Zagadka 5 - Starzenie się rezonarora.

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1676
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#21

Post napisał: grg12 » 15 sie 2011, 09:55

pitsa pisze:Dlaczego nie można tanim, gospodarskim sposobem nabijać tub nowym świeżym gazem?
Moje informacje są czysto teoretyczne (90% pochodzi z Sam's Laser FAQ ) więc jeśli bredzę proszę o sprostowanie. W każdym razie - słyszałem że taką rurę można dość prosto zregenerować umieszczając ją w pojemniku wypełnionym helem - większość helu oczywiście ucieknie do atmosfery ale trochę przedyfunduje do rezonatora. Uwaga praktyczna - próby uruchamiania tuby umieszczonej w atmosferze helu mogą się źle skończyć ponieważ hel ma dużo mniejsze napięcie przebicia niż powietrze i zamiast jarzenia w rurze możemy uzyskać piękny łuk na zewnątrz. Pytanie ile to potrwa - prawdopodobnie trzeba by przez wiele miesięcy po skończonej pracy demontować laser, przekładać rurę do specjalnego pojemnik i napuszczać tam helu.



Tagi:


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 14

#22

Post napisał: www.kimla.pl » 15 sie 2011, 10:25

Mam tuby, które po 3 latach leżakowania nie nadają się zupełnie do użycia- moc spadła o połowę.


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#23

Post napisał: laserki » 15 sie 2011, 10:40

tuxcnc pisze:Po jakim czasie moc nieużywanego rezonatora spadnie o połowę ?

.
Chińczycy zalecają odpalać laser co 2-3 tygodnie na kilka-kilkanaście minut.
Nieodpalany "wysiądzie" znacznie szybciej, nawet po kilku miesiącach.
Kiedyś mi się zawieruszył jeden i po niecałym roku już ledwo świecił a z tej samej serii używany chodzi do dzisiaj.

[ Dodano: 2011-08-15, 10:48 ]
www.kimla.pl pisze:Tak!!! O to chodziło!
Muszę kolegę zmartwić ale ta teoria nie znajduje potwierdzenia w praktyce.
Chińskie lasery -jak wiadomo wszystkim zajmującym się ich serwisem i sprzedażą- znacznie szybciej tracą moc jeżeli leżą nieużywane.
Trwa to kilka miesięcy, góra rok i jest "po zawodach"
Natomiast są lasery a sam znam kilka takich, które z powodzeniem pracują od kilku lat i wcale nie widać specjalnego ubytku mocy.
Nie dalej jak miesiąc temu byli u mnie goście ze starym (na oko 5-6 lat) laserem i zasilaczem żeby sprawdzić co padło.
I okazało się, że zasilacz się rozleciał a rezonator śmiga aż miło.
Tak więc ucieczka helu w przypadku obecnie produkowanych laserów CW jest czynnikiem bez znaczenia dla żywotności lasera.
Przynajmniej w przedziale 5-6 lat.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 4736
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#24

Post napisał: pitsa » 15 sie 2011, 11:37

Problemy z laserami CO2 są związane nie tylko z dużą ilością helu w mieszaninie. Jest jeszcze wrażliwość na czystość mieszaniny (treko-laser.pl). W "środowisku" pracującego i leżakującego lasera zachodzą powolne procesy przyczyniające się do utraty mocy i tak sobie ich z głowy nie wymyślimy. Z pewnością jest kilka czynników szkodliwych pochodzących z elementów aktywnych lasera. Być może jest to tajemnicą firmy, które z produkcji i regeneracji żyje. W dyskusji warto też zwrócić uwagę na czynnik ekonomiczny po stronie producenta. Dlaczego tak dużego helu jest w mieszaninie? Dlaczego używane są gorsze materiały itp..
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#25

Post napisał: cinematic2 » 15 sie 2011, 11:39

www.kimla.pl pisze: Proponuję poczytać załączony artykuł, wówczas wszystko się wyjaśni.
Nie mogę pojąć po jaką ch...rę mamy czytać bzdetną i zabytkową instrukcję na laborkę?
Ani niczego nie wnosi odkrywczego ani nikt się z tego niczego nie nauczy ani nie ma tam słowa o ucieczce helu.
W dodatku teoria laserów pompowanych DC to już taki archaizm że nawet studenci z tego polewają.
Koledze Kimla polecam trochę praktyki z laserami zamiast czytania jakichś badziewnych instrukcji.
Nie miałby wtedy kolega problemu z trzyletnimi laserami.
Bo nikt przy zdrowych zmysłach nie trzyma laserów tak długo "na szafie"
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 14

#26

Post napisał: www.kimla.pl » 15 sie 2011, 13:47

Szanowni Koledzy,

Jak już wspomniałem, różne gatunki szkła mają różne właściwości jeśli chodzi o przenikalność dla gazów.
Jak również wiadomo jest wielu producentów tych laserowych i mogą oni stosować do ich produkcji różne rodzaje szkła. Stąd ta różnica w czasie po jakim wycieknie hel.

Teoria laserów CO2 jest niezmienna i fizyczna podstawa działania się nie zmienia, a wiele osób zainteresowanych tą dziedziną znajdzie wiele istotnych informacji.

Poza tym pisząc o "badziewnej" instrukcji obraża Szanowny Kolega autora, a życzył bym sobie, aby inne instrukcje były na podobnym poziomie.

Tak czy inaczej, ucieczka helu jest powodem zmniejszania się mocy nieużywanej tuby laserowej.

Nie wiem jak skuteczne są sposoby z umieszczaniem rezonatora w atmosferze helu, ale wiem, że jedna z firm produkująca tuby szklane stosuje napylanie warstwy metalicznej w celu rozwiązania tego problemu.

Co do praktyki, to rzeczywiście może nie mam już "zdrowych zmysłów" ponieważ mam ze 20 nowych rur, które leżą parę lat i ich nie używam.

A może jednak te zmysły mam zdrowe, ponieważ jak zobaczyłem jakość wiązki które wytwarzają od razu odechciało mi się ich używać.

Obecnie najmniejsze lasery, które używamy z małych mocy tylko RF Synrada (od 100 W) ale w zasadzie teraz bawimy się tylko kilowatami o szybkim przepływie. Tu nie ma problemu ponieważ przy każdym włączeniu lasera pobiera on sobie świerze gazy.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#27

Post napisał: cinematic2 » 15 sie 2011, 17:20

Tak jest!
Lasery szklane starzeją się z powodu uciekania helu. :mrgreen: :mrgreen:
A mówi Wam to Guru Technik Laserowych kolega kimla, którego całe doświadczenie w tej branży to kilkadziesiąt "tub" (???) które leżą od 3 lat nieużywane,
diabeł jeden wie po co leżą + kilka przeczytanych "artykułów" o tym jak przeprowadzić jakieś zajęcia.
I nie jest dla niego ważne, że lasery używane pracują po kilka lat a nieużywane tracą moc po kilku miesiącach.
Ważne żeby przypadkiem nie wyszło na jaw, że nie ma bladego pojęcia o czym pisze.
A cała zadyma była po to żeby znowu zaistnieć na forum i zareklamować swoją firmę.
Więc na wszelki wypadek podpiera się kolega pseudo autorytetem jakiejś -powtarzam- badziewnej instrukcji na zajęcia z napełniania laserów różnymi mieszankami gazów,
która nijak się ma do zadanego tematu.
W takim razie ja to koledze powiem: nie ma kolega zielonego pojęcia o laserach a o szklanych CW w szczególności.
Jakieś pół roku temu już kolega wypisywał głupoty na tym forum- chyba z nudów- więc dla wyjaśnienia sytuacji zadałem koledze proste pytanie z teorii laserów falowodowych.
Jakoś do dzisiaj nie ma odpowiedzi.
PS1. Nie ma różnych gatunków szkła do laserów. Jest jeden gatunek.
I każdy kto zajmuje się szkłem laboratoryjnym lub laserami na poważnie wie co to za szkło.
PS2
Świeże pisze się przez "ż".
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 4736
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#28

Post napisał: pitsa » 15 sie 2011, 18:32

Gdy szkoda słów na komentowanie dobre jest oglądanie:

zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 14

#29

Post napisał: www.kimla.pl » 15 sie 2011, 18:40

Swoją wiedzę o przyczynie starzenia się nieużywanych tub laserowych opieram o rozmowy z producentem takich laserów firmą GSI oraz o ogólnie znane podstawy fizyki.
Temat był również poruszany na anglojęzycznych stronach dotyczących laserów.
Kolejnym przykładem zjawiska przenikania helu przez szkło są lampy elektronowe, których wysoka próżnia powoduje ten efekt ale w drugą stronę.


Doświadczenia z tubami chińskimi mam takie, że więcej ich nie chcę oglądać ponieważ moim zdaniem poza zabawą do niczego się nie nadają. Jak Szanowny Kolega uważa inaczej to jego sprawa.

Szanowny Kolego nie oceniaj innych jak nie potrafisz ocenić sam siebie.
Kulturą osobistą Szanowny Kolega nie grzeszy, trudno -inni to ocenią.


Jednak pomimo napisania kolejnego postu, jeśli się Szanowny Kolega nie zgadza z tym wytłumaczeniem nie napisał Szanowny Kolega co jest przyczyną spadku mocy nieużywanej tuby laserowej.

Proponuję przedstawić jakiś argument ponieważ epatowanie znalezieniem błędu w pisowni jednego słowa w moim poście nie uwiarygadnia krytyki Szanownego Kolegi.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7970
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#30

Post napisał: tuxcnc » 15 sie 2011, 19:30

www.kimla.pl pisze:Kolejnym przykładem zjawiska przenikania helu przez szkło są lampy elektronowe, których wysoka próżnia powoduje ten efekt ale w drugą stronę.
Lampy próżniowe, które przeleżały po kilkadziesiąt lat w magazynach nie tylko działają, ale też są poszukiwane przez audiofilów i nieźle kosztują.
Jakoś to nie pasuje do tuby z której przez pół roku gaz uciekł ...

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”