pomysł na enkoder liniowy?!

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
MCkawa
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 09 wrz 2004, 23:11
Lokalizacja: www

pomysł na enkoder liniowy?!

#1

Post napisał: MCkawa » 03 sty 2005, 01:25

Nie wiem ile dokładnie kosztują enkodery - chyba są dość drogie dlatego zastanawiam się jakie byłyby szanse żeby jako enkoder wykorzystać coś takiego http://www.allegro.pl/show_item.php?item=38496760 (suwmiarkę cyfrową). Ma to trochę mały zakres pomiaru ale dla jakieś frezareczki grawerującej może by było. Dużo byłoby problemu z wyłuskaniem wyniku pomiaru w postaci bitów i skierowanie na sterownik (sprzężenie zwrotne) ? Czy przypadkiem prawdziwe enkodery na aukcjach nie są tańsze ? Co w ogóle o tym myślicie ?



Tagi:


wekar
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 10 paź 2004, 12:42
Lokalizacja: LEGNICA

#2

Post napisał: wekar » 03 sty 2005, 12:22

Czy byłby problem z uzyskaniem wyniku? Mam do czynienia z takimi suwmiarkami i są też suwmiarki które posiadaja wyjście danych. Mozna w ten sposób taka suwmiarkępodłaczyć do komputera i przesyłać danę pomiaru bezpośrednio np. do excela. Przesył jest realizowany za pomocą przycisku ale podejżewam że można by to rozwiazać programowo.
Musimy jednak pamietać że suwmiarka ma rozdzielczość 0,01mm a dokładność jaką musi mieć by być dopuszczoną do pomiarów to +/-0,02. Tak więc w skrajnym przypadku możemy mieć 0,04mm błedu.
pozdrawiam

[ Dodano: 2005-01-03, 12:27 ]
Jeszcze raz ja. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=38162759 Taki liniał pomiarowy na pewno byłby dobrym rozwiązaniem. jeszcze raz uczulam, to o czym piszą sprzedający ze dokładność 0,01mm, to tak naprawdę jest rozdzielczość i z dokładnością może nie miećnic wspólnego.


Yacek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 04 lis 2004, 20:56
Lokalizacja: Krosno

#3

Post napisał: Yacek » 03 sty 2005, 21:39

Ja buduje enkoder w oparciu o starą drukarke i/lub myszkę z PC-ta, nie jestem elektronikiem więc do wszystkiego dochodze na macajewa. dwa tory świetlne w szczelinie, rozpoznawanie kierunku ruchu, i licznik rewersyjny i moze jakieś atmelek np.2313 do przeliczenia i wyświetlenia na wyświetlaczu przemieszczenia w ludzkich jednostkach.


szakal140
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2004, 03:51
Lokalizacja: krakĂłw

#4

Post napisał: szakal140 » 04 sty 2005, 06:24

Witam na forum było już coś podobnego oto link do projektu :
http://www.shumatech.com/products/index.html

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#5

Post napisał: chaos » 05 sty 2005, 03:08

Ta strona w linku jest niezła, fajna zabawka :).

W starych drukarkach Hp były takie przezroczyste paski foliowe z naniesionymi czarnymi kreskami, stosowane to było do kontroli położenia głowicy drukującej. Do tego transoptor szczelinowy i mamy dość dokładny enkoder liniowy o długości około 210mm.

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#6

Post napisał: chomikaaa » 05 sty 2005, 20:05

nic nie stoi na przeszkodzie narysowac taki pasek w obojetnie jakim programie i wydrukowac na foli w druku wielkoformatowym w odp puncie uslugowym, wtedy mozna uzyskac linial wielkości A0 lub zastopic pasek tarcza i nakleic na niej odpowiednik tasmy uzskujac encoder optyczny przy zastosowaniu 2 transoptorow i prostej logiki mozna stwierdzic kierunek ew kierunek podciagnac z wyjscia dir

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#7

Post napisał: chaos » 05 sty 2005, 20:36

Też tak myślałem ale trzeba by było skożystać z usług naświetlarni poligraficznej bo raczej drukarki sobie z tym nie poradzą bo te kreseczki są tak gęsto upakowane że pasek wydaje sie być czarny z lekkimi prześwitami. Naświetlarka raczej poradzi sobie z tym, znam możliwości naświetlarek bo miałem kiedyś drukarnie ofsetową i często kożystałem z ich usług.

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#8

Post napisał: ottop » 07 sty 2005, 00:36

Wykonanie paska dającego możliwość dokonania pomiaru z rozdzielczością 0,01mm to niezłe wyzwanie – druk z rozdzielczością około 5400dpi. Poza tym układ odczytujący – szerokość szczeliny musiałaby wynosić około 5um a przesunięcie miedzy kanałem A i B też 5um. Można zastosować odczyt w trybie kwadratury – wystarczyła by rozdzielczość około 1400dpi a szczelina i odległość 0,02mm – dalej trudne do wykonania i dodatkowa komplikacja układu odczytu.
Lepszym rozwiązaniem (łatwiejszym) jest wykonanie enkodera zamontowanego na śrubie (w drukarkach też można znaleźć w układzie przesuwu papieru). Przy skoku śruby np. 2mm wystarczy wykonać 200 kresek na obwodzie (50 dla odczytu 4x- można pomyśleć nawet nad enkoderami z myszki) i uzyskujemy podobną rozdzielczość. Coś takiego można wykonać nawet zwykłą drukarką na foli (pozostaje dobrać średnicę). Oczywiście rozwiązanie to posiada również wadę – nie uwzględnia luzu nakrętki ale w celu kontroli utraconych kroków powinno wystarczyć.

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#9

Post napisał: chomikaaa » 07 sty 2005, 10:36

zgadza sie i taka tarcze podlaczyc pod silnik czy srube obudowac aby pracowalo w czystym srodowsku i sprawa zalatwiona luz nakretki nie ma znaczenia jesli tarcza bedzie zamontowana na silniku lub srubie tzn jej 2gim koncu to luz mozna programowo skasowac a do pracy enkodera ma sie on ni jak bo liczymy kroki silnika a nie przesuniecie bramy w osi ale chyba odbieglismy od tematu


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#10

Post napisał: pltmaxnc » 07 sty 2005, 11:29

Jedno z rozwiązań z wykorzystaniem fotoelementów z typowego encodera typu HEDS... http://www.lindsayengraving.com/other_i ... s/dro.html

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”