Wyposażenie dla początkującego.

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
reegz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 16 lis 2013, 20:44
Lokalizacja: Poznań

Wyposażenie dla początkującego.

#1

Post napisał: reegz » 16 lis 2013, 21:01

Witam.
Chciałbym zacząć uczyć się spawać głównie blachę stalową od 2-3mm.
Potrzebne mi to będzie do budowania customowych replik asg (małe hobby) więc nie wymagam od spawarki, spawania 24h/7.
Sprzęt który biorę pod uwagę:

PRZYŁBICA SPAWARKA
Co do rękawic to załatwię sobie od znajomego.

Co sądzicie o tym ?
Pozdrawiam ;)



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 16 lis 2013, 21:10

co tu sądzić, tandeta!. Przez duże T i nawet do hobby się nie nadaje.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#3

Post napisał: cnccad » 16 lis 2013, 21:21

te urządzenia to zabawki. A żeby być z nich zadowolony a głównie ze spawarki to dobrze najpierw umieć dobrze spawać by potem sobie poradzić z tą zabawką.
Jest to zwykłe trafo na prostowniku do spawania elektrodą. Po spawasz , czemu nie ale licz się z tym że to jakości nie utrzyma.
Przyłbica ...
Nie jest tragiczna ale do spawania elektrodą to zwykła maska Ci jest potrzebna a nie przyłbica.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#4

Post napisał: Dudi1203 » 16 lis 2013, 21:36

Do spawania czegos takiego to celowałbym w budżetowego tiga DC a nie w elektrode.


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: creative1agh » 16 lis 2013, 21:45

Rozejrzyj się za półautomatem (migomat ).
Ja niedawno upolowałem starego Einhell'a 145 za przysłowiową czapkę gruszek.
Wymieniłem mu uchwyt, przewód masowy z zaciskiem i tym samym podwoiłem jego wartość.
Spawa przyzwoicie, obok niego stoi przemysłowy BESTER ( do spawania elektrodami otulonymi ) - przegrywa czystością spawu, żużlem na spoinie itd.
Wiadomo, że takim migomacikiem nie uzyskasz takiego przetopu, jednak jeśli masz zamiar spawać blachy do tych kilku mm grubości - nawet się nie zastanawiaj.
Odłóż trochę więcej i będziesz zadowolony.
Co do przyłbicy - na początek zwykła maska i w zupełności Ci to wystarczy.
Pozdrawiam.


chireadan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 08 lis 2013, 18:51
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: chireadan » 16 lis 2013, 22:12

cnccad pisze: Jest to zwykłe trafo na prostowniku do spawania elektrodą. Po spawasz , czemu nie ale licz się z tym że to jakości nie utrzyma.
.
Tam nie ma nawet prostownika, dioda prostownicza to obecnie luksus w spawarkach tej klasy :sad: . To spawa tylko AC. Nie wiedziałem że Telwin również wypuszcza taki chłam, ale jeżeli jest to ta sama chińszczyzna co supermarketowe "Besterki", to trafo ma aluminiowe uzwojenie, i przy pełnym prądzie praca może być rzędu 10-15%, tzn 2 minuty spawasz i kwadrans stygnie, a wentylator pada w nich nagminnie. To już lepiej byle starego "buczka" kupić z miedzią w środku. Jeżeli chcesz konstruować jakieś detale to bym do nauki kupił jakieś małe urządzenie TIG/MMA, najlepiej z HF TIG, choć w tańszych modelach na ogół jest tylko lift. No chyba, że faktycznie migomat jak radzą koledzy, zależy co chcesz robić.

Z chińszczyzny nienajgorszą opinią cieszyły się supermarketowe DEDRA DesTi, sporo jest też różnych "magnum", itp. Warto rozejrzeć się za spawarkami używanymi, za ceny odpowiadające lepszej chińszczyźnie czy najtańszym spawarkom lepszych firm można kupić urządzenia naprawdę renomowanych firm jak KEMPPI. Ja na uczelni uczyłem się na starym Kempii Master TIG, urządzenie świetnej klasy, a używkę można kupić za 1500zł. Spawarki elektrodowe używane też można kupić niedrogo, (przy czym często są to urządzenia strasznego kalibru jak polskie Bestery SPF o prądach dochodzących do 630A.) Rzecz jasna do TIG/MIG/MAG trzeba jeszcze doliczyć zorganizowanie jakiejś butli, gaz (w przypadku argonu drożej), i reduktor. W spawarkach supermarketowych "z funkcją TIG" może też nie być w zestawie palnika TIG, albo przewód ma metr długości.
Ostatnio zmieniony 16 lis 2013, 22:15 przez chireadan, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
reegz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 16 lis 2013, 20:44
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: reegz » 16 lis 2013, 22:14

Dobra a więc moja wersja odpada.
http://allegro.pl/mig-170-polautomat-in ... 75838.html
Przeglądałem wątki w innych forach i doszedłem do wniosku, że coś sensownego można kupić od 1000+ co nie bardzo mi się widzi :/
Chyba przerzucę się na aluminium.


chireadan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 08 lis 2013, 18:51
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: chireadan » 16 lis 2013, 22:17

No ale czym to aluminium pospawasz? To raczej drożej ci wyjdzie niż taniej, bo do spawania Al, a zwłaszcza niektórych durali trudnospawalnych to TIG i to raczej AC, albo cokolwiek co odbija tlenek.

Co do "MAGNUM", to ja w ogóle migomatem nie pracowałem, zresztą ja nie jestem spawaczem ani spawalnikiem, ale goście twierdzą że da się tymi magnum spawać, i nieraz widuję w warsztatach. A np to ? (No wiem, że dwa razy drożej, ale to jest urządzenie z innej ligi) http://allegro.pl/kemppi-mastertig-mls- ... 48587.html


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#9

Post napisał: Dudi1203 » 17 lis 2013, 01:35

Dobry pieniądz za tego kemppiego. Warto. Do tego palnik tig (obowiązkowo cieczowy do 300A) i za 2k można skompletować na prawde niezły zestaw, ktory i cos grubszego pospawa w razie potrzeby.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#10

Post napisał: cnccad » 17 lis 2013, 10:17

ma tę spawarkę ( na serwisie ) i jest mostek.
A czym pospawa alu :?:
MIG-em DC w osłonie argonu pospawa. Nie ma tu większego problemu.
Ale jak chcesz spawać węglówkę to też MIG , bo TIG będzie wnosić więcej ciepła niż MIG.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”