Co na stół? plotero-frezarka do alu i drewna

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Co na stół? plotero-frezarka do alu i drewna

#1

Post napisał: Hrumque » 29 kwie 2013, 17:10

Tak się zastanawiam - z czego zmajstrować stół z rowkami do maszynki o dużym dość wymiarze (stół2000x800mm), obrabiane będą przeważnie elementy aluminiowe oraz drewno/sklejka, same rowki dużych obciążeń nie będą musiały przenosić - ot tyle, by się materiał nie przesuwał luźno, to nie imadło ;)

Pomysły jakie przychodzą mi do głowy na szybko:
1) płyta aluminiowa (dość gruba, pewnie>20mm), podparta oczywiście odpowiednio, bo 20mm to i tak za mało i (choćby samą frezarką, sama-sobie) zrobione T-rowki do trzymania narzędzi (oś obrotowa) i uchwytów materiału... (powstaje pytanie - jak ładnie wyskrawać T-rowek w alu o tej grubości, maszynką która sama jest z alu zbudowana?)

2) płyta aluminiowa i zlecenie komuś zrobienia tych rowków...

3) płyta stalowa i j.w. (ale to raczej odpada, zwłaszcza ze względów wagi takiej płyty, maszyna ma być lekka, a nie będzie obrabiać ciężkich i twardych elementów)

4) zestaw profilów systemowych np 38x180 (skręconych ze sobą i poprzeczkami je wyrównującymi do jednego poziomu)
Obrazek

5) coś innego?

I tak jeszcze zastanawiam się, czy sens ma (obojętnie które rozwiązanie wybiorę) - "auto-splanowanie" całego stołu, po zmontowaniu stołu do maszyny - samą maszyną (tzn przejazd frezem po całej powierzchni, ze stałą wysokością Z, tak by wyrównać wszystko do jednego poziomu)?



Tagi:


mendium
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 07 cze 2011, 10:42
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: mendium » 29 kwie 2013, 18:23

Profile systemowe rozwiązanie bardzo ciekawe ale i w odpowiedniej cenie. Mi wyliczyli na pole ok 2x2m jakieś 6kzł (system Kanya)
Najprawdopodobniej zrobię coś podobnego jak kolega norbert01 https://www.cnc.info.pl/album_personal. ... r_id=32067
Czyli sklejka na to przefrezowana deska lub mdf i wychodzą rowki jak trzeba. a do tego całość można później splanować.


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#3

Post napisał: Hrumque » 29 kwie 2013, 19:57

mendium pisze:Profile systemowe rozwiązanie bardzo ciekawe ale i w odpowiedniej cenie. Mi wyliczyli na pole ok 2x2m jakieś 6kzł (system Kanya)
JA celuje w profile od ARMA, np:
- AR3015 = 40x80, profil kosztuje 81,3zł/m czyli 813zł za moją szerokość 800mm (10szt koło siebie) przy długości 1m stołu, 1626zł za 2metrowy. Nie jest źle... poza sztywnością 18,458cm^4
Obrazek

- AR3018 = 40x120 kosztuje już 168zł/m, czyli 1m stołu 1008zł, 2m = 2016zł (6 profili koło siebie, niestety wychodzi tylko 720mm szeroki stół) 27,002cm^4

- AR3019 = 40x160 kosztuje 215zł/m, czyli 1m stołu 1075zł, 2m = 2150zł (5 profili koło siebie), ale jest lepszy i sztywniejszy jeden 40x160 niż 4sztuki 40x40
Obrazek 35,546cm^4

- AR3032 = 45x135 kosztuje 155zł/m, 1m stołu 930zł, 2m= 1860zł (6 profili), ale to daje najlepszą sztywność, moment bezwładności 48,6cm^4
mendium pisze:Najprawdopodobniej zrobię coś podobnego jak kolega norbert01 https://www.cnc.info.pl/album_personal. ... r_id=32067
Czyli sklejka na to przefrezowana deska lub mdf i wychodzą rowki jak trzeba. a do tego całość można później splanować.
Szczerze mówiąc, to myślałem by zastosować płytę mdf/hdf jako podkład/wyrównanie na te systemowe profile (jako rozdzielenie profili-stołu od elementu obrabianego, lub od konstrukcji maszyny), by uzyskać w miarę płaską powierzchnię a równocześnie dodać bezwładności/masy stołu, i amortyzacji wibracji. Jako samą konstrukcję - uchwyt rowkowy - drewno do mnie nie przemawia, zbyt miękkie i wrażliwe na zmiany wilgotności, zamoczone - punktowo spuchnie itp...
W praktyce wiem, że obrabiany aluminiowy element przykręcony wprost do aluminiowego stołu - strasznie hałasuje, a z nawet cienką podkładką z hdf 4mm = jest dużo lepiej. Więc może jakby od razu dać na cały stół taką podkładkę. Jeśli byłaby na wierzchu - zapobiegała by niszczeniu stołu (a równocześnie hdf nie ugina się tak jak np guma) lub zniszczeniu narzędzia, i tanio można by to wymienić w razie jakiegoś erroru z zjazdem Z o 0.5mm za nisko ;)


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#4

Post napisał: mike217 » 30 kwie 2013, 10:24

Płyta aluminiowa, planowana na maszynie i na maszynie wiercona w rzędach otworami, w otworach gwinty i tyle.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#5

Post napisał: ursus_arctos » 30 kwie 2013, 14:12

1. Do stołu teowego łatwo przykręcić imadło czy stół obrotowy, bo można przynajmniej w jednej osi płynnie regulować rozstaw. Przy stole z gwintowanymi otworami trzeba trafić w rozstaw.
2. Gwinty będą się zasyfiać wiórami i chłodziwem.
3. W razie zakleszczenia/ułamania śruby w takim stole, mamy problem z jej usunięciem. Przy stole teowym można usunąć uszkodzony zacisk nie niszcząc stołu.
4. Przy gwintach przelotowych będzie urobek i chłodziwo pod maszyną (lub w maszynie). Przy gwintach ślepych jest gorzej z doborem odpowiednich śrub.

Zaletą takiego stołu jest chyba tylko to, że łatwo go wykonać.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 30 kwie 2013, 21:43

z profili alu stoł będzie kosztowąl w granicach 4 - 6 tys zł
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#7

Post napisał: Hrumque » 30 kwie 2013, 21:56

bartuss1 pisze:z profili alu stoł będzie kosztowąl w granicach 4 - 6 tys zł
Wiem jakiej wielkości chce stół, wiem ile kosztują profile, powyżej dałem ich wycenę. Choćbym dorzucił pod profile dodatkową płytę z alu itd - to nadal 4-6tys zł nie wychodzi, tylko 1.8-2.2tys.

Oczywiście można koszt znacznie zwiększyć stosując "systemowe" nakrętki-wsuwki:
Obrazek
do rowków profili, ale do celów przykręcenia profili do podstawy równie dobrze nadają się zwykłe nakrętki z podkładkami (wsunięte w profil) lub wręcz nagwintowane otwory w alu - tego nie będzie się już ruszać. A od góry - i tak trzeba by (do dowolnego stołu) czymś do czegoś się przykręcać.

Pytanie moje jest tylko takie - czy to ma sens? Bo to (dla mnie) najprostsze rozwiązanie, ale nie wiem czy najlepsze, może da się to zrobić łatwiej a lepiej? Może jest jeszcze jakieś inne wyjście, o którym nie pomyślałem?
Płytę z gwintowanymi otworami rozważałem, i raczej skreśliłem - jednak to mało elastyczne rozwiązanie, i żywotność takich gwintów w aluminium ograniczona (zwłaszcza jak zostaną regularnie zanieczyszczone urobkiem), a poza tym - mogę przecież zrobić np 50% stołu T-rowkowego z profili, a resztę - płytę z otworami ;) Ale zasadniczo celuję w posiadanie rowków, jako sprawdzonego rozwiązania. Tylko pytanie jak i w czym je wykonać.
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2013, 23:42 przez Hrumque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#8

Post napisał: bartuss1 » 30 kwie 2013, 22:00

hmm
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#9

Post napisał: Hrumque » 03 maja 2013, 17:44

bartuss1 pisze:hmm
A mógłbyś (jako bardziej zaawansowany w temacie, przynajmniej jak wynika z twojej twórczości na forum) wypowiedzieć się "bardziej" pełnym zdaniem, bo nie wiem jak powyższe rozumieć...

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#10

Post napisał: bartuss1 » 03 maja 2013, 18:01

bardziej płynne hmmmm :P

profile aluminiowe sa stosunkowo miekkie, jak dowalisz detal to sie rowki odkształcą, nawet jesli te profile sa anodowane i sprawiają wrażenie utwardzanych.
zanieczyszczenie gwintów urobkiem? to pędzel bierzesz i dmuchasz, chyba ze co 10 minut bedziesz zmieniał sposob zamocowania to faktycznie szybko sie zniszczą.
co do rowków teowych w plycie owszem można je wykonać frezem do rowków, jesli chodzi o płyty alu to duzo chłodziwa , w stali jeszcze nie widziałem, w żeliwie z reguły te rowki sa odlewane, ale obróbka na upatego tez da sie, tylko będzie dużo syfu.
inny sposob to sandwich kanapka czyli stoł np z alu, potem płaskownik i na niego jeszcze jeden plaskownik nieco szerszy, potem podobna para odsunieta o siebie o szerokośc rowka. takie kanapki przykrecamy do stolu i mamy rowki t. sandwich może być równie dobrze ze stali, zreszta gaspar ostatnio coś nawijał ze tak własnie swoj stoł zrobi na stonodze.
wierzchni płaskownik moze miec 10 czy 12 mm grubosci, i wyjdzie solidniej niz na samych profilach.
ja niedawno akurat byłem zmuszony zrobic stoł z profili, bo w rozwiązaniu sandwich wyszloby zwyczajnie za drogo na powierzchni 1300x3000
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”