Mazatrol 640M, a G-kody

Dyskusje na temat systemu Mazak, Mitsubishi i Mazatrol


Autor tematu
tabak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 130
Rejestracja: 13 maja 2007, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

Mazatrol 640M, a G-kody

#1

Post napisał: tabak » 08 lip 2013, 08:29

Wiatjcie
Od kilku lat programuje frezarki na Heidenhain 530. Firma w której pracuję, zakupiła Mazaki ze sterowaniem jak w temacie. Ja uzywam CAM do programowania i mam postprocesor do Mazaka. Ale chciałbym , żeby programy na g-kodach na mazaki, wyglądały jak najbardziej podobnie do tych na HH. Mam działający post, ale chcę go dopieścić. Moi operatorzy jak i ja nigdy nie uzywaliśmy g-kodów, nie wspominając juz o tych ptaszkach w mazatrolu, a szkolenia jeszcze nie było. Ale pokolei, o to lista pytań dotyczących ISO..

1. Czy pliki *.eia musza składac sie tylko i wyłącznie z cyfr?? Ile ich może być??

2. Czy przy wywołaniu narzędzia można odrazu napisać obroty jak to jest w HH, czyli T01 M6 S3000 i czy kolejność tego zapisu jest dowolna??

3. Czy przy każdym G41, G42 musi być D (korektor średnicy), i czy wogóle musi być, bo gdzies widziałem zapis T01T01, czemu ma służyć te dublowanie??

4. W którym miejscu ma byc H (korektor długości), przy jakim G-kodzie i czy tez jest niezbedne, czy maszyna po zapisie T01 nie wie, że pozostałe parametry też są takie same, D01 i H01??

5. Co z "przygotówką" i symulacją. W HH jest blk form. W poscie mam G1902 B** D** H** I** J** K**, ale maszyna wywala błąd na tym kodzie. Czy na tym mazaku wogóle jest symulacja w ISO??

6. Do pomijania bloku używamy nawiasów oraz "/", czyli pomiedzy te znaki moge wpisywac np. komentarze??

7. Czy "#" pełni taką samą funkcję jak "Q" w HH. Programowanie paramteryczne?? Czy mógłbym na początku programu stworzyć taką liste narzędzi:

#1=12 ( frez )
#2=8 ( nawiertak )
#3=6 ( wiertlo )

a poźniej wpisać T#1 D#1 H#1 w odpowiednie miejsca??
Czy są jakieś "#", których nie wolno uzywać??

Na teraz chyba wystarczy pytań. Wiem, że pewnie na wiekszość z nich bym znalazł odpowiedzi w necie, ale dla osób tu piszących to chleb powszedni (jak dla mnie HH), i na takie pytania odpowiadają w sekundę. Był bym wielce wdzięczny za pomoc w odpowiedzeniu na te pytania. Z pewnością będę miał jeszcze kilka w najbliższym czasie

Dzieki, PozDRo



Tagi:

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#2

Post napisał: marchru » 08 lip 2013, 17:34

Ad 1. *.eia to dla mnie zbiór i cyfr i liter. Pewnie chodzi ci o nazwę pliku ale w takim razie pytanie ma złą formułę. Na matarolu 640 używam tylko cyfr, liter nie róbowałem. na matrixie jest dowolnośc.
Ad 2. Jeśli masz pprocesor to na pewno obroty będą kilka bloków poniżej.
Nie raz się naciąłem na błąd w postaci kodu M6 w jednej lini z narzędziem. Czasami maszyna gubi to narzędzie i wymienia inne. Dlatego zawsze stosuje zapis:
T33
M6
Ad 3. Parametr D można stosować tylko raz. Zaleznie od ustawień dolejne cyfry bez bądź z kolenym wywołanie T oznaczają numer korektora, dodatkowe oznaczenie narzędzia ( np. nóż prawy lewy dla tokarki) i preselekcja kolejnego narzędzia.
Ad 4. H powinno być razem z G43. maszyna niby powinna pamiętać H dla wywołania tego samego narzedzia w innym miejscu programu jednak w przypadku restartu od konkretnego miejsca nie jestem pewny czy tego nie pominie. jak w każdym takim przypadku zawsze stosuje całkowity zapis.
Ad 5. Istnieje symulacja ISO. jest ona widoczna tylko w postaci linii i czasu trwania obróbki.
dla programu mazatrol można wpisać gabaryty przygotówki - identycznie jak w HH.
G1902 nie znam.

Ad 6. Do pomijana stosuje GOTO - nie chce mi się wstawiać /.
Komentarze wydaje mi się, że możesz wpisywać wszędzie.
Ad 7. Nie stsoowałem dotąd parametrycznego jednak na pewno w instrukcjach jest to opisane.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


Autor tematu
tabak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 130
Rejestracja: 13 maja 2007, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

#3

Post napisał: tabak » 08 lip 2013, 21:37

Dzięki wielkie za te wszystkie odpowiedzi.

Odnośnie pytania nr 1. Rzeczywiście chodziło mi o nazwę pliku, pisałem posta w pośpiechu. Przepraszam, ze nieprecyzyjne pytanie. Jeżeli nazwa pliku może składać się tylko z cyfr, to bardzo nie fajnie, jak operatorzy się połapią w powiedzmy 50 programach??

Odnośnie pytania nr 2. Wiem, że zapis obrotów jest poniżej, fajnie by było jak by można napisać w jednej linii jak na HH. Niestety na razie nie mogę sam tego sprawdzić, bo maszyna jeszcze nie przeszła odbioru technicznego i mnie do niej nie dopuszczają.

Odnośnie pytania nr 3. Wiem, że można to wpisać pod narzędziem przy rozpoczęciu drogi z korekcją promienia, ale czy to jest niezbędne, czy zapis T01T01 nie załatwia sprawy, bo tak na razie wygląda u mnie zapis w postprocesorze i czemu ma służyć te dublowanie, jeżeli w ogóle czemuś??

Odnośnie pytania nr 4. Czyli to jest kolejny korektor i w sumie przy starcie z dowolnej linii najlepiej jak start będzie zaczynał się od T, M06, M03, M08 , G42 D*, G43 H*? Mam przez to rozumieć, że podczas startu z dowolnej linii, oprogramowanie nie analizuje co się znajduje przed, jak to ma miejsce w HH??

Odnośnie pytania nr 5. Czy mógłbyś mi napisać jak wygląda linia w ISO mówiąca maszynie (symulacji) jak duży jest detal, ma być mierzony po środku, w rogu, na górze, na dole??

Odnośnie pytania nr 6. GOTO, super wiedzieć, że też istnieje na mazaku, ale mi chodzi o to , że postprocesor generuje kilka linijek opisu, np. czas obróbki, nazwisko programisty, data wygenerowania programu i żeby maszyna nie interpretowała tego jako błędny zapis, w HH stosuje się " ; " lub " * " i wtedy można wpisać cokolwiek. Czy mogę użyć " / " na początku linii opisu i kilka linii dalej, kończąc opis jeszcze raz użyć tego znaku??

Odnośnie pytania nr 7. Oczywiście książkę już studiuję, ale jak pisałem wcześniej, na razie nici z testowania postprocesora. Czekam na odpowiedzi innych forumowiczów, może ktoś stosował # jako numer narzędzia, właśnie po to, żeby nie pisać w kilku miejscach D* i H* (korektorów)?? Fajnie by było (dla operatorów oczywiście), jakby na początku była list narzędzi z #, a już dalej w programie tylko # przy korektorach i numerach narzędzi.

Marchru, jeszcze raz wielkie dzięki, klikam pomógł, bo rozwiałeś kilka moich wątpliwości.
Jak już będę miał gotowy postprocesor, wrzucę tu jakiś programik, ocenicie czy jest poprawny i czytelny.

PozDRo.

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#4

Post napisał: marchru » 08 lip 2013, 22:35

Sporo się rozjaśni gdy napiszesz jaką konkretnie maszynę macie i jaką ma wersję mazatrola.

W przypadku startu w ISO z wnętrza programu system absolutnie nie analizuje wczesniejszych kodów.
Wszystkie bazy i obroty stołu wspisuje ręcznie w MDi. W przypadku mazatrola jest dużo lepiej.

W iso nie ma kodów mówiących o gabarytach, które możnaby wykorzystać do symulacji.
Napisałem, że istnieje taka możliwość tylko dla programu mazatrolowskiego.

Wszystko co umieścisz w nawiasach okrągłych będzie traktowane jako komentarz i nie realizowane przez układ.

Na jednym mazaku w firmie są ustawienia, w których korektory średnicowe numerowane są od 50 w górę ( np. T33 = D83). Na bliżniaczej maszynie z identycznym sterowanie jest już "prawidłowo". Można to oczywiście zmienić w parametrach ale prościej było w poim przypadku edytować postprocesor.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


Autor tematu
tabak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 130
Rejestracja: 13 maja 2007, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

#5

Post napisał: tabak » 08 lip 2013, 22:50

Maszyna to MAZAK VTC 200C na Mazatrolu Fusion 640M. Czy jakieś jeszcze oznaczenia występują, których mogłem nie podać do tej maszyny?? Jeszcze raz wielkie dzięki. Na pewno będę miał jeszcze kilka pytań, ale to może jutro, jak będę w pracy i będę miał postprocesor.

PozDRo


rootsmazik
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 40
Rejestracja: 27 lut 2009, 11:07
Lokalizacja: cheltenham

#6

Post napisał: rootsmazik » 08 lip 2013, 23:14

Witaj,troszkę ode mnie:
ad1.programy w 640m musza skladac sie tylko z cyfr (chyba max 6 nie pamietam),nastepnie jak wyjdziesz w menu maszyny <program>,<program file>,tam każdy program mozesz nazwac uzywajc cyfr i liter,to pozwala rozrózniac programy

ad2. to jest przykład programu iso na Variaxis,dział bez problemów:

<(MAZAK VARIAXIS MATRIX)
(MACHINE GROUP-1)
T1 T120 M06
G21 G90
G54
G0 G53 X-630. Y0. Z0.
M1

(SELECT WORKING PLANE)
G17
M46 M43
G00 A0. C0.
M47 M44

S2000 M03
G00 X-32.5 Y-3.75
G43 G54.2 P1 Z26.
G00 X-32.5 Y-3.75


ad3 jezeli chodzi o frezarki to wszystko zalezy jak masz ustawione parametry w maszynie,jak uzywsz MAZAKTROL tool Data czyli wszystkie parametry takie jak srednica i długosc sa pobierane z Mazaktrol tool data,i aktywujesz je w naszym przypadku poprzez wywołanie narzedzia np T800000 M06 (my uzywamy grup nubmer,i programu do zazadzania narzedziami cybertool),nastepnie przy pierwszym ruchu a osi z G43,wszytko zalezy jak masz ustawione parametry prawdopodonie F93 F94.

ad4 D I H nie uzywamy przy frezowaniu

ad5 nie ma symulacji dla programów iso,jest ale tylko dla programów pisanych w mazaktrolu,symulacj z <TRACE> raczej nic ci nie powie ciekawego jedynie czas obróbki,


ad6 do umieszczania komentarzy uzywa sie nawiasów np (obrobka wstepna 1),
/ uzywa sie jak chcesz uzywac opcji <skip block>


ad7 #nie pełni takie samej funkcji co Q, #dotyczy tylko mako parametrów Q uzywa sie w cyklach np wiercenia w G83 jest to wartosc <peck>
raczej nie możesz uzywac #1,#2 jak makro nie wiem jak na twoje maszynie jakie możesz używac zaczyna sie od#800 ale tego nie jestem pewien
Tak sa makro które sa zajete na przykład przez probe,

Jezeli chodzi o tokare w iso i kompensacje narzedzia to ma INTEGREX 650H jest to rozwiazane tak zo w momencie wywołania kompensacji narzedzia wywołuje sie takze np D103 lub D102 ,np G42X138.0Z2.0D103 a konczyc G40G1X145.0D0 parametry D102 itp to połozenie ostrza noza tokarskiego .


Autor tematu
tabak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 130
Rejestracja: 13 maja 2007, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

#7

Post napisał: tabak » 08 lip 2013, 23:34

rootsmazik pisze: ad7 #nie pełni takie samej funkcji co Q, #dotyczy tylko mako parametrów Q uzywa sie w cyklach np wiercenia w G83 jest to wartosc <peck>
raczej nie możesz uzywac #1,#2 jak makro nie wiem jak na twoje maszynie jakie możesz używac zaczyna sie od#800 ale tego nie jestem pewien
Tak sa makro które sa zajete na przykład przez probe,
Ale przecież Q w HH możemy używać dowolnie, nie koniecznie w cyklach, można tworzyć "makra" składające się z jednego lub kilkudziesięciu Q. Czy #* to nie jednowartościowe, niezmienne makro o konkretnej wartości, w tym przypadku numerem narzędzia = korektor długości = korektor promienia??

Czemu piszesz T1 T120 M06?? Czemu T120? Kilka postów wyżej marchru napisał, że T* oraz M06 nie powinny znajdować się w tej samej linii, odniesiesz się do tego?? Zauważyłeś jakąś różnicę w napisaniu tego w jednej lub dwóch linijkach??

Dzięki za wszelką pomoc. Próbuję pomóc moim operatorom, bo jak im zostawię postprocesor taki jak jest teraz i jeszcze nie objaśnie co do czego i czemu te G a nie inne to zginą marnie.

P.S. Szkoda, że z CAM wychodzą programy w ISO, które chyba trochę kuleje na mazakach. Przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie, 5 lat pracowałem jako operator HH 530, tam nie trzeba było cudować z korektorami i wpisywaniem w mdi baz, obrotów baz i innych cudawianek żeby wystartować od dowolnego bloku...
Programy z CAM na HH generuję w kodzie HH, więc operatorzy są już obeznani co i jak. A tu. Ja im napisze w ISO, a czy oni się nauczą ISO czy MAZATROLA?? Kto to wie??

PozDRo


rootsmazik
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 40
Rejestracja: 27 lut 2009, 11:07
Lokalizacja: cheltenham

#8

Post napisał: rootsmazik » 09 lip 2013, 18:18

Musisz zrozumieć ze to jest Mazka z nakładka ISO która kupuje sie jako dodatek,takze nie porównuj tego do HH ,następna sprawa T1 T120 M06 ,T1 to jest narzędzie które bedzie załadowane do spindla T120 to jest <pre select>,czyli narzędzie t120 bedzie czekac w magazynie gotowe do wymiany,na wszystkich Mazakach jakie posiadamy pisze sie to w jednej linijce prawdopodobnie nie ma to znaczenia.

Jezeli chodzi o programy iso na mazakach to wszystkie frezarki jakie posiadamy uzywaja programów pisanych w iso a nie mazaktrol,wszystko zalezy jak masz ustawiona maszyne i postprocesor,nawet maszyny 5 axis wyłacznie pracuja na programach iso bez najmniejszego problemu,jak cos to przeslij mi swój postprocesor i dokładnie co bys chciał zmienic to cos poradzimy,z tego co widze to postprocesor bedzie bardzo zblizony do vcn 510c.

Zapomniale jakiego CAM uzywasz my MasterCam.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2013, 22:12 przez rootsmazik, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
tabak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 130
Rejestracja: 13 maja 2007, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

#9

Post napisał: tabak » 09 lip 2013, 20:55

Używam AlphaCam 2013 R2. Dziś niestety nie miałem wogóle czasu, żeby przysiąść do postprocesora. Muszę z niego kilka rzeczy wywalić i kilka dopisać, ale na to jeszcze przyjdzie czas, teraz zbliżają się wymarzone urlopy.
Zdążyłem poczytać 5 minut o #. Chyba damy radę zrobić z tego użytek. Nadal nie rozumiem T120. Preselect?? Czy chodzi o to, że masz dwa takie same narzędzia?? Jedno na podmiankę drugiego?? A i zapomniałem się spytać, czy nazwa narzędzia jest dowolna, wpisana w tabelę narzędzi, czy tu też mamy jakieś ograniczenia??

PozDRo i wielkie dzięki


rootsmazik
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 40
Rejestracja: 27 lut 2009, 11:07
Lokalizacja: cheltenham

#10

Post napisał: rootsmazik » 09 lip 2013, 22:25

Pre select -masz magazyn 40 narzedzi twoje pierwsze narzedzie to frez T01,nastepne narzedzie to wiertło T102 i zeby zaoszczedzic czas na przgotowanie nastepnego narzedzia piszesz T01 T102 M06 i narzedzie
T102 juz bedzie czekało w pozycji do wymiany W MAGAZYNIE.

W programach iso nie ma to znaczenia jak to narzedzie bedzie zarejestrowane w tabeli narzedzi,ograniczenia sa tylko jak tworzysz frez to masz dostep do parametrów dotyczacych frezów itp.Ma to znaczenie w programach mazaktrol .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mazak, Mitsubishi, Mazatrol”