Czy da się zgrzać taśmę niklową (do ogniw) z aluminium?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
bern
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 19 sie 2012, 11:57
Lokalizacja: Rzeszów

Czy da się zgrzać taśmę niklową (do ogniw) z aluminium?

#1

Post napisał: bern » 23 kwie 2024, 18:41

Cześć,
Zastanawiam się czy można zgrzać końcówki ultrakondensatorów (wykonane prawdopodobnie z aluminium) z taśmą niklową której robi się pakiety ogniw. Czy można to jakoś zgrzać w kilku punktach. Czy potrzebna będzie jakaś specjalna zgrzewarka?
Obrazek
Obrazek
Jeśli nie jest to możliwe lub trudne w realizacji to może można połączyć aluminiowe końcówki ogniw ultrakondensatorów bezpośrednio z PCB (powlekana cyną miedź). Czy można wtedy lutować. Jeśli tak to czym?



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7919
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy da się zgrzać taśmę niklową (do ogniw) z aluminium?

#2

Post napisał: tuxcnc » 23 kwie 2024, 19:13

Do lutowania aluminium są specjalne topniki.
Pocynowane aluminium zapewne da się zgrzać.
Jest taka chamska, ale podobno skuteczna metoda cynowania aluminium, polegająca na wtarciu cyny w aluminium w osłonie jakiegoś oleju. Dokładnie nie wiem, ale chodzi o to, że skrobane aluminium nie pokryje się warstwą tlenku, jeśli nie ma dostępu powietrza, lub innego utleniacza.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2810
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Czy da się zgrzać taśmę niklową (do ogniw) z aluminium?

#3

Post napisał: atom1477 » 23 kwie 2024, 19:18

tuxcnc pisze:
23 kwie 2024, 19:13
Jest taka chamska, ale podobno skuteczna metoda cynowania aluminium, polegająca na wtarciu cyny w aluminium w osłonie jakiegoś oleju. Dokładnie nie wiem, ale chodzi o to, że skrobane aluminium nie pokryje się warstwą tlenku, jeśli nie ma dostępu powietrza, lub innego utleniacza.
W przypadku superkondensatorów nie ma to sensu.
Przegrzeje się wnętrze które zawiera elektrolit.
Tu trzeba użyć dedykowanego topnika, który nie jest taki drogi (np. AluWeld).

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7919
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy da się zgrzać taśmę niklową (do ogniw) z aluminium?

#4

Post napisał: tuxcnc » 23 kwie 2024, 19:38

atom1477 pisze:
23 kwie 2024, 19:18
W przypadku superkondensatorów nie ma to sensu.
Nie wiem czy to w ogóle ma sens.
Słyszałem o takiej metodzie, ale nigdy jej nie wypróbowałem.


micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 472
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy da się zgrzać taśmę niklową (do ogniw) z aluminium?

#5

Post napisał: micro » 23 kwie 2024, 19:41

Panowie, tu było pytanie czy da się ZGRZAĆ, a nie lutować, chyba , że ja nie rozumieć po polski 😕😊.


Autor tematu
bern
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 19 sie 2012, 11:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czy da się zgrzać taśmę niklową (do ogniw) z aluminium?

#6

Post napisał: bern » 23 kwie 2024, 19:49

Dzięki za odpowiedzi.
Problem polega na tym, że dopiero teraz uzmysłowiłem sobie, że końcówki ultrakondensatorów sa wykonane z aluminium i nie wiem jak je najlepiej połączyć z PCB. Pierwotnie myślałem, że za pomocą krótkich odcinków taśmy niklowej (z jednej strony zgrzewane do wyprowadzeń ultrakodensatorów z drugiej strony taśma włożona do szczeliny na PCB i przylutowana) uda się połączyć PCB z wyprowadzeniami ultrakondensatorów.
Obrazek

Ale teraz myślę, że może lepiej przerobić to PCB, dać otwory przelotowe, które można lutować (plated holes) i jeśliby się dało przylutować PCB do końcówek. Ale z trzeciej strony potrzebna byłaby lutownica z dużą pojemnością cieplną i zapewne takie długotrwałe podgrzanie może niekorzystnie zadziałać na parametry ultrakondensatorów. Najlepiej byłoby więc chyba połączyć to szybko i w miarę niskiej temperaturze. Mam trochę mętlik w głowie...

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7919
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy da się zgrzać taśmę niklową (do ogniw) z aluminium?

#7

Post napisał: tuxcnc » 23 kwie 2024, 20:15

bern pisze:
23 kwie 2024, 19:49
Najlepiej byłoby więc chyba połączyć to szybko i w miarę niskiej temperaturze.
Są do kupienia stopy niskotopliwe, nawet poniżej 100 °C.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2810
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Czy da się zgrzać taśmę niklową (do ogniw) z aluminium?

#8

Post napisał: atom1477 » 23 kwie 2024, 20:24

Do lutowania aluminium najlepsza jest cyna bezołowiowa (i też bez innych metali ciężkich).
Stopy niskotopliwe niekoniecznie spełniają ten warunek.

Natomiast co do zgrzewania, to jest ono możliwe. Ale jest o wiele trudniejsze, i wymaga bardzo dużych prądów (bo aluminium bardzo dobrze przewodzi ciepło).
Dlatego odradzam, i polecam lutowanie.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 758
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Czy da się zgrzać taśmę niklową (do ogniw) z aluminium?

#9

Post napisał: pavyan » 23 kwie 2024, 20:35

Spotkałem się z podobnym problemem przy akumulatorach LiFePO, takich "wielkich" cegłach 800-900Wh do magazynów energii fotowoltaiki off-grid. Tam są też wyprowadzenia z aluminium, płaskie elektrody jak w tych kondensatorach (I wersja) i wersja II, sensowna - z wystającym trzpieniem M6 (lub M8?), gdzie można już było łatwo przykręcić szyny odbiorcze.
Jak się okazało, te płaskie były przeznaczone do przyspawania laserowego miedzianych szyn odbiorczych; w jakiś niezrozumiały dla mnie sposób można to było spawać laserowo, a ciepło nie niszczyło wnętrza akumulatora. Tylko że taka spawarka kosztuje potężne pieniądze, i zapewne jest to proces zautomatyzowany.
Kolega który miał ten problem, zdobył jakoś rysunek przekroju akumulatora i okazało się, że materiału było tyle, że można było delikatnie wywiercić w tej płaskiej elektrodzie otwór pod gwint M6 na głębokość ok. 8mm, i w ten sposób przymocować szynę, wkręcając w otwór szpilkę* z nakrętką. Była tu jeszcze kwestia, jaki moment można przyłożyć potem podczas dokręcania szyny, by nie ukręcić elektrody. Później zamawiał akumulatory w wersji z gwintowanym trzpieniem.

Gdyby było wiadomo, ile "mięsa" jest pod powierzchnią tej elektrody kondensatorów - można by było wykonać mocowanie mechaniczne, podobnie jak zrobiłem w tych kilku akumulatorach; po prostu gwintowany, płytki otwór i szpilka. Gwintownik oczywiście "modyfikowany", tak żeby pełny gwint sięgał jak najdalej w głąb otworu.
*Szpilka z gniazdem imbus albo przynajmniej nacięciem, żeby można było ją łatwo i wygodnie wkręcić, bez niszczenia gwintu.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
bern
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 19 sie 2012, 11:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czy da się zgrzać taśmę niklową (do ogniw) z aluminium?

#10

Post napisał: bern » 24 kwie 2024, 07:01

Dziękuję koledzy za wypowiedzi.
Będę próbował.

Zacznę od zgrzewania. Korzystałem kiedyś z usług firmy, która na co dzień zgrzewa i przygotowuje pakiety baterii mają tam jakąś (chyba profesjonalną) zgrzewarkę. Zgrzewałem tam pakiety LiFePO4. Może można ustawić tam większą moc/prąd aby zgrzały aluminium z taśmą wykonaną z czystego niklu o szerokości 15mm i grubości 0.2mm?

Jeśli to nie wypali to przeprojektuje PCB aby otwory wokół terminali ultrakondensatorów można było lutować (plated holes).
Patrzyłem za niskotopiwym spoiwem i znalazłem ALU-ZNAL (które podobno topi się 220C)
https://ataszek.pl/1058-lut-do-znalu.html
Teoretycznie lutule aluminium i miedź ale nie wiem jak przewodzi prąd. Może ktoś ma doświadczenia i mógłby się podzielić na temat tego spoiwa?

Jeśli nie to to zostaje spawanie laserowe. Widzę, że niedaleko mnie jest firma która to oferuje. Ale nie wiem czy można przyspawać aluminium do otworów PCB pokrytych cienką warstwą miedzi i cyny.

Jakbyście mieli jeszcze inne pomysły piszcie proszę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”