko 3Nm , za to 400zł od Chińczyka idzie 3 takie wyrwać : tutaj zobacz ten

3) szukałem 4Nm silnika aby miał oś tylnią, to lipa jest albo ma 4.2A to już przekracza moc tego sterownika albo jak jest na 4A to bez osi tylniej , może powiesz mi gdzie takie cudo kupić za cenę tego 3Nm lub te 20zł więcej ?

Na mniejsze napięcie pracy niż 4,2V nawet taki 3.1Nm to nie wiem gdzie szukać, bo o 4Nm to moge zapomnieć albo 290zł za jeden albo jak 180zł to nie ma dostępnego i bez osi tylniej, jeszcze jak by nie przekraczało to 4A a często przekracza i potem zabezpieczenia mi wywalą sterownik , nigdy nie dawałem max obciążenia na żadne urządzenie aby dłużej pożyło źle robię
?

Zastanawiam się czy nie anulować zamówienia tego sterownika na 4A i zmienić na 5A ten TB6600 . W tym 4A mogę max 3.5A i max w piku idzie 4A więc w nim to silnik na 3A tylko by poszedł ten co pokazałem ale on ma 3Nm i 4.8V więc napięcie znowu za wysokie do płynnej pracy tak ?
a ten na 5A widze że można na 4.2A ustawić do pracy bez problemu i ma 48V więc lepszy jest do tych mocniejszych silników . Tylko kroki ma 1/16 max ale to nie przeszkadza ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”