Mazatrol 640M, a G-kody

Dyskusje na temat systemu Mazak, Mitsubishi i Mazatrol

Awatar użytkownika

djronin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 22 kwie 2011, 01:19
Lokalizacja: Jarocin

#21

Post napisał: djronin » 16 wrz 2014, 18:51

marchru pisze:
tabak pisze:Mam jedno krotkie pytanie. Czy jest mozliwosc korygowania srednicy narzedzia bezposrednio w programie?
nie ma

Serio??

a jak zrobię coś takiego:

G90 G80 G40 G49 G17
T01 T02 M6

#2001=130.
#2002=10.

G54 G90 G00 X30. Y20
G43 Z100. H1

G91 G41 D2 G1 X-50.
G3 I50.
G40 G1 X50.
G90 G0 Z100.
G91 G28 Z0 Y0

G90 G80 G40 G49 G17
T02 T03 M6

#2001=160.
#2002=12.

G54 G90 G00 X30. Y20
G43 Z100. H1

G91 G41 D2 G1 X-50.
G3 I50.
G40 G1 X50.
G90 G0 Z100.
G91 G28 Z0 Y0

M30


ZAWSZE JEST SPOSÓB..


...Programowanie ma to do siebie, że urzeczywistnienie nawet najbardziej
oczywistego pomysłu jest znakomitą definicją słowa "frustracja"...

Tagi:


krukow123
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 28
Rejestracja: 13 lut 2011, 15:02
Lokalizacja: Cymru

#22

Post napisał: krukow123 » 18 wrz 2014, 19:32

dobra panie, a teraz jeszcze powiedz co to za parametry te 2001 i 2002... nie mam spisu w głowie, pewnie wielu forumowiczów też nie, grzebać po mądrych książkach to ostatnio też za bardzo nie mam czasu ;) więc forum zostaje :D ... aaa jeszcze jakby co to w jakich jednostkach się pisze te parametry, żeby się nie okazało, że te twoje 160 to 0.16mm na przykład...

Awatar użytkownika

djronin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 22 kwie 2011, 01:19
Lokalizacja: Jarocin

#23

Post napisał: djronin » 19 wrz 2014, 02:24

To są zmienne numerów korektorów narzędzi. Możemy rozróżnić dwa typy (TYP A oraz TYP B).

Ja w poście wyżej pokazałem jak można programować offsety TYPU A czyli każdy numer offsetu może być zastosowany do korekcji wysokości jak i korekcji promienia narzędzia..
korektory można wprowadzać na ekranie "Korekcja Narzędzi"
w TYPIE A numery zmiennych zaczynają się od #2001 do #2200 (choć to zależy od maszyny ile jest tych korektorów dostępnych) nie mniej jednak przypisanie wartości do tych zmiennych może przebiegać na dwa sposoby o pierwszym już wspomniałem (ekran korekcja narzędzi) a drugi sposób to zapis danych z poziomu programu EIA/ISO np:

#2001=123.
#2002=12.
...
...
#2200=10.

Jeśli maszyna posiada więcej niż 200 numerów offsetowych (tak jak ta na której pracuje - 512) to można używać zmiennych z zakresu 10001 - 10999 a w moim przypadku 10001 - 10512 czyli nie ma znaczenia czy używamy zmiennych o podstawie 2000 + nr.kor. czy o podstawie 10000 + nr.kor jeśli posiadamy więcej niż 200 numerów korekcyjnych (i jeśli programujemy offsety z przedziału 1-200).

Przykład wprowadzania danych do offsetów z poziomu programu EIA/ISO:

[center]..1..Obrazek ..2.. Obrazek[/center]
[center]..3..Obrazek ..4.. Obrazek[/center]



Istotną rzeczą jest odpowiednie ustawienie bitów w parametrach:
F93.3 Długość narzędzia w danych narzędziowych Mazatrol dla programu EIA/ISO
0 - Nieaktywne (w tym przypadku kiedy włączamy kor. dł G43 Z100. H1 to w offsecie 1 (#2001) musimy wprowadzić całą długość narzędzia)
1 - Aktywne (w tym przypadku kiedy włączamy kor. dł G43 Z100. H1 to w offsecie 1 (#2001) wprowadzamy tylko korekcję zużycia narzędzia a wymiar zgrubny jest pobierany z danych narzędzi Mazatrol)

F94.7 Wartość korekcji narzędzi, aktywne dla programu EIA/ISO
0 - Nr. korekcji przypisany w programie <---to ustawienie daje większą swobodę w programowaniu (G41 D1-D512) (G43 H1-512)
1 - Nr. korekcji na ekranie Dane Narzędzi <--- Nie trzeba podawać numeru D przy G41 i num. H przy G43 czyli G41 G1 X-25. i G43 Z100.
ale ogranicza nas do używania tylko jednej korekty wybranej na ekranie dane narz. EIA/ISO

F94.7=0
Na tym zrzucie pokazane jest jak można wykorzystywać wiele korektorów dla jednego narzędzia w tym przypadku korekcja górnej i dolnej krawędzi piłki do nacinania rowków.. jeśli piłka rozbija wymiar można skorygować obydwie krawędzie.
Obrazek

F94.7=1
Przy tym ustawieniu ograniczeni jesteśmy do korekcji bądź numerów korekcji zadanych wcześniej.. i nie ma (taka mi się wydaje) możliwości zmian korekcji w przebiegu programu.. (tak jak w mazatrolu)
Obrazek


F92.7 to samo co F93.3 tylko w odniesieniu dla średnicy
0 - Nieaktywne (w offsecie wprowadzamy całkowity promień)
1 - Aktywne (w offsecie wprowadzamy korekcje zużycia)

Kod: Zaznacz cały

F92.7
 |  |
 |  +-NR. BITU
 +----NR. PARAMETRU
...Programowanie ma to do siebie, że urzeczywistnienie nawet najbardziej
oczywistego pomysłu jest znakomitą definicją słowa "frustracja"...


krukow123
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 28
Rejestracja: 13 lut 2011, 15:02
Lokalizacja: Cymru

#24

Post napisał: krukow123 » 19 wrz 2014, 21:04

ok... za bardzo skomplikowane jak dla mnie, zakładam, że programy piszesz pod siebie, bo jakbyś miał operatorów-ustawiaczy to by cie chole**a wzięła, za każdym razem jakbyś musiał tłumaczyć.
Widzę, że kolega kocha iso ;), ja już nie za bardzo jak piszę z łapki. Miałbym więcej pytań odnośnie smart'a, ale nie wiem czy mogę??(to tak trochę iść na łatwiznę i się pytać :D :D :D ).

Awatar użytkownika

djronin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 22 kwie 2011, 01:19
Lokalizacja: Jarocin

#25

Post napisał: djronin » 21 wrz 2014, 08:20

krukow123 pisze:zakładam, że programy piszesz pod siebie, bo jakbyś miał operatorów-ustawiaczy to by cie chole**a wzięła, za każdym razem jakbyś musiał tłumaczyć.
A czy ja gdzieś napisałem, że korzystam z Takiego zapisu :wink: Chciałem po prostu pokazać autorowi tematu jak można przybliżyć kod ISO do tego stosowanego przez niego prędzej na HH, czyli jak można zadawać w programie odpowiednie korekcje narzędzi. Jeśli doda te dane do swojego postprocesora to osiągnie cel czyli już żadnemu operatorowi nie pomylą się korektory.

Ja ustawiłem parametry tak, że po włączeniu korekcji (G43/G41/G42) zawsze (nawet gdy nie podamy numeru korektora) zostanie użyta geometria narzędzia pobrana z magazynu Mazatrol'a ale tam gdzie trzeba zmieścić się w jakieś wąskiej tolerancji lub np. kontur w różnych miejscach posiada różne tolerancje to tam ładuję korektory i później na rysunku przy każdym wymiarze wpisuję numer korektora, który reguluje jego tolerancję..
krukow123 pisze:bo jakbyś miał operatorów-ustawiaczy to by cie chole**a wzięła, za każdym razem jakbyś musiał tłumaczyć.
Moje zdanie jest takie, że jeśli ktoś bierze się za programy w gcodach to powinien znać chociaż te podstawowe. Niestety nie każdy ma do tego głowę i tak też jest w firmie w której pracuję dlatego wolę używać korektorów w których wpisuje się tylko drobne korekcje i jeśli wypada, że mój zmiennik uruchamia program to poświęcam mu 5minut na omówienie tych ważniejszych wymiarów i gdzie może je korygować by nie okazało się, że gościu pół nocki dochodzi do miejsca w którym jakaś ścianka musi się przesunąć o np +0.025 i nie może tego zrobić korekcją średnicy bo popsuje mu się inna obrabiana tym samym frezem ale w tolerancji +0/-0.05...
Jest to chyba lepsze rozwiązanie niż to aby osoba nie do końca wiedząca co tak właściwie robi ryła nam w kodzie..
wyjęcie kluczyka nie wchodzi w grę bo podczas uruchamiania nowego programu jakieś zmiany mogą okazać się koniecznością..

Wracając do meritum to nie jest tak że ja piszę programy pod siebie ale jeśli nikt nie wie jak to zrobić to robimy to po mojemu :)

krukow123 pisałeś że masz pytania odnośnie smarta.. lecz wydaje mi się, że ten wątek nie powinien wykraczać poza ramy G-Code dlatego zapraszam na priv albo do zakładania nowych tematów poświęconych smartowi..


Autor pytał się we wcześniejszych postach czy nie ma możliwości wybrania jednego numeru korekcji dla długości i średnicy tak jak to miał w HH..
Aby móc stosować ten ficzer maszyna musi posiadać Offsety Narzędziowe TYPU B. Co rozróżnia TYP A od TYPU B?
w typie A każdy korektor można stosować i do średnicy i do długości. W TYPIE B w oknie z tabelą offsetów przy każdym numerze korektora mamy możliwość wpisania takich wartości:

Długość Narzędzia - zgrubnie
Długość Narzędzia - zużycie
Promień Narzędzia - zgrubnie
Promień Narzędzia - zużycie

zatem jeden numer opisuje geometrie narzędzia L I R (G43 Z100.H1...........G41 D1 X-50.)
...Programowanie ma to do siebie, że urzeczywistnienie nawet najbardziej
oczywistego pomysłu jest znakomitą definicją słowa "frustracja"...

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#26

Post napisał: marchru » 24 wrz 2014, 22:35

djronin pisze: marchru napisał/a:
tabak napisał/a:
Mam jedno krotkie pytanie. Czy jest mozliwosc korygowania srednicy narzedzia bezposrednio w programie?

nie ma
Znalazem oststnio w instrukcji seri kodÓw G10.
Znamy oczywiście ich zastosowanie jeśli chodzi o bazy detalu, które zczytują wartości bezpośrednio z ISO.
Mam w firmie mazaka na testy i niestety nie udało mi się orkeślać tych baz przyrostowo.
G10 L20 P1 U-2.

Zmierzając do tematu - jest opcja wczytywania wartości promienia/średnicy dla korecji promieniowej.

Programming Tool Offsets:-
Programming format for the tool offset data of Type A
G10 L10 P__ R__
P : Offset number
R : offset amount

Będe to testował - zdam relację.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"

Awatar użytkownika

djronin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 22 kwie 2011, 01:19
Lokalizacja: Jarocin

#27

Post napisał: djronin » 25 wrz 2014, 00:49

Faktycznie za pomocą G10 można edytować praktycznie wszystkie dane narzędzi :) ...i nie tylko :)

Tutaj jeszcze TYP B
Obrazek
...Programowanie ma to do siebie, że urzeczywistnienie nawet najbardziej
oczywistego pomysłu jest znakomitą definicją słowa "frustracja"...


Autor tematu
tabak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 130
Rejestracja: 13 maja 2007, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

#28

Post napisał: tabak » 08 paź 2014, 08:21

Witam po dłuższej przerwie. Dziękuję koledze djronin za wyczerpującą odpowiedź. Udało mi sie ustawić Twoja metodą korekcję długości narzędzia, ale niestety nie udaje mi sie tego samego zrobic z korekcją średnicy narzędzia. Chcę wpisywać nie średnicę narzędzia a tylko ją korygować w programie. Proszę o wyjaśnienie jeszcze raz, może jakąś istotną informacje pominąłem. Z góry dziekuję

EDIT
Udało się :cool: U mnie na maszynie korekcja średnicy zaczyna sie od #2401. Ekran z korektorami wygląda nieco inaczej. Więc jeszcze raz wielkie dzięki dla kolegi djronin. Kliknąłem pomógł


marrasss
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 17 sty 2011, 07:03
Lokalizacja: leszno

ISO

#29

Post napisał: marrasss » 15 gru 2014, 12:16

Witam. Mam 2 pytania:
1) Jaki jest kod w programowaniu ISO, aby maszyna liczyła wykonane sztuki?

2) Dotychczas miałem napisany program w Mazatrolu.
Wiele czasu traciłem na obroty stołu, wymiany narzędzi oraz odjazdy na odległości bezpieczne.

Napisałem program w ISO, został na maksa zoptymalizowany i ku mojemu zdziwieniu zyskałem zaledwie parę procent. Liczyłem na zdecydowanie więcej. Po analizie doszedłem do wniosku, że w mazatrolu w momencie gwintowania maszyna uzyskuje maksymalne parametry. S=1500 oraz Vc=28m/min. W ISO natomiast te parametry są tylko chwilowe. Tak jakby maszyna dużo wolniej rozpędzała się do tych parametrów.

Przykładowy mój program:
G0 X0.00 Y0.00
G84 G98 Z-15.0 F1.
X10.00 Y0.00
X20.00 Y0.00
X30.00 Y0.00
G80 G0 Z100.

Czy brakuje mi jakiegoś kodu?

Awatar użytkownika

djronin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 22 kwie 2011, 01:19
Lokalizacja: Jarocin

Re: ISO

#30

Post napisał: djronin » 18 gru 2014, 02:27

marrasss pisze:1) Jaki jest kod w programowaniu ISO, aby maszyna liczyła wykonane sztuki?

Kod: Zaznacz cały

...
...
#3901=#3901+1 (PART COUNTER)
M30
%
marrasss pisze:2) Dotychczas miałem napisany program w Mazatrolu
...
Czy brakuje mi jakiegoś kodu?
Czy czas samej obróbki gwintowania w programie napisanym w mazatrolu mocno różni się od czasu gwintowania w programie napisanym w ISO?
Możesz np dla porównania ustawić gwintownik na pozycji X0 Y0 Z50 i wykonać gwintowanie szeregu otworów (np 20) (oczywiście "w powietrzu") na głębokość powiedzmy 50mm przy zachowaniu odstępu bezpiecznego 2mm i przejściach do następnego otworu na Z2. Po zakończeniu gwintowania w mazatrolu zapisz czas obróbki i odpal "ten sam" program w iso.. jeśli czasy rzeczywiście różnią się dość drastycznie to może jest to wina źle dobranego trybu przekładni wrzeciona. Chociaż do końca nie jestem pewien czy to nie dzieje się automatycznie..
...Programowanie ma to do siebie, że urzeczywistnienie nawet najbardziej
oczywistego pomysłu jest znakomitą definicją słowa "frustracja"...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mazak, Mitsubishi, Mazatrol”