Połączenie spawane poprzeczne 2 rur

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
mat911
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2011, 17:46
Lokalizacja: Kraków

Połączenie spawane poprzeczne 2 rur

#1

Post napisał: mat911 » 30 gru 2011, 18:23

Witam, mam za zadanie policzyć połączenie spawane dwóch rurek. W jednej jest wywiercony poprzeczny otwór, w który wsadzona jest druga rurka i obspawana z obu stron, ponizej rysunek poglądowy całości i przekrój tego połączenia.
Poprzeczna rurka jest obciążona siłą P i przez to druga rurka jest zginana i skręcana. Nie wiem jak policzyć te spoiny, czy brać pod uwagę obydwie, czy tylko tą po lewej( znalazłem jeden przykład w księzce gdzie rurki były połączone wzdłużnie, jedna w drugą i zespawane w miejscu ich łączenia, ale przy obliczeniach spoin nie było brane pod uwagę to że rurka jest wsadzona cześciowo w drugą, co wg mnie zwiększa wytrzymałosc takiego polączenia). Napewno spoiny będą ścinane siłą P, i czy będą zginane momentem M=P(b-e) czy scinane jescze siłą równą (Pb)/R

Obrazek

Obrazek



Tagi:


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 927
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#2

Post napisał: Pneumokok » 31 gru 2011, 16:17

Polecam książkę " E. Mazanek - Przykłady obliczeń z podstaw konstrukcji maszyn" w pierwszym bądź w drugim tomie jest duzo przykładów z różnymi różniastymi spoinami :)
Pozdrawiam
Pneumokok
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


Autor tematu
mat911
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2011, 17:46
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: mat911 » 01 sty 2012, 13:53

Książkę Mazanka posiadam. Właśnie tam jest przykład z latarnią
Obrazek
Chodzi mi o przypadek gdy wiatr poziomo działa na klosz lampy. W książce spoina wtedy jest liczona na ścinanie od siły wiatru, oraz zginanie momentem pochodzącym od tej siły na ramieniu H (wysokość klosza lampy nad spoiną). Nie rozumiem dlaczego nie jest brane pod uwagę to, że rurka jest wsadzona na pewną głębokość w drugą rurę, przecież takie połączenie ma za zadanie zwiększenie wytrzymałości spoiny.


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#4

Post napisał: Dudi1203 » 03 sty 2012, 11:53

Nie przekładając przez całość musiałbys uwzględnić to, ze ścianku grubszej rurki zapewne zapadłyby się wcześniej niż uszkodziłaby sie spoina/cieńsza rurka. A po przełożeniu przez całość grubsza rurka sie nie pofaluje i najsłabszym punktem będzie właśnie spoina (albo jej najbliższe okolice z uwagi na strefe wplywu ciepła). Więc licząc w ten sposób (na moment gnacy i ścinanie) uwzględniasz ten sposób włożenia, tylko nieświadomie.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 24 sty 2015, 11:21

uwielbiam takie zadania dawane przez nauczycieli uczniom ktore niczego ich nie ucza I wywoluja tylko odruch "kola ratunkowego" .

Zamiast dac chlopu przyklad najprostrzego zcinania albo rozciagania spoiny zeby wykul podstawy to daja mu takie zadanie w ktorym prosza go o obliczenie spawu ktorego wogole mogloby tam nie byc ( ! ) a I tak polaczenie w tych warunkach byloby ok :)
Malo tego prosza go o policzenie spoiny a to rura jest najbardziej obciazonym elementem I malo tego - nawet nie w tym miejscu gdzie jest polaczenie ale w przeciwnym !
I jeszcze zeby nie bylo wystarczajaco - to jest przyklad na zginanie a nie skrecanie jak sie tak czlowiek przyjzy temu !
No i co robi taki student ? Wchodzi na forum i prosi o kolo ratunkowe :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”