Spawanie AC a DC

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Szirt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2008, 18:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

#11

Post napisał: Szirt » 12 sie 2008, 17:14

Witam wszystkich
czy może mi ktoś pomóc próbuje skręcić małą spawarkę na drucik 2mm
mam rdzeń ale nie mogę w necie znaleść danych czym go nawinąć
mam tu na myśli zwykłe trafo bez elektroniki
od czegoś trzeba zacząć



Tagi:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#12

Post napisał: InzSpawalnik » 28 gru 2012, 09:41

Przy spawaniu DC mamy do czynienia ze stala polaryzacja luku spawalniczego. Na elektrodzie minus badz plus i przeciwienstwo na materiale spawanym. W zaleznosci od tego czy nasza elektroda bedzie plusem czy minusem uzyskamy wieksze wtopienie badz efekt czyszczenia katodowego. W przypadku spawania pradem AC mamy obie zalety Dc+ i DC_ w jednym. Wkorzystuje sie to zwlaszcza przy spawaniu aluminim gdzie w trakcie cyklu spawania metal czyszcZny jest z tlenkow w trakcie jednego cyklu a glebokosc wtopienia zapewniona jest w kolejnym. Jesli chodzi o to jaki prad ac/dc i jaka polaryzacje przy pradzie dc to zalezy to od procesu spawania ( mig, tig, otulona, drut proszkowy ) oraz od rodzaju otuliny w przypadku elektrod otulonych. Najwygodniej jest skorzystac z zalecen producentow elektrod w tej kwestii. Odnosnie urzadzen spawalniczych najlepszym rozwiazaniem jest zdecydowanie spawarka inwertorowa ac/dc. Oprocz ocywistych zalet typu: wielkosc, waga, uniwersalnosc zrodla pradu ( tig oraz otulone) rowniez wysokiej jakosci zrodlo pradu posiada: "hot start" czyli zwiekszony prad przydatny przy zajazaniu luku spaw, ciagla kontrole napiecia luku co wplywa na ilosc rozpryskow. Inwertory rowniez pozwalaja na ustawienie przeplywu gazu oslonowego przed rozpoczeciem i po konczeniu luku spaw ( przydatne przy spawaniu tigiem ) rowniez pozwalaja na ustawienie parametrow spawania pradem AC ( bardzo przydatne przy spawaniu aluminium ). Gdybym kupowal dla siebie spawarke to koniecznie bylby to inwertor z ustawieniem funkcji pradu pulsujacego - mozliwosc spawania bardzo cienkich blach ( ponizej 1 mm ). Spawarki transformatorowe to niestety juz lamus, choc ich jedna z najweiskzych zalet jest dostepnosc na rynku i cena.


miron91
Posty w temacie: 1

#13

Post napisał: miron91 » 31 gru 2012, 18:51

Witam. Spawałem spawarką transformatorową 2 lata i muszę powiedzieć tylko tyle że większość elektrod potrzebuje prądu stałego do tego mocne rozpryski nie stabilny łuk a kilka miesięcy robiłem testy miedzy prądem AC a DC miałem 30 blach 200x100x5 mm i sprawdzałem wytrzymałość i muszę powiedzieć że przy prądzie DC wytrzymałość jest nie co lepsza. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”