Czym włączyć posów w OUS ?

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
edzio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:01
Lokalizacja: łódź

Czym włączyć posów w OUS ?

#1

Post napisał: edzio » 21 lut 2009, 18:06

Witam
W końcu kupiłem tokarkę. OUS mimo że to weteran jest bardzo ciekawy. Teoretycznie nie ma co w nim się za bardzo psuć. Właściciel tokarki nigdy nie używał posuwu mechanicznego bo nie wiedział jak się go włącza. Zauważyłem że koło kuł pasowych gdzie jest kilka kół zębatych jest jakiś mechanizm – jest na pewno związany z włączaniem posuwu mechanicznego ale pewnie czegoś brakuje jakiejś dźwigni czy coś w tym stylu która zamieniała by położenie koła które powoduje zazębianie koła z śruby pociągowej z kołem na wrzecionie. Może ktoś ma OUS i wie jak to wygląda albo ma jakieś materiały dotyczące rozbierania go na części lub zdjęcie tego mechanizmu. Dziękuję i pozdrawiam edzio



Tagi:


mariuszO.
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2009, 21:31
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

#2

Post napisał: mariuszO. » 21 lut 2009, 18:23

A masz kola zebate?powinno ich byc chyba 14szt.


Autor tematu
edzio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:01
Lokalizacja: łódź

#3

Post napisał: edzio » 21 lut 2009, 18:34

Jasne że mam są nawet podkręcone ale nie ma czegoś czym można cały ten mechanizm podnieś i potem opuścić

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: BYDGOST » 22 lut 2009, 14:40

To co piszesz że się podnosi i opuszcza to jest gitara. Łączy się ona poprzez wałek przegubowy ze śrubą pociągową i nie ma możliwości rozłączania. Przynajmniej w tej wersji, którą ja mam.


Autor tematu
edzio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:01
Lokalizacja: łódź

#5

Post napisał: edzio » 22 lut 2009, 16:10

To jest niemożliwe jeżeli nie można rozłączyć napędu śruby suportu to suport pojedzie dokąd się da i albo spali się silnik albo pasek

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#6

Post napisał: BYDGOST » 22 lut 2009, 18:09

OK zróbmy tak. Załóżmy, że zasprzęgliłeś wałek przegubowy ze śruba napędową a nóż ustawiłeś początek toczenia. Włączasz napęd czyli materiał zaczyna się obracać i jednocześnie nóż wraz z suportem zaczyna się przesuwać. Nóż zaczyna skrawać materiał: toczenie wzdłużne lub nacinanie gwintu. Z chwila gdy nóż dojeżdża do końca obróbki wyłączasz napęd i jednocześnie wycofujesz nóż. Przełączasz na lewe obroty i suport przesuwa się teraz w prawo do początku obróbki. Tam wszystko zaczynasz od nowa ile tylko potrzeba. Jest to upierdliwe bo powrót trwa tyle co obróbka, ale masz napęd posuwu. Osobiście używam tylko ręcznego posuwu bo na tej maszynce obrabiam tylko drobiazgi, ale gdybym musiał często wykorzystywać ten napęd to pomyślałbym nad wbudowaniem sprzęgła do łączenia i rozłączania gitary z wałkiem przegubowym coś na wzór jak ma TSA 16. Jak jest to rozwiązane w TSA 16 widać na zdjęciach w mojej galerii.


Autor tematu
edzio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:01
Lokalizacja: łódź

#7

Post napisał: edzio » 22 lut 2009, 20:35

Do drobnych rzeczy posuw mechaniczny jest niepotrzebny ale i tak taki szybki jak w OUS nie nadaje się do toczenia .


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#8

Post napisał: kolec7 » 01 mar 2009, 23:17

edzio pisze:Do drobnych rzeczy posuw mechaniczny jest niepotrzebny ale i tak taki szybki jak w OUS nie nadaje się do toczenia .
.....tylko służy do toczenia gwintów..... :wink:
"W życiu piękne są tylko chwile...."

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”