powrót do korzeni

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
lukjan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2014, 17:42
Lokalizacja: Białystok

powrót do korzeni

#1

Post napisał: lukjan » 12 sty 2014, 18:12

Na początku witam wszystkich serdecznie.
Jestem projektantem drogowym ale 20 lat temu skończyłem liceum zawodowe jako mechanik obróbki skrawaniem i rozważam powrót do tego zawodu. W liceum mieliśmy normalne warsztaty i się trochę toczyło i frezowało.
Umiem obsługiwać AutoCAD i się zastanawiam od czego zacząć - może jakiś kurs?
Może coś mi doradzicie? - bo w mojej dotychczasowej branży pracy nie ma i raczej nie będzie.
Chciałbym być operatorem a docelowo programistą obrabiarek CNC
Pozdrawiam



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 12 sty 2014, 19:28

Poczytaj inne tematy, nie jesteś pierwszy który chce wrócić czy też się przekwalifikować, po 20 latach przerwy to tak jakbyś na nowo zaczynał.
Poczytaj działy CNCpodstawy a także Na luzie, kilka tematów znajdziesz.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#3

Post napisał: kubus838 » 13 sty 2014, 10:36

Witam
A najlepiej szukaj pracy bez żadnych pośredników typu agencja, rekruterzy. Bo ten papierek za skończony kurs to tylko jest im potrzebny. W takich "tworach" jaki pisałem wczęśniej siedzą ludzie którzy nie mają zielonego pojęcia co to jest cnc i pisanie programów na obrabiarki a nawet nie wiedzą co to są te obrabiarki. Bo oni żeby wiedzieć o czym z Tobą rozmawiać podczas rekrutacji musieli by wiedzieć więcej od Ciebie a to jest nie możliwe. Jak znajdziesz firme która będzie chciała zatrudnić pracownika to najpierw podpisze umowę na okres próbny a wszelkie papierki to trafią do akt i nikt ich czytał nie będzie. Więc sam podejmij decyzje o szkoleniu czy będzie Ci potrzebne czy nie. Jeżeli masz wiedze która wystarczy na obsługę i programowanie cnc to, to jest najważniejsze i będzie miało największy wpływ na podjęcie pracy jako operator programista.

robert


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5359
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 13 sty 2014, 19:57

Maksymilian pisze:Ja tak na szybko Ci powiem, że kurs jest niezbędny. Niestety, dzisiaj bez papierka i uprawnień ani rusz. Na necie poszukaj jakiegoś dobrego kursu w swojej miejscowości. Dowiedz się, bo może miasto/gmina oferuje darmowe szkolenia/kursy ;)
Dziękujemy za opinię osoby, która zarejestrowała się kilka dni temu, ale wie, że "kurs jest niezbędny".

Myślę, że jeśli gość opanował sam Autocada, poza tym miał 20 lat temu kierunkową szkołę, to jest w stanie sam nauczyć się tego, co się w branży zmieniło sam, bez żadnego kursu. Bo kurs w ostatnich czasach, wśród moich znajomych, szukających kandydatów do pracy działa odstraszająco. Dziwne - nie bardzo. Po prostu na tych kursach znajdzie się piekarz, szewc, czasem kierowca, a najczęściej są tam ludzie, którzy z zawodem nie mieli nigdy nic wspólnego. Ot Unia zapłaciła, to chodzili, bo pani z PUP skierowanie dała.

Ale tu gość ma podstawy. Nie wierzę, że wszystko mu wywietrzało. W sumie, chyba warto na tym się oprzeć. Wyciągnąć świadectwo, zacząć może od maszyn konwencjonalnych, albo nawet poszukać pracy jako typowy operator. Suwmiarkę zna, może i wiertło umiałby naostrzyć, a to już jest plus w porównaniu z osobami po kursach. Po kilku miesiącach "wciągania się" na powrót do zawodu, myślę, że nie powinien mieć problemów z jakąkolwiek maszyną.

Moim zdaniem kurs akurat w tym przypadku zrobi więcej szkody, niż pożytku.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 13 sty 2014, 21:15

jasiu... pisze:
Maksymilian pisze:Ja tak na szybko Ci powiem, że kurs jest niezbędny. Niestety, dzisiaj bez papierka i uprawnień ani rusz. Na necie poszukaj jakiegoś dobrego kursu w swojej miejscowości. Dowiedz się, bo może miasto/gmina oferuje darmowe szkolenia/kursy ;)
Dziękujemy za opinię osoby, która zarejestrowała się kilka dni temu, ale wie, że "kurs jest niezbędny".

Myślę, że jeśli gość opanował sam Autocada, poza tym miał 20 lat temu kierunkową szkołę, to jest w stanie sam nauczyć się tego, co się w branży zmieniło sam, bez żadnego kursu. Bo kurs w ostatnich czasach, wśród moich znajomych, szukających kandydatów do pracy działa odstraszająco. Dziwne - nie bardzo. Po prostu na tych kursach znajdzie się piekarz, szewc, czasem kierowca, a najczęściej są tam ludzie, którzy z zawodem nie mieli nigdy nic wspólnego. Ot Unia zapłaciła, to chodzili, bo pani z PUP skierowanie dała.

Ale tu gość ma podstawy. Nie wierzę, że wszystko mu wywietrzało. W sumie, chyba warto na tym się oprzeć. Wyciągnąć świadectwo, zacząć może od maszyn konwencjonalnych, albo nawet poszukać pracy jako typowy operator. Suwmiarkę zna, może i wiertło umiałby naostrzyć, a to już jest plus w porównaniu z osobami po kursach. Po kilku miesiącach "wciągania się" na powrót do zawodu, myślę, że nie powinien mieć problemów z jakąkolwiek maszyną.

Moim zdaniem kurs akurat w tym przypadku zrobi więcej szkody, niż pożytku.
Kolego jasiu...

Ja wpełni popieram i jestem za tym co napisałeś. Prawda 100% a nawet 1000% PRAWDY.

robert


jendrek290
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2014, 11:08
Lokalizacja: kamienna góra

#6

Post napisał: jendrek290 » 27 sty 2014, 10:40

serdecznie pozdrawiam również mam podobną sytuację chciałbym wrócić do zawodu proszę o podpowiedzi jak się poruszać po forum bo takiego doświadczenia nie posiadam
aby stopniowo nabyć wiedzę bo jest możliwość w moim przypadku podjęcia pracy przy produkcji wielko- seryjnej na początek ale musiał bym umieć wyzerować narzędzia znaleźć bazy i umieć korygować wymiar przy zużyciu narzędzi na początek. jeśli post jest w nie właściwym miejscu proszę o przeniesienie wypowiedzi do odpowiedniego działu


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#7

Post napisał: kubus838 » 27 sty 2014, 11:33

jendrek290 pisze:serdecznie pozdrawiam również mam podobną sytuację chciałbym wrócić do zawodu proszę o podpowiedzi jak się poruszać po forum bo takiego doświadczenia nie posiadam
aby stopniowo nabyć wiedzę bo jest możliwość w moim przypadku podjęcia pracy przy produkcji wielko- seryjnej na początek ale musiał bym umieć wyzerować narzędzia znaleźć bazy i umieć korygować wymiar przy zużyciu narzędzi na początek. jeśli post jest w nie właściwym miejscu proszę o przeniesienie wypowiedzi do odpowiedniego działu
Witam
Aby poruszać się po forum musisz być zarejestrowany. A dalej to już z góry. Zaczynasz czytać i czytasz i czytasz od góry do dołu wchodząc w poszczególne postu. Czyli za parę lat jak juz to oczywiście przeczytasz to na bank "wrócisz do korzeni".

robert


jendrek290
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2014, 11:08
Lokalizacja: kamienna góra

#8

Post napisał: jendrek290 » 27 sty 2014, 17:52

jak ustawić aby dostawać powiadomienia o postach w których się uczestniczy

[ Dodano: 2014-01-27, 17:54 ]
jak nacisnełem enter zobaczyłem jak mogę dostawać te powiadomienia :oops:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”