Nutool - nacinanie gwintów

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#11

Post napisał: adam Fx » 19 sty 2008, 20:44

jest ktoś w stanie przedstawic jak dział taki licznik do gwintów ... kiedyś na allegro widiałem na foto ale jak to sie według tego ustawia i jak jest zbudowany bo może da sie zrobic taki licznik samemu

a i nie zawsze trzeba cofac z zamknienta nakr.pociagową bo to czy trafisz w gwint zależy od skoku jkai jest na twej śrubie pociągowej .. dokładniej opisuje to poradnik tokarza jka kogos to interesuje to moge zrobic skan tego fragmęntu


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Tagi:

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#12

Post napisał: grg12 » 19 sty 2008, 21:36

adam Fx pisze:jest ktoś w stanie przedstawic jak dział taki licznik do gwintów ... kiedyś na allegro widiałem na foto ale jak to sie według tego ustawia i jak jest zbudowany bo może da sie zrobic taki licznik samemu
Spróbuje przetłumaczyć opis z ksiązki "Metallbearbeitung im modellbau" (jak ktoś chce moge też zeskanować i wrzucić na www). Wg. opisu taki zegar jest bardzo prosty - może sobie zrobie :) (od razu przepraszam za niefachowe nazewnictowo - ucze sie z niemickich ksiązek)

Wskaźnik gwintu to po prostu tulejka z obrotowym prętem ktory ma na dole zębatke sprzęgniętą ze śrubą pociągową (zębatka jest sprzeganieta ze śrubą niezależnie od tego czy nakrętka pociągowa jest zamknięta czy nie) i skale (4 lub 8 pozycji) na gorze. Tulejka jest zamocowana po prawej stronie sań w taki sposób (podkładki dystansowe) aby w chwili kiedy skala zegara wskazuje "1" dało się zamknąć nakrętke pociągową. (tutaj fragment który nie do końca rozumiem) stosunek śruba pociągowa-wskaźnik wynosi 1:16 - czyli tak naprawde nakrętke pociągową można zamknąć w 1 z 16 pozycji wskaźnika - z których 8 jest oznaczonych na skali. Jeśli sanki stoją (nakrętka otwarta) a śruba pociągowa się kręci, kręci się roznież wskaźnik zegara. Sanki należy ustawić przed początkiem gwintu (którego jeszcze niema :), właczyć obroty i w chwili gdy zegar wskazuje "1" zamknąć nakrętke pociągową, ponieważ sanki sa teraz napędzane śrubą pociągową zegar stoi. Na końcu gwintu zwalniamy naketke, wycofujemy i w chwili kiedy zegar pokaże "1" ponownie "zasprzęglamy" (pomiedzy tym wszystkim oczywiście nie należy zapomiać o wycofywaniu noża :). Oczywiście zamiast pozycji "1" można użyć innej wartości - byle zawsze tej samej

Pozdrawiam
Grzesiek


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#13

Post napisał: ARGUS » 19 sty 2008, 22:13

http://workshop.frostland.info/

Ktoś już to zrobił
Polecam
fajne pomysły

Zakładka PROJECTS

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#14

Post napisał: adam Fx » 19 sty 2008, 23:51

opis doskonały ,, ale dlazcego ten gosciu wykonał 2 takie liczniki jeden na jednym jest 20 a na kolejnym 21 .. domyśla sie ktoś?? hhm no jest tam opis po angielsku ale nie kapuje..
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#15

Post napisał: ARGUS » 20 sty 2008, 11:12

No tego to ja już nie wiem
Po angielsku znam tylko niecenzuralne słowa
Może dla gwintów precyzyjnych , albo calowych
ale teoretycznie licznik nie powinien mieć znaczenia

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#16

Post napisał: grg12 » 20 sty 2008, 12:57

Pomyślmy - śruba pociagowa 4mm (taka jest w mojej tokarce), czyli zamknąć nakrętke pociagową można co 4mm. Powiedzmy że gwint ma mieć skok 1mm - czyli na kazdy obrót śruby przypada równo 4 obroty wrzeciona - w chwili kiedy możliwe jest zamkniecie nakrętki pociągowej wrzeciono zawsze jest w tej samej pozycji. Czyli żaden zegar nie jest potrzebny.
Weźmy zatem gwint o skoku 0.75, na jeden obrót śruby pociągowej przypada 5.333 obrotu wrzeciona. "Zgodność fazy" (da sie zamknąć nakrętke i wrzeciono w tej samej pozycji co przy pierwszym przejściu) przypada raz na 16 obrotów wrzeciona i 12 obrótów śruby. Czyli jeśli dobrze zrozumiałem potrzebny jest zegar 1/12 lub 1/24? Przy innej kombinacji potrzebny bedzie inny podział - być może nie do zrealizowania na jednym zeagrze. Facet zbudował zegary 20 (obsługuje zgodnośc co 2, 4, 5, 10, 20 obrótów śruby) i 21 (3, 7, 21 obrotów śruby) - niestety nie podał skoku swojej śruby.
Pozdrawiam
Grzesiek


Autor tematu
jar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2008, 10:21
Lokalizacja: Poznań

#17

Post napisał: jar » 20 sty 2008, 23:44

Interesowała by mnie zasada przy jakim skoku śruby pociągowej jaki gwint można nacinać bez zegara(z rozłączaniem nakrętki) i czy jest jakaś reguła czy wzór ?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#18

Post napisał: adam Fx » 21 sty 2008, 00:43

jest . jutro zrobie skan ... no chyba że ktos mnie uprzedzi i odpisze
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


gaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 315
Rejestracja: 30 paź 2007, 16:25
Lokalizacja: łódzkie

#19

Post napisał: gaski » 21 sty 2008, 02:23

skok śruby pociągowej musi być wielokrotnością skoku sruby nacinanej, np: dla skoku śruby pociągowej 4 mm, skoki nacinane to 4, 2, 1, 0,5 0,25, 01 mm


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#20

Post napisał: Zbych07 » 21 sty 2008, 07:31

ARGUS pisze:http://workshop.frostland.info/

Ktoś już to zrobił
Polecam
fajne pomysły

Zakładka PROJECTS
Strona niesamowita , a to co Gościu robi manualnie w swoim "warsztaciku" - powalające.
Co zacznie robić jak te maszynki przerobi na CNC , aż trudno przewidzieć .
Godna polecenia na tej stronie jest też zakładka LINKI .... a tam przez inne linki :wink:
ARGUS - szkoda , że to nie mój post - z radością nacisnął bym POMÓGŁ
.... chociaż tyle = WIELKIE DZIĘKI :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”