Ploter tnąco grawerujący - Drewno

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
wrobsonito
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2013, 10:05
Lokalizacja: Lublin

Ploter tnąco grawerujący - Drewno

#1

Post napisał: wrobsonito » 26 cze 2013, 10:39

Witam. Chciałem zapytać jaki ploter zakupić, który spełni swoje zadanie w jak najlepszym stopniu. Mianowicie zajmowałem się dość długi okres czasu projektowaniem grafiki dla firm odzieżowych jak i projektów reklamowych (loga,okładki płyt). Postanowiłem wraz z jednym kolegą po fachu założyć firmę produkującą biżuterię wykonaną z drewna. Spotkaliśmy się z podobnym produktem będąc w Kanadzie. Nasz produkt chcemy by odpowiadał wyglądem jak i jakością wykonania +- tak samo jak produkty marki Good Wood NYC.
Maksymalna grubość drewna z którego chcemy wycinać i grawerować nasze rzeczy ,będzie w przedziale od 8 do 20 mm max. Jeśli chodźi powierzchnie roboczą, też nie będzie potrzebna jakaś ogromna powierzchnia. Reasumując jeśli ktoś jest w stanie za proponować nam maszynę dającą efekty końcowego produktu jak te z Good Wood NYC (precyzyjne i dokładne wykonanie,) będziemy bardzo wdzięczni. Nasz budżet to 50 tys złotych. Pozdrawiamy

[ Dodano: 2013-06-26, 10:45 ]
Podaję link do przykładowego produktu marki Good Wood NYC, żeby pokazać o co nam chodzi i na czym chcemy skupić swoją dzialalność.




Tagi:


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#2

Post napisał: cinematic2 » 26 cze 2013, 11:44

Musisz wykorzystać 2 techniki.
Ploter frezujący do wycięcia kształtu i wgłębień (reliefu) i ewentualnie ploter laserowy do wypalenia "wzorków"
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
wrobsonito
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2013, 10:05
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: wrobsonito » 26 cze 2013, 15:00

Na początku też tak myślałem. Ale po zamówieniu paru egzemplarzy wszystkie elementy są wypalane i wycinane ploterem laserowym. Wisor który pokazałem składa się z 2 części. Na pierwszej jest grawerowany/wypalany wzorek, a druga część to wycięte puste koło doklejane do części pierwszej, co daje efekt wgłębienia. Każdy bardziej skomplikowany wzór jest wytwarzany z kilku części po czym są klejone w całość. Cały problem w tym że nie wiemy który Ploter i jaki model będzie odpowiedni. Aby uzyskać porównywalną jakość wykonania takiego produktu.

Tutaj przykładowe filmy jak robią to w USA :




3DBialystok
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 167
Rejestracja: 06 cze 2010, 18:56
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post napisał: 3DBialystok » 26 cze 2013, 21:15

Żaden w tej kwocie się nie znajdzie.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#5

Post napisał: cinematic2 » 26 cze 2013, 22:11

20mm to kosmos.
Urządzenia do wycinania szczeliny w sklejce do wykrojników (18mm) używają laserów dobrze powyżej 200W.
A tu nie dość, że ma przecinać 20mm to jeszcze dobrze grawerować :-)
Nie ta kasa.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2013, 10:20 przez cinematic2, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


zinq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 16 paź 2012, 13:19
Lokalizacja: os

#6

Post napisał: zinq » 27 cze 2013, 00:09

12 mm wyciął w drewienku ( nie wiem jakim ) ploter chiński 40 wat, wyciąłem jedynie jedną literę dla testu a problemem okazała się ogniskowa lasera przez co górna powierzchnia była nadpalona.
Kolejne co to po wycięciu elementu należy dokładnie wyczyścić i tutaj cienematic ma racje że lepiej zainwestować w frezarkę jeżeli zależy wam na jakości a ploter laserowy jako dodatek do grawerowania. Jeżeli myślicie o grawerowaniu ploterem laserowym to nie spodziewajcie się rarytasów ale dymu to będzie aż nadmiar :).


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#7

Post napisał: rendejad » 27 cze 2013, 00:23

zinq pisze:12 mm wyciął w drewienku ( nie wiem jakim ) ploter chiński 40 wat, wyciąłem jedynie jedną literę dla testu a problemem okazała się ogniskowa lasera przez co górna powierzchnia była nadpalona.
Pewnie. Koszary też można posprzątać szczoteczką do zębów.
Znałem dawno temu gościa, który genialnie rysował banknoty jednego kraju.
Ale nie robił tego. Na budowie zarabiał więcej w tym samym czasie.


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#8

Post napisał: bh91 » 27 cze 2013, 00:36

Do wycinania kształtów w drewnie starczy prosta stalowa frezarka. Za resztę kupić laser i już. Dwie maszyny to zawsze większa wszechstronność :)


Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#9

Post napisał: Cooper » 27 cze 2013, 06:12

Ja bym został wyłącznie przy dobrej frezarce desktopowej by jak najwięcej zrobić z jednego mocowania. Można grawerować równie precyzyjnie i głębiej jak na laserze bez bez żadnych okopceń i przypalonych powierzchni bocznych, do tego dowolne wybierania lub płaskorzeźby. Z cięciem też nie będzie problemu a przede wszystkim na grubym materiale nie będzie efektu stożka jak na laserze. Wszechstronność frezarki jest o niebo większa niż lasera i przyzwoitą frezarkę kupi się znacznie taniej niż dobry laser do grawerowania. Jak nawet będą chcieli ułatwić sobie pracę i zwiększyć wydajność można pomyśleć o frezarce z automatyczną wymianą narzędzi.
Co prawda frezarka jest znacznie trudniejsza w obsłudze i wymaga więcej myślenia i doświadczenia w doborze parametrów i narzędzi ale pozwala na znacznie, znacznie więcej. Laser jest banalny w podstawach swej obsługi, ale poza płytki grawer i cięcie cienkich elementów się nie wyjdzie.


3DBialystok
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 167
Rejestracja: 06 cze 2010, 18:56
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#10

Post napisał: 3DBialystok » 27 cze 2013, 06:45

Frezarki do tak drobnych elementów bym nie używał. Za dużo dłubaniny, zmieniania frezów, pilnowania obróbki, problem ze strzępieniem, rozwarstwianiem się na włóknach, utrzymaniem drobnych elementów na stole. Nie wspominając już o czasie obróbki. Żeby uzyskać podobny efekt to do reliefów należałoby zakładać frezy stożkowe a to nie mosiądz, że ma jednolitą strukturę. Wracając do laserów, maszyny są, chociażby http://www.kernlasers.com/3d_laser_engraving.htm Tylko jak już wielu wspomniało nie w tym budżecie.

Wrobsonito, ograniczcie się do grubości 5-8 mm, dozbierajcie do 100 netto i poszukajcie markowej maszyny. Spokojnie wystarczy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”