Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

Spawalnictwo i obróbka cieplna

antybeton
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 99
Rejestracja: 17 lis 2016, 22:59
Lokalizacja: Gżdawa

Re: Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#11

Post napisał: antybeton » 18 mar 2021, 10:18

jasiu... pisze:zawsze się robi sprężyny dłuższe i obcina na wymiar po odpuszczeniu.
Nie do końca, a co jeżeli sprężyna ma nietypowe zakończenia? Haczyki, kółka i tym podobne zawijasy? U mnie w firmie sprężyny są przepuszczane po nawinięciu i ukształtowaniu wyprowadzeń przez piec do odpuszczania. Temperatura jest w granicach 250+ stopni. Na szczegółach się nie wyznaję. Niektóre sprężyny dodatkowo po obróbce cieplnej są przeprężane w celu unormowania parametrów.




pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#12

Post napisał: pavyan » 18 mar 2021, 12:56

Masz całkowitą rację.
Robić dłuższą i obcinać po próbach to można do zastosowania czysto amatorskiego, albo w przypadku "awaryjnej" sprężyny, robionej na szybko - żeby jakieś uszkodzone urządzenie zadziałało.
Nie mówiąc nawet o rzeczywiście "nietypowym" zakończeniu, każda sprężyna naciskowa powinna mieć na zakończeniach zagęszczony jeden lub półtora zwoja, a zakończenie powinno być zeszlifowane prostopadle do osi sprężyny.
Jeśli to jest wykonane według tych zasad, to tak wykonaną sprężynę można postawić na poziomej powierzchni "na sztorc" i będzie ona stabilnie, prosto stała.
Jedna uwaga: zagęszczenie stosuje się prawie zawsze, nawet przy cienkich drutach, ale szlifowania końców przy drucie o średnicy np. 0,2-0,4mm z oczywistych powodów mało kto stosuje.

Co jest istotne: takie zagęszczenie zwojów na początku i na końcu wykonuje się podczas nawijania - bardzo trudno jest zagęścić "ręcznie" zwoje sprężyny, tak aby jej nie odkształcić (nie jest to niemożliwe, szczególnie przy stosunkowo cienkich drutach, ale łatwo wtedy zepsuć średnicę zakończeń, i w zasadzie tylko w przypadku pojedynczej sztuki oraz roboty typu "łatanina" można sobie na to pozwolić).
Tak więc "poważna", seryjna sprężyna powinna być od początku zaprojektowana przez fachowca (lub dobrego praktyka) albo jej parametry, czyli ⌀ drutu i nawinięcia oraz skok i ilość zwojów powinny być dobrane podczas prób i potem dopiero może być nawijana automatycznie lub ręcznie, już ze wspomnianym zagęszczeniem zwojów.
Sprężyny inne niż naciskowe to inny przypadek, tu w zasadzie zawsze jest zakończenie przynajmniej w postaci odgiętych oczek, a czasem dużo bardziej skomplikowane; wszystkie plastyczne odkształcenia muszą być wykonane przed odprężaniem, jeśli jest ono przewidziane w cyklu technologicznym.
Po odprężaniu sprężyny nie wolno już - a z pewnością nie powinno się - odkształcać jej plastycznie.
Oczywiście mniej odpowiedzialne, niewyżyłowane sprężyny, szczególnie o małych średnicach drutu najczęściej nie są odprężane, bo to nie jest bezwzględnie konieczne - takie też będą dobrze spełniać swe zadanie.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Predatorian
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 14 lut 2021, 20:40

Re: Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#13

Post napisał: Predatorian » 21 kwie 2021, 22:45

Witam
Przepraszam że tak nie w temacie ale odnośnie sprężyny chciał bym zrobić sprężynę taką jak w opaskach odblaskowych na rękę ale większe rozmiary, zależy mi na tym efekcie przełamania, wyprostowana/zwinięta, Szukam od jakiegoś czasu i nie mogę nic znaleźć jedynie same sprężyny spiralne..
Czy ktoś wykonuje takie rzeczy?
Link do mojego posta ale nikt się nie odzywa.

blacha-z-opaski-samozaciskowej-odblaskowej-t110944.html

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”