Określenie położenia wózka na płaszczyźnie X-Y

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Olewcz
Posty w temacie: 7

Określenie położenia wózka na płaszczyźnie X-Y

#1

Post napisał: Olewcz » 25 lis 2013, 16:02

Cześć,

jestem tu nowy i bardzo zielony. Próbuję zrobić ramę zamontowaną do ściany, której konstrukcja pozwoli na precyzyjne ustawienie wózka w przestrzeni dwuwymiarowej(płaszczyźnie ściany).

Poziomo zamontowałem wałki 20mm o długości 200cm. Na wałkach umieściłem łożyska liniowe, a do nich przyczepiłem dwa pionowe wałki 12mm o długości 120cm. Po pionowych wałkach poruszają się dwa równolegle połączone łożyskach, do których mam zamontowany wózek.

Zależy mi na jak najdokładniejszym odczytywaniu położenia łożyska na wałku poziomym i pionowym, co jednoznacznie określałoby położenie wózka na płaszczyźnie X-Y. Przeglądam teorię, zawartość sklepów z akcesoriami CNC - CMM i nie mogę wpaść na nic rozsądnego.

Nie chcę wydać za dużo, które rozwiązania będące możliwie najekonomiczniejsze przychodzą Wam do głowy? Pomóżcie proszę.



Tagi:


DanAmigo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 142
Rejestracja: 13 lis 2006, 13:32
Lokalizacja: Z Beskidów

#2

Post napisał: DanAmigo » 25 lis 2013, 16:39

Zdefiniuj "precyzyjnie" bardziej precyzyjnie :razz:
3-osie FADAL
Sinumeryk 810 i 840 tokarka
automaty krzywkowe aż do cnc
Kliknięcie pomógł jeszcze nikgo nie zabiło.
Chcesz potanić produkcję ( płacisz za efekty ) niedrogo pomogę!


Autor tematu
Olewcz
Posty w temacie: 7

#3

Post napisał: Olewcz » 25 lis 2013, 16:50

Precyzyjnie: dokładność +-0,1mm :smile:


DanAmigo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 142
Rejestracja: 13 lis 2006, 13:32
Lokalizacja: Z Beskidów

#4

Post napisał: DanAmigo » 25 lis 2013, 18:16

Olewcz pisze:Precyzyjnie: dokładność +-0,1mm :smile:
dwie suwmiarki elektroniczne, tanie przy takiej dokładności, robiące zamiast liniałów i już masz gotowe.
3-osie FADAL
Sinumeryk 810 i 840 tokarka
automaty krzywkowe aż do cnc
Kliknięcie pomógł jeszcze nikgo nie zabiło.
Chcesz potanić produkcję ( płacisz za efekty ) niedrogo pomogę!


Autor tematu
Olewcz
Posty w temacie: 7

#5

Post napisał: Olewcz » 25 lis 2013, 18:23

Suwmiarki? Na długości 2m? :roll:

Moje początkowe założenie było takie aby zastosować silniki krokowe utrzymujące wózek w określonej pozycji. Do silników krokowych, które sterowałyby położeniem wózka dołączyłbym licznik impulsów. Impulsy przeliczałbym na jednostkę długości w zależności od rodzaju przeniesienia napędu/siły utrzymującej. Ponieważ nie walczę o dużą dokładność, krok silnika mógłby być większy, a za tym tańszy itd. Czy takie myślenie jest ok?

Jak przenieść siłę z silnika krokowego na łożysko poruszające się po wałku? Śruba? Pas zębaty? :roll:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7985
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: tuxcnc » 25 lis 2013, 18:47

Ciągle nie wiadomo o co Ci chodzi.
Silniki krokowe przesuną wózek o odległość proporcjonalną do ilości wykonanych kroków, więc tu przesunięcie się zadaje a nie mierzy.
Natomiast pomiar pokaże ci pozycję, ale niczego nie przesunie.

Przy takiej dokładności pomiaru wystarczą enkodery linkowe, jak nie wiesz co to jest, to poszukaj w Google.
Do przesuwania wystarczą paski zębate, można kupić na metry, chyba też w sklepie sponsora forum.
Mierzyć też od biedy można paskiem zębatym, wtedy koło pasowe zakładasz na enkoder obrotowy.

.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7625
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 25 lis 2013, 18:52

witam.
parę lat temu robiłem coś podobnego dla kumpla.
chodziło o robienie fotek fresków i takich tam.
zastosowaliśmy silniki krokowe i śruby - w pionie na paskach kamera mogła by zjechać .
tylko że tam prędkość przemieszczania nie musiała być zbyt wielka.
co do dokładności - jak silnik zrobi 200 kroków to wózek przesunie się o skok śruby - to oczywiste.
więc ( teoretycznie ) masz taką dokładność.
1 krok = 1 / 200 skoku.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


DanAmigo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 142
Rejestracja: 13 lis 2006, 13:32
Lokalizacja: Z Beskidów

#8

Post napisał: DanAmigo » 25 lis 2013, 18:54

Nie doczytałem, że to cm a nie mm :oops: tak jakoś z przyzwyczajenia.
Silnik krokowy może przesuwać wózek ale trzeba dołożyć śrubę, resztę załatwi sterownik i komp. ale to też będzie drogie rozwiązanie, nie wiem co ta konstrukcja ma mierzyć ?
3-osie FADAL
Sinumeryk 810 i 840 tokarka
automaty krzywkowe aż do cnc
Kliknięcie pomógł jeszcze nikgo nie zabiło.
Chcesz potanić produkcję ( płacisz za efekty ) niedrogo pomogę!


Autor tematu
Olewcz
Posty w temacie: 7

#9

Post napisał: Olewcz » 25 lis 2013, 19:09

Coraz cieplej. Na wózku ma znajdować się laser mierzący głębokość. W ten sposób chcę mierzyć w 3 wymiarach. X i Y na powyższej ramie a Z z urządzenia laserowego. Błąd jaki mogę popełnić to +- 1mm. Starając się dużo dokładniej odczytać X i Y chcę uniknąć uwypuklenia ewentualnych błędów na osi Z.

Dlaczego ciężko mi się określić - chcę upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze utrzymać wózek w jednej, ściśle określonej pozycji. Po drugie ustalić dokładni ów pozycję. Na chwilę obecną wózek bez podtrzymania go ręką zjeżdża w dół za sprawą grawitacji.

Gdybym zamontoał śruby biegnące wzdłóż wałków. Gdybym, śruby połączył z silnikami krokowymi, te ze steronikiem pod który podpiąłbym kompa. To jednocześnie przy wiedzy takiej jak ilość impulsów, skok śruby, krok silnika mógłbym mierzyć drogę wózka. Zresztą to są stałe, więc gdybym zmierzył odcinek na wałku i przesuwał wózek do czasu przejścia ów odcinka, to przeliczając ilość kroków przez długość odcinka poznałbym jaki dystans przemierza mój wózek gdy silnik wykonuje jeden krok. Jeżeli dystans ten byłby <= 0,1 mm to uzyskałbym zamierzoną dokładność. Kwestia dobrania skoku śruby i odpowiedniego kroku silnika? :smile:

Niestety nie mam doświadczeń z silnikami krokowymi. Chętnie poczytałbym o sterownikach itd. Dużo łatwiej byłby gdyby ktoś w dobrej wierze podał zaufane źródło :P


DanAmigo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 142
Rejestracja: 13 lis 2006, 13:32
Lokalizacja: Z Beskidów

#10

Post napisał: DanAmigo » 25 lis 2013, 19:28

A może kopnij tą twoją konstrukcję tak, żeby X i Y było w poziomie a Z w pionie, wózka nie musisz trzymać, a laser zastąp metrem i już :wink: . Dalej nie kumam co ma mierzyć ta konstrukcja? Może napisz co to urządzenie ma robić a raczej mierzyć ? bo może rozwiązanie jest banalne tylko pomagający poruszają się we mgle :razz:
3-osie FADAL
Sinumeryk 810 i 840 tokarka
automaty krzywkowe aż do cnc
Kliknięcie pomógł jeszcze nikgo nie zabiło.
Chcesz potanić produkcję ( płacisz za efekty ) niedrogo pomogę!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”