Bystronic 4020

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
lejer
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:00
Lokalizacja: Tarm

Bystronic 4020

#1

Post napisał: lejer » 19 sie 2009, 21:10

Witam

szukam operatora bystronica 4020
oraz osob znajacych program jetcam i bysoft
chodzi mi o jakosc ciecia blach i pliki param

prosze o kontakt gg 2345439 albo na forum

pozdrawiam



Tagi:


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#2

Post napisał: ganzi » 19 sie 2009, 23:15

Witam!

Z czym Kolega ma konkretnie problem? Napisz tutaj na forum, jak więcej osób będzie mogło się włączyć w dyskusji to być może dojdziemy do jakiegoś sensownego i satysfakcjonującego Cię rozwiązania. Ewentualnie w sprawie Bysofta odezwij się do mnie na gg, być może coś podpowiem.

Pozdrawiam


Autor tematu
lejer
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:00
Lokalizacja: Tarm

#3

Post napisał: lejer » 22 sie 2009, 19:38

chodzi mi o jakosc ciecia blach o grubosci 8-10mm (krawedzie nie zawsze sa ladne)
program do maszyny to Jetcam

1)czy u was tez jest taka?
2)zamiescilem tez filmik z procesu ciecia czy nie da sie tego przyspieszyc ?
3)mozna wygraderowac cos przy pomocy tego lasera ?

blacha na filmiku to 8mm




haslo do archiwum : cncforum
http://odsiebie.com/pokaz/4978332---1ce2.html


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#4

Post napisał: ganzi » 23 sie 2009, 00:08

chodzi mi o jakosc ciecia blach o grubosci 8-10mm (krawedzie nie zawsze sa ladne)
Pytanie podstawowe, czy operator ma doświadczenie w obsłudze tego typu maszyny? Czy został odpowiednio przeszkolony i potrafi dobrać prawidłowe parametry?
Generalnie na jakość cięcia ma wpływ wiele czynników, zaczynając od stanu technicznego i ustawienia maszyny/optyki, jakości gazów, doboru parametrów, jakości blachy (jej składu), odpowiednio dobranej technologii (o tym później). To tak w skrócie, bo można by było na ten temat długo pisać. Do rzeczy, czy wadliwe detale zlokalizowane są w określonym miejscu stołu (np. w którymś rogu), czy przypadkowym? Czy problem dotyczy tylko grubych blach? Czy problem powtarza się nagminnie, czy występuje tylko okazjonalnie? Co miałeś na myśli pisząc "krawędzie nie zawsze są ładne", chodzi o to, że czasami są problemy z prawidłowym ustawieniem maszyny, czy tylko kilka z iluś tam detali ma nie najlepszą krawędź?
1)czy u was tez jest taka?
Masz na myśli maszynę? W firmie w której pracuje mamy między innymi Bystronica. Ta maszyna na fotce to Bystar?
2)zamiescilem tez filmik z procesu ciecia czy nie da sie tego przyspieszyc ?
Jakie to były parametry(prędkość)? Przyśpieszyć być może by się dało, ale kosztem uzyskanej jakości.
3)mozna wygraderowac cos przy pomocy tego lasera ?
Hmm... Czy mieliście jakieś szkolenie? Nie wiecie jak robić grawerkę? Maszyna raczej na 100% ma taką opcję, kwestia zaprogramowania. Jetcama nie znam i nie pomogę, natomiast w Bysofcie w bardzo prosty sposób definiuje się co ma być wypalone, a co grawerowane. W poniedziałek mogę Ci zrobić zrzut ekranu i zaznaczyć co klikać.

Wracając do technologii - czy mógłbyś podesłać mi parę waszych przykładowych programów? Jeśli nie chcesz udostępniać publicznie, to podeślij mi na pocztę: [email protected] Z ciekawości rzucił bym na nie okiem. Wiesz tak się zastanawiam na fotka IMG_0013, dość ciasno układacie detale, jaka jest odległość miedzy nimi (szczególnie ta między detalami z lewej strony)? W czasie palenia małych detali z otworami może się pojawić problem z przegrzewaniem blachy, czy nie zauważyłeś tego problemu? Jaka była kolejność palenia tych detali, jakaś sekwencja (po osi X, Y), czy przypadkowa?

Ok., na razie wystarczy tych pytań, jak będziesz miał chwile to odpowiedz mi na nie w miarę dokładnie.


Autor tematu
lejer
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:00
Lokalizacja: Tarm

#5

Post napisał: lejer » 24 sie 2009, 20:33

Witam

operator potrafi :
wlaczyc / wylaczyc maszyne
zaladowac blache i wyjac komponenty
wgrac program z okreslonej lokalizacji i plik z parametrami
czysci optyke i wymienia dysze zgodnie z instrukcja
i to by bylo na tyle nie robi nic wiecej

*maszyna jest w 100% sprawna niedawno miala przeglad
*gaz jest kupiony specjalnie do lasera
*blacha to domex 240 (niby taka jest do lasera)
*generalnie problem dotyczy blach 8mm i 10mm (w nich ustawiony jest domyslnie pulse piercing) a lokalizacja jest losowa,
*odnosnie krewedzi chodzilo mi o to ze nie przecina do konca blachy i trzeba usuwac czesci mlotkiem z blachy
*gdy operator wgra program do maszyny i plik param to nic wiecej nie robi tylko czeka

ulozenie komponentow jest generowane przez program jetcam i nie rez jest tak ze komponenty sa polaczone ze jest tylko jedna linia ciecia miedzy nimi
link do programow i pliku param(5mm 8mm i 10mm) z fotkami na 5mm (to dzisiaj cielismy)

haslo : cncforum
http://odsiebie.com/pokaz/5025054---1096.html

link do filmiku 5mm


moze ktos podrzucic mi pliki param do 8mm i 10mm
i jakis maly programik z grawerem plus plik param do tego ?
mail : [email protected]


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#6

Post napisał: lewy10psdw » 24 sie 2009, 20:58

Nigdy nie mialem doczynienia z laserami bystronic, ale zasada ciecia taka sama jak w innych. Na naszym laserze, kiedy sa problemy z paleniem procedura jest standardowa, najpierw sprawdzamy czy nikt nie zmienil parametrow w tabelach na laserze, gdy to nie pomaga ustawia sie strzal, na twoim filmiku z paleniem blachy 5 wyglada na przestawiony, poniewaz iskry przy wkluciu nie rozbryzguja sie w miare symetrycznie, kiedy to nie pomaga operator koryguje polozenie ogniskowej. Te trzy czynnosci najczesciej rozwiazuja problem, kiedy to nie pomaga kombinuje sie dalej cyt. czysci sie soczewke badz wymienia, wymienia plastik badz ceramike dyszy itd itp


jacksten
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2007, 23:15
Lokalizacja: Donegal

#7

Post napisał: jacksten » 31 sie 2009, 00:24

Witam pracuje na podobnej maszynie ale z filmu widzę że na młodszej .
Mam pytanie czy te elementy które nie są docinane mają włączony system mikromostków.
A jak wygląda wycentrowanie dyszy ?
Na filmie widać że impuls przy przebijaniu jest za krótki , co prawda niema to związku z nie docinaniem blachy ale szkodzi soczewce.Zwiększyłbym czas przebijania przy 5 mm do ok.0.5-0.6 s i ewentualnie szerokość impulsu .Na wpływ jakości cięcia mają parametry ;szybkość cięcia, ciśnienie,odległość dyszy ,moc oraz i tu przepraszam że po angielsku focal point.
Tymi parametrami trzeba się pobawić jeśli optyka jest ok.
Pozdrowienia


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#8

Post napisał: ganzi » 01 wrz 2009, 11:57

Sorrki, że się nie odzywałem. Miałem parę wyjazdów i nie miałem zbyt wiele wolnego czasu.
Rozmawiałem z jednym z naszych operatorów, również zasugerował sprawdzenie
ustawienia optyki.

Co do parametrów, tak jak już napisał mój przedmówca, każdy z nich ma
wpływ na jakość cięcia. Nie da się tak na odległość nie stojąc przy maszynie jednoznacznie napisać co zmienić i na jaką wartość. Nasi operatorzy mają "swoje" parametry, które niekiedy muszą co jakiś czas modyfikować, bo maszyna nie pali tak jak powinna. Śmieją się że ma swoje humory, bo parametry na których jednego dnia pali super innego dnia trzeba modyfikować.

Wiesz tak się zastanawiam nad tymi parametrami. Nigdy tego nie zmieniałem
i nie testowałem czy wpływają one w sposób istotny na sposób palenia. Parametry,
które wrzuciłeś na serwer zdaje się, że nie są dedykowane do tego sterowania (mogę się mylić). Wersja softu w Twojej maszynie to P6005C, parametry z kolei są dedykowane do P6102C.

Przeglądając fotki rzuciła mi się w oczy jeszcze jedna rzecz. Wasz ruszt jest już dość mocno wyeksploatowany, być może to jest przyczyną tego, że niektóre detale nie są wypalone do końca, lub mają gorszą krawędź. Jeśli wpalenie, czy też szczelina cięcia leży akurat bezpośrednio nad rusztem przedmuch może być mocno ograniczony. Do paczki wrzucam dwa dxfy. Pierwszy to rysunek rusztu który stosujemy na Bystronicu, drugi to fragment oryginalnego rusztu z lasera TRUMPFA. Zauważ, ze są one zdecydowanie bardziej "szpiczaste" dzięki czemu blacha do rusztu przylega mniejszą powierzchnią.

Kolejna kwestia to same programy – tak jak mojego przedmówce i mnie one zastanowiły. Czy tam są zastosowane jakieś mikromostki? W powiększeniu widać, że detale nie są docinane do końca. Programy, których używam zupełnie inaczej generują ścieżkę, przede wszystkim są nadpalane krawędzie położonych obok siebie detali. Obejrzyj symulacje moich programów, zwróć szczególnie uwagę na tą wspólną krawędź.
Z racji tego, że maszyna do najszybszych nie należy sugerował bym, lepszą optymalizację programów. Mam tutaj na myśli wyeliminowanie zbędnych przejazdów, co prawda w przypadku pojedynczych, małych programów oszczędności w czasie nie będą tak zauważalne jak w przypadku dużych serii. Część naszej produkcji to duże serie, te same programy są powtarzane nawet i 90 razy, można wtedy zauważyć dużą oszczędność w czasie odpowiednio optymalizując program.

Prosiłeś o przykładowe programy z grawerką, w paczce znajdziesz ich kilka. Jeśli będziesz chciał zrobić jakiś testy na maszynie, spróbuj wypalić któryś z przykładowych programów. Program przyklad1.lcc to detal z Twojego programu, z którego wyeliminowałem zbedne przejazdy. Kolejne pliki (przyklad2.lcc, przykład3.lcc) to malutkie detale z grawerką. Kolejne to już programy na całe arkusze, dołączam je tak tylko w celach poglądowych. Hasło do paczki wysłałem Ci jako wiadomość prywatną.

Pozdrawiam
Załączniki
przykładowe pliki.rar
(37.95 KiB) Pobrany 550 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”