Rękojeść palnika a zmiana gazu

Spawalnictwo i obróbka cieplna
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7911
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#11

Post napisał: tuxcnc » 10 lis 2013, 12:47

Zapalniczki to bardzo bezpieczne urządzenia, nie chcą wybuchać nawet jak się je wrzuca do rozpalonego pieca ...

Zapalanie palnika gazowego czym popadnie grozi pożarem lub poparzeniem, z tym się zgadzamy i na tym zakończmy.

.



Tagi:

Awatar użytkownika

Czesio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 320
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:47
Lokalizacja: Ustroń

#12

Post napisał: Czesio » 13 lis 2013, 22:10

A ja bardzo dziękuję za uświadomienie :)
Po przemyśleniu zapalniczka gazowa nie zapala się w 100% przypadków i to jest potencjalnie niebezpieczne. Zapalenie palnika od płomienia zapalniczki gazowej jest bardzo bezpieczne ale od iskry już nie.
Jeśli ktoś nie wierzy, niech sobie sprawdzi gdzie zapalniczka gazowa tworzy iskrę.


Edit: dodałem dla uściślenia słowo: gazowa - jest wyróżnione.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2013, 18:10 przez Czesio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#13

Post napisał: cnccad » 14 lis 2013, 06:44

zobacz co pisze w instrukcji palnika czym należy zapalać.
Zapalniczką iskrową , nie płomieniową. Ale kłócić się nie zamierzam z ....

Mnie tak uczono , ja tak uczę i bywając często gościnnie w instytucie spawalnictwa jak jeden z profesorów przeczytał ten post to się za głowę chwycił.
Wiec szkoda mojego tu czasu cokolwiek tu udowadniać.

na YouTube znajdziesz kilka filmików jak zapalniczki "wybuchają". Nie jest to wybuch jak na amerykańskim filmie ale wystarczający żeby uszkodzić ciało.

Po za tym w wczoraj razem z prokuratorem oglądałem szczątki ręki która była spocona i chwyciła nieszczelny palnik plazmowy tlenowy. Wrzask trwał ok 2s. mam zdjęcia tego palnika. ręki też nie długo będę miał jak prokurator zakończy pracę.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

Czesio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 320
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:47
Lokalizacja: Ustroń

#14

Post napisał: Czesio » 14 lis 2013, 18:04

Chyba zostałem źle zrozumiany :(
Miałem na myśli zapalniczkę z kiosku, która służy do zapalania papierosów. Taka zapalniczka nie zapala płomienia za każdym razem. Iskra wytworzona w zapalniczce gazowej jest wewnątrz i zapalenie gazu od tej iskry jest niebezpieczne.

Nie miałem na myśli pisząc poprzedni post zapalarki do gazu, która właśnie do tego służy.

Jeszcze raz dziękuję za uświadomienie, że nie należy używać zapalniczek gazowych do zapalania palnika.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#15

Post napisał: cnccad » 14 lis 2013, 18:19

są odpowiednie urządzenia do odpalania palnika. A to że używamy rożne to inna sprawa.
I wówczas ... używasz na swoja odpowiedzialność.
Osobiście używałem zwykłej zapalniczki ale i nie jednokrotnie mając małą zapalniczkę przy odpalaniu opaliłem sobie włosy na dłoni.

Tak czy siak nie namawiam do stosowania byle czego do zapalania a tym bardziej zapalniczki z kiosku.
Nie chcę mieć kogoś na sumieniu.

Poniżej zdjęcie głowicy OCP 150 tlenowej która po dotknięciu ze spoconą dłonią się ...

Obrazek

Na prośbę odpowiednich osób rozebrałem ja i dokonano porównania sprężyny zaczepu sprawnej głowicy i tej spalonej.
Jak ktoś wie w jaki sposób jest zakładana to potwierdzi mu jak się ja trzyma i że to miejsce jest spalone.

Obrazek

Ma też gdzieś zdjęcia po kontakcie miedzi z acetylenem i metanu ( gazu ziemnego ) z aluminium.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
chireadan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 08 lis 2013, 18:51
Lokalizacja: Kraków

#16

Post napisał: chireadan » 16 lis 2013, 22:39

Wracając do pytania które postawilem na początku, odpowiem sobie poniekąd sobie sam, uzyskałem bowiem odpowiedź od jednego z dystrybutorów, jak również wgryzłem się dokładnie w katalogi. Otóż w palnikach uniwersalnych do spawania i cięcia, gdzie rękojeść ma tylko dwa zawory a zastosowanie zależy od tego czy założona jest nasadka tnąca czy spawalnicza takich jak np. Perun PU-216A czy analogiczny palnik Pometu rękojeść jest ta sama co w palnikach propanowo-tlenowych. Rękojeść "216" Peruna służy zarówno do palnika acetylenowego do spawania i cięcia, jak i np. do palnika do podgrzewania propan tlen PG-216P (Perun nie produkuje propanowych palników uniwersalnych do lutowania i cięcia). W przypadku Pometu rękojeść np. "242" służy zarówno do palnika acetylenowego spawanie-cięcie, jak również do propanowego lutowanie-cięcie. Oznaczenie gazu nie jest bite na rękojeści, jest to część zamienna o jednym numerze katalogowym, sprzedawana zarówno do palników acetylenowych jak i propanowych. Analogicznie sprawa ma się ze szwajcarskimi palnikami GLOOR.

Kurde, chciał bym to zobaczyć. Przecie się tego dźwignąć się nie da jak puste a jeszcze nosić to na plecach jak pełne? Po schodach? Jak dla mnie to atak samobójczy na życie i zdrowie wielu osób..... :mrgreen:
No, ja bylem świadkiem tego. Na mojej uczelni w związku z przebudową jednego wydziału (nowy mikroskop elektronowy) wykonywano nową klimę, wodę, CO, itd. Spawacz z firmy "zistechnika" złapał butlę za zawór, drugi popchnął butlę od spodu, i po wciągnięciu jej na plecy sapiąc wytargał ją ze schodów w podziemiu na parter.

Ma też gdzieś zdjęcia po kontakcie miedzi z acetylenem
No, takie węgliki z potrójnym wiązaniem, "acetylenki", to wyjątkowo nieprzewidywalne związki. Acetylenek miedzi jest normalnym, inicjującym materialem wybuchowym, a acetylenek srebra jest jeszcze bardziej wrażliwy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”