Spawanie stali sprężynowej 50HF

Spawalnictwo i obróbka cieplna

InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#11

Post napisał: InzSpawalnik » 14 mar 2014, 11:08

Drogi Azzaderze,
Tak naprawde powinienes to polaczenie wykonac technika zakuwania na goraco.
Jest to Najstarsza Technologia Spawalnicza... I w przypadku takiej broni bialej jaka chcesz odtworzyc wrecz konieczna ze wzgledow autentycznosci. Dodatkowo cala operacja bedzie idbywac sie w temp powyzej punktu aust. co pozwoli uniknac naprezen i pekniec.
Powodzenia



Tagi:


Autor tematu
Azzader
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 185
Rejestracja: 10 cze 2010, 19:29
Lokalizacja: Poznań

#12

Post napisał: Azzader » 14 mar 2014, 18:25

Jak to powiedzieć chciałem pójść na łatwiznę ale chyba się nie da i jeszcze raz dziękuję kolegom za rady i pomoc:)


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

nauka

#13

Post napisał: melonmelon » 17 mar 2014, 12:44

inżynierze spawalniku
Mam propozycję:
- jak będziesz miał dostęp do spektrometru, takiego prawdziwego, trzy miejsca po przecinku, min. 13 pierwiastków,
- opracujesz metodę, lub ktoś to zrobi za ciebie, na badanie spektrometrem drutu poniżej 3mm,
- będziesz miał troszkę czasu i pieniędzy by się bawić w coś takiego,
- wykonasz min. kilkadziesiąt badań.
Wtedy możemy porozmawiać o różnicy w składzie chemicznym prętów do spawania w metodzie TIG i rdzeni elektrod otulonych do STALI WYSOKOSTOPOWYCH I STOPÓW EGZOTYCZNYCH (GRUPY: NIMONIC, HASTELOY).
Ja miałem taką możliwość, chciało mi się, pozwolono mi na to.
Stąd też mój punkt widzenia na temat wykorzystania rdzeni elektrod otulonych do spawania w TIGu stopem 70/20.
Bez znajomości tego co napisano powyżej, odsyłanie kogoś do nauki o otulinach jest co najmniej niegrzeczne, a dowodzi co najmniej nieznajomości składów chemicznych prętów do TIGa i rdzeni elektrod otulonych.
O procesach metalurgicznych podczas spawania, właściwościach otulin, ich składzie chemicznym nie wiem czy muszę czytać, czasem może się trafić, że najdziesz kogoś kto wie o tym co najmniej tyle samo co ty.
Odnośnie pisania niepoprawną polszczyzną uważaj, bo mam w tym większe doświadczenie od cię. :)

A odnośnie zakuwania na gorąco, w warunkach słabo wyposażonego warstatu (bez ochronnej atmosfery), samo wykonanie powyżej Ac1-3 nie gwarantuje braku naprężeń, szczególnie przy tak ciekawej stali jak 50hf.

pozdro


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#14

Post napisał: InzSpawalnik » 17 mar 2014, 22:37

Melonmelon: ponownie napisze to samo co powyzej: uzywanie rdzeni elemtrod otulonych do spawania metoda TIG jest totalna ignorancja.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”