EdgeCam Part Modeler 12,5 student edition

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

EdgeCam Part Modeler 12,5 student edition

#1

Post napisał: luk_asz01 » 07 sty 2009, 19:47

witam. myslem ze bedzie gorzej z utworzeniem pierwszej bryly. nie ma jak poklikac po indeksie pomoc :). mam pytanie , jesli utworzylem bryle, ktora jest w skali 1:1, czyli ma wszystkie wymiary ,ktore mnie intersuja, to jak zrobic bym mogl ta bryle zobaczyc w conajmniej dwoch plaszczyznach, czy jest tu jakas funkcjia ze wrzuca mi ta brylke na rysunek techniczny? oto ta bryla.

znalazlem odpowiedz sam :)
1.trzba utworzyc nowy rysunek z menu wstawic rzut bryly. zlokalizowac go a pozniej to juz w lewokliku ma sie wiecej opcji , to zalezy kto co chce. jutro zapewne zrobie to w calosci . napisze program w g-kode, moze tez sprobuje zajac sie symulacja obrobki , bo do tego mam ksiazke. ale sie jeszcze zobaczy c z tym edgecam. narazie g-kod , pozniej eksperymenty :) . pozdrawiam
Załączniki
1_wsza bryla.JPG
1_wsza :)
1_wsza bryla.JPG (11.78 KiB) Przejrzano 1701 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#2

Post napisał: cinek_80 » 08 sty 2009, 08:39

Do wymiarowania tego detalu wystarczy Ci jeden przekrój ale mniejsza o to...

Co do Part Modelera to posiada on swój moduł do wykonywania dokumentacji płaskiej:
1. Wybierasz Nowy, następnie Rysunek
2. Ustawiasz parametry szablonu (skala, jednostki, rozmiar arkusza, standard)
3. Zakładka Wstaw i wybierasz ikonę Rzut lub ikona z paska Wstaw rzut
4. Jeżeli w otwartym oknie pojawi się podgląd na Twój model to ok jeżeli nie to za pomocą Przeglądaj odnajdujesz plik modelu na dysku, jeżeli pojawił się od razu Twój model to wybierasz rzut który ma być wczytany. Jeżeli chcesz wczytać kilka rzutów powtarzasz tą samą procedurę aż uzyskasz to co Cię interesuje.
5. Jeżeli wstawisz sobie tylko jeden główny rzut to możesz sobie później za pomocą opcji Rzut pomocniczy stworzyć dodatkowe rzuty lub za pomocą opcji Przekrój odsunięty tworzyć jak nazwa wskazuje przekroje detali.
6. Za pomocą dostępnych narzędzi typu Wymiar, Tolerancje, Bazy, Pozycje itd. wymiarujemy i opisujemy rysunek. Wcześniej proponuję kliknąć prawym w oknie nawigacji na pozycji Szablon i wybrać opcję Edytuj parametry gdzie definiujemy sobie ogólne dane na temat wymiarów (czcionka tekstu, wysokość, położenie, rodzaj strzałek itd.) tak żeby rozmiary i wygląd linii wymiarowych był zawsze taki sam.
To chyba tyle jak na początek. Podaj jakiegoś maila to Ci podeślę kilka modeli to sobie popatrzysz jak były robione...

Pozdrawiam


czarek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 27 wrz 2006, 17:57
Lokalizacja: warszawa

edgecam

#3

Post napisał: czarek » 18 lut 2009, 19:20

Panowie jeżeli znajdziecie trochę czasu napiszcie jak zrobić tuleję w part modeler 12.5 (bryła z otworem) do półfabrykatu w toczeniu jest tam opcja automatycznie ale nie mogę zrobić tam otworu a w Part modeler nie kumam nic po angielsku , może znacie inny łatwy sposób narysowania bryły już przy definiowaniu półfabrykatu. Rysuję w auto cadzie ale nie wczytuje mi z niego brył. Pozdrawiam Czarek


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#4

Post napisał: kaleena » 18 lut 2009, 19:36

Jednym ze sposobów jest zrobienie półfabrykatu poprzez obróbkę (w kolegi przypadku wywiercenie otworu w wałku) i zapisanie go po symulacji jako plik *.stl.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2127
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: edgecam

#5

Post napisał: qqaz » 18 lut 2009, 20:19

czarek pisze: Rysuję w auto cadzie ale nie wczytuje mi z niego brył.
export z Acada w STL i póżniej do EC.

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#6

Post napisał: cinek_80 » 18 lut 2009, 21:09

Kolego a spotkałeś się może w EC przy definiowaniu półfabrykatu z opcją Kształt - Tokarski :?: Wystarczy że narysujesz sobie profil obrazujący przekrój żądanego półfabrykatu (w przypadku tulei będzie to po prostu prostokąt), wskażesz profil jako tokarski i masz gotowy półfabrykat typu tuleja. Opcja ta utworzy półfabrykat przez obrót narysowanego profilu wokół osi Z. Bez kombinowania z jakimiś wcześniejszymi obróbkami i zapisywaniem jako STL...

Pozdrawiam


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#7

Post napisał: kaleena » 19 lut 2009, 07:38

cinek_80 pisze:Bez kombinowania z jakimiś wcześniejszymi obróbkami i zapisywaniem jako STL...
Oczywiście ma kolega rację. Chciałem tylko zaznaczyć, że przed zapytaniem na forum, można samemu "pokombinować" wyjść z kłopotu (uczy myślenia). Do jednego celu mogą prowadzić różne ścieżki, choć nie zawsze są one najprostsze (ale chodzi chyba o efekt, prawda?) :wink:

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#8

Post napisał: cinek_80 » 19 lut 2009, 08:54

W moim poście nie miało być żadnej złośliwości :wink:. Zgadzam się z kolegą że kombinowanie jest twórcze a znalezienie odpowiedzi we własnym zakresie daje dużo satysfakcji i jest zapamiętywane na dłużej. No i racja, dwie różne osoby przed tym samym softem mogą wykonać tą samą robotę na dwa różne sposoby i jak kolega pisze ważny jest efekt... Zgadzam się w 100% :mrgreen:

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „EdgeCAM”