Badanie szczelnosci spoiny

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
kococchi
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 45
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:11
Lokalizacja: rzeszów

Badanie szczelnosci spoiny

#1

Post napisał: kococchi » 10 lis 2013, 17:29

*Jeżeli to nie ten dział , przepraszam , prosze o przeniesienie w odpowiednie miejsce .

Witam,
Szukam najlepszego/najtanszego rozwiazania problemu badania szczelnosci spoiny. Wg wytycznych cisnienie robocze wynosi 4bar . Pomiar/zapis/kontrola bedzie wykonywac urzadzenie zwane detektorem szczelnosc . Pozostaje budowa stanowiska pomiarowego.
Kontroli podlega spoina wykonanq na czole nakrętki ( przez nakretkę przechodzi drut który jest przyspawany )

Wstepnie będzie to wygladac jak na zamieszczonym podglądowym zdjeciu. Pytanie do Was jaki rodzaj uszczelnienia wykorzystac ? Zwykły oring wystarczy ? Jak duza musi byc siła docisku aby układ był szczelny - docisk byłby pneumatyczny zgodnie z zaznaczoną srzałką ? Srednica spoiny ktora powstaje przy spawaniu to max 20mm całeje nakretki od 27 do 35 .Moze ktos ma inne pomysły na zbadanie szczelnosci tego połaczenia ? Koniecznie musi byc badanie powietrzem - woda odpada .

Obrazek



Tagi:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#2

Post napisał: InzSpawalnik » 11 lis 2013, 18:22

Popraw mnie jesli zle Cie zrozumialem:

To co nazywasz "nakretka" na Twoim rysunku jest szesciokatna plytka w ktorej wywiercono otwor o srednicy rownej srednicy owego "drutu". Drut ten zostal od strony czola zespawany dookola ( szczelnie ) z ta nakretka. A z przodu tego elementu jest jeszcze jakas tulejka ( jak mniemam wytoczona z jednego kawalka materialu z ktorego powstala ta szesciokatna plytka ? ).

Jesli tak to widze nastepujace problemy:
1. Jesli chcesz testowac spoine pomiedzy drutem a plytka szesciokatna napelniajac sprezonym powietrzem wewnetrzna objetosc tego elementu to ta uszczelka w ksztalcie O-ringa bedzie przeszkadzac ( bedziesz testowal uszczelke a nie spoine ).
2. Jesli testujesz powietrzem to w jaki sposob dojdzie do detekcji ze powietrze przenika ?

Ja bym zaproponowal badanie metoda penetrantow - Penerant z jednej strony a z drugiej strony naniesiony wywabiacz, mozna by pomodz penetrantowi zaciskajac dodatkowo przewod ze sprezonym powietrzem od strony penetranta.

Lub badanie woda ? Dlaczego nie mozesz zastosowac wody ?
Sprezone cisnienie jest bardzo niebezpieczne ze wzgledu na energie zmagazynowana nawet w malej objetosci ( dlatego stosuje sie niescisliwa wode ).

Do czego ma sluzyc ten element i z jakiego elementu jest wykonany ?


Autor tematu
kococchi
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 45
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:11
Lokalizacja: rzeszów

#3

Post napisał: kococchi » 11 lis 2013, 19:26

Dzieki za odpowiedz.
Nakretka/korek (stalowy )to cały ten badany element - typowa nakretka np w instalacji CO/woda itp wewnetrz którego wspawany bedzie drut. Dodam że nie ma możliwosc badania od wewnątrz tego korka - znajdują sie tam inne elementy które mocno ograniczają taką możliwosc . Pozłostaje jedynie sprawdzic szczelnosc własnie od strony czoła i wyłącznie gazem -powietrze/hel ( narazie powietrze ). Gdyby byla mozliwosc ''podejscia ''od wewnątrz zupełnie inaczje by to wyglądało. Pytanie jest takie czy wystarczy taka płytka z oringiem z wewnętrzym doprowadzeniem ciśnienia czy np zastosowac bardzo szeroką uszczelkę z otworem wewnątrz - wiekszym od badanej spoiny tak aby powierzchni docisku czoła nakretki była jak najwieksza. Komora z powietrzem znajdowałaby się taka jakby poza płytką .Płytka stanowi jedynie oparcie i uszczelnienie pod nakretkę.
Niestety takie są wytyczne tego projektu i nie moge w nie bedzo ingerowac.

*Wstepnie bedzie to wyglądało tak jak na zdjęciu. Pozostaje kwestia własnie odpowiedniego uszczelnienia , czy wystarczy oring czy tak jak tutaj cała gumowa/silikonowa podkładka

itp.Obrazek


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#4

Post napisał: InzSpawalnik » 12 lis 2013, 10:19

Nie podoba mi sie ten sposob wogole.

Po 1. gdyz jest to testowanie powietrzem - pomimo ze jest to dosc niskie cisnienie wciaz na zimne dmuchac jak mowi stara zasada ( skoro to sa jakies zlaczki hydrauliczne to wciaz nie widze problemu zeby testowac to H2O, przeciez te elementy i tak mialy kontakt z woda w czasie obrobki toczeniem chociarzby ... ? ). Specyfikacja specyfikacja, bierze sie i wysyla oficjalnego maila z zapytaniem do klienta czy w takim wypadku moga zezwolic na testowanie woda i sprawa zalatwiona.

Po 2. nie wierze w dokladnosc samej metody pomiarowej - jak dziala ten uklad - po lewej stronie jest zbiornik z powietrzem zamkniety przez scianke twojej nakretki wraz ze spawem i czolem owego druta, dodatkowo fragment uszczelki, scianki samej komory ktora narysowales na ostatnim rysunku, przewody doprowadzajace sprezone powietrze od kompresora, wszystkie zlaczki po drodze i w koncu sam kompresor ( nie wspominajac o przewodach do samego urzadzenia mierzacego cisnienie, i zlaczkach itp ).
Jednym slowem badasz bardzo zlozony uklad w ktorym powietrze ma bardzo wiele mozliwosci przeciekania do otoczenia. Co wiecej Twoje cisnienie jest dosc niewysokie wiec sama utrata powietrza na potencjalnej porze w spawie bedzie bardzo znikoma a co za tym idzie ( biorac pod uwage ze powietrze jest bardzo scisliwe ) fluktuacja cisnienia mierzona przez czujnik bedzie tez w granicach bledu ....
Malo tego ! Przy tak malych odchylkach ktore chcesz zmierzyc wplyw bedzie miala tez temperatura samego powietrza w ukladzie - ktora jak sie pewnie domyslasz bedzie sie zmieniac i bedzie inna w momencie kiedy skonczysz "nabijac" uklad powietrzem a inna po paru minutach kiedy przewody oddadza troche tej energii do otoczenia...

No i jak ominiesz problem testowania samego kompresora i przewodow od niego ? Jesli zastosujesz zawor izolujacy to znowu pojawia sie problem szczeolnosci samego zawora.

Z mojej praktyki w testowaniu spawow - czasami zdarza sie ze spaw jest z jakiegos powodu nieszczelny ( pora, pekniecie, itp ) i na powierzchni sprawdzanego elementu widac jak zbieraja sie bardzo male kropelki ( pocenie ) wody, te krople sa bardzo malej wielkosci, po pewnym czasie dopiero jest tej wody wystarczajaco duzo zeby bylo je widac.

Napisz dokladnie jaki to material i jaka metoda spawasz ?
Czemu to nie moze miec kontaktu z woda ?


Autor tematu
kococchi
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 45
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:11
Lokalizacja: rzeszów

#5

Post napisał: kococchi » 12 lis 2013, 11:32

Ponownie dziękuje za zainteresowanie tematem!

Medium sprawdzającym musi być powietrze - woda nie wchodzi w gre- pozostałe elementy których nie widać są wrażliwe na jej działanie. Między innymi dlatego zrezygnowałem z wody.
Założenie szczelnosci , poniżej 3ml/min- tak okresla to klient.

Jesli chodzi o szczelność układu to część z lewej strony bedzię wykonana przez producenta detektora, mi pozostaje czesc prawa- czyli zastosowanie tej płytki z uszczelnieniem . Najlepszym rozwiazaniem były by jakies gotowe elementy dociskowe - cos jak przyssawki itp . Nie mogę czegos takiego znalezc stąd zastosowanie takiej płytki i gumowej uszczelki.


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

tester

#6

Post napisał: melonmelon » 12 lis 2013, 16:24

a myślałeś o takim rozwiązaniu?
UV rulez
http://www.skservice.pl/33,-hawkeye

pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”