Podstawy nauka

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#11

Post napisał: silvesters » 02 lut 2013, 12:37

kubus838, Twoja wypowiedź jest bardzo interesująca :mrgreen:



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#12

Post napisał: kubus838 » 02 lut 2013, 18:06

silvesters pisze:kubus838, Twoja wypowiedź jest bardzo interesująca :mrgreen:

Czemu?


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 922
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#13

Post napisał: Pneumokok » 02 lut 2013, 18:54

kubus838 pisze:
silvesters pisze:kubus838, Twoja wypowiedź jest bardzo interesująca :mrgreen:

Czemu?
bo to łagodnie mówiąc bzdury ^^
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#14

Post napisał: kubus838 » 02 lut 2013, 19:30

Pneumokok pisze:
kubus838 pisze:
silvesters pisze:kubus838, Twoja wypowiedź jest bardzo interesująca :mrgreen:

Czemu?
bo to łagodnie mówiąc bzdury ^^


Mówisz "bzdury" a ja to robie na codzień. Możesz wytłumaczyć co tam jest bzdurnego?

robert


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 922
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#15

Post napisał: Pneumokok » 02 lut 2013, 19:52

Proszę bardzo ^^
kubus838 pisze: 2. Potem musisz użyć programu CAM. W programie tym tworzysz ścieżkę narzędzia którym bedziesz ten element obrabiał/produkował czyli tworzysz plik nc lub txt i najważniejsze: podczas tworzenia ścieżki narzędzia musisz wiedzieć jaki program obsługuje Twoją maszynę po to aby wybrać odpowiedni postprocesor. Przez zaden postprocesor nic nie przepuszczasz. Plik nc lub txt popularnie nazywamy g-codami
1. Nie ma czegoś takiego jak program obługujący obrabiarkę - są układy sterowania.
2. Z tymi postprocesorami to sobie sam Kolega przeczy. Po wygenerowaniu ścieżki w CAMie przepuszcza się ją przez postprocesor. Dopiero wtedy jest generowany g-kod.
3. Podczas tworzenia ścieżki nie trzeba wiedzieć na jakiej maszynie z jakim konkretnym układem sterowania będzie dany detal obrabiany. Tak jak napisałem - wszystko załatwia postprocesor.


Pozdrawiam :)
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#16

Post napisał: kubus838 » 02 lut 2013, 20:48

Pneumokok pisze:Proszę bardzo ^^
kubus838 pisze: 2. Potem musisz użyć programu CAM. W programie tym tworzysz ścieżkę narzędzia którym bedziesz ten element obrabiał/produkował czyli tworzysz plik nc lub txt i najważniejsze: podczas tworzenia ścieżki narzędzia musisz wiedzieć jaki program obsługuje Twoją maszynę po to aby wybrać odpowiedni postprocesor. Przez zaden postprocesor nic nie przepuszczasz. Plik nc lub txt popularnie nazywamy g-codami
1. Nie ma czegoś takiego jak program obługujący obrabiarkę - są układy sterowania.
2. Z tymi postprocesorami to sobie sam Kolega przeczy. Po wygenerowaniu ścieżki w CAMie przepuszcza się ją przez postprocesor. Dopiero wtedy jest generowany g-kod.
3. Podczas tworzenia ścieżki nie trzeba wiedzieć na jakiej maszynie z jakim konkretnym układem sterowania będzie dany detal obrabiany. Tak jak napisałem - wszystko załatwia postprocesor.


Pozdrawiam :)

Zacznijmy od początku:
W programie CAD tworzymy jakąś bryłe 3d kiedy jest już gotowa to w programie CAM tworzymy "ścieżkę narzędzia" czyli tzw g-cod. G-cod jest to zbiór instrukcji dla wrzeciona które będzię "wycinało" dany element, narzędzia, posów, wymiar materiału z którego zrobimy daną bryłe, i są zapisane w pliku nc/txt stworzonym na potrzeby programu do obsługi maszyny cnc. A program wydaje polecenia które są wysyłane do układu sterujacego maszyną a układ ten za pomocą sygnałów przekazywanych do silników krokowych przesuwa z odpowiednia szybkością wrzeciono i steruję pracą tego wrzeciona. Jeszcze jedna rzecz g-cody tworzy się za pomoca postprocesora bo "coś" co tworzy te
g-cody musi wiedzieć czy maszyna ma 3 osie czy 5 osi, czy pracuje w jednostkach metrycznych czy innych, czy to laser czy, woda.
A jak kolega jest taki mądry to niech napisze na szybko program do wyfrezowania koła w kwadracie 30mm i wysokości 10mm a ja spróbuje to jeszcze dzisiaj wyciąć. Oczywiście jednostka miary, wielkość matariału, narzędzie, obroty wrzeciona, posów pozostawie dla siebie bo przecież kolega pisze bez postprocesora.

robert

Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#17

Post napisał: silvesters » 03 lut 2013, 11:49

W programie tworzy się ścieżkę narzędzia, ale nie jest to g kod. Powiedz co wg ciebie dzieje się z heidenhainem jeśli nie robimy na g tylko w języku właśnie heidenhaina? Ścieżka która tworzymy jest faktycznie w camie zapisana w postaci pewnego kodu, ale jest to wewnętrzny kod, który jest przegenerowywany przez postprocesor na kod do danej obrabiarki z uwzględnieniem jej kinematyki i innych szczegółów. Dopiero wtedy przesyłamy program do maszyny, gdzie sterowanie przetwarza program na sygnały itd. Piszesz że robisz to codziennie, możesz napisać w jakim programie i z jakimi maszynami?


Autor tematu
Berry
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 21 lut 2011, 11:22
Lokalizacja: ŻWC

#18

Post napisał: Berry » 03 lut 2013, 12:43

Ja ogólnie dziękuję za każda tutaj odpowiedź,, bo mimo wszystko nakreśla mi to schemat pracy sposób działania.

To ja żeby jeszcze rozładować atmosferę zadam jeszcze jedno pytanie.
Jako że należy zacząć od pracy operatora... chciałbym poznać schemat tej pracy, domyślam się że finalnie wpisuje g-cod czy też podajemy gotowy plik do sterownika. Powinienem więc znać cześć tych sterowników oraz ich różnice, czy znajdę również jakieś emulatory tych sterowników żeby móc popróbować w domu?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#19

Post napisał: kubus838 » 03 lut 2013, 13:22

silvesters pisze:W programie tworzy się ścieżkę narzędzia, ale nie jest to g kod. Powiedz co wg ciebie dzieje się z heidenhainem jeśli nie robimy na g tylko w języku właśnie heidenhaina? Ścieżka która tworzymy jest faktycznie w camie zapisana w postaci pewnego kodu, ale jest to wewnętrzny kod, który jest przegenerowywany przez postprocesor na kod do danej obrabiarki z uwzględnieniem jej kinematyki i innych szczegółów. Dopiero wtedy przesyłamy program do maszyny, gdzie sterowanie przetwarza program na sygnały itd. Piszesz że robisz to codziennie, możesz napisać w jakim programie i z jakimi maszynami?
Bryły/elementy rysuje w Rhinoceros 4.0 + Rhinoart pliki nc/txt Rhinocam. Pliki przygotowuje pod mach, stepa.

robert

Do kolegi Berry
Jeżeli chcesz zacząć przygodę z cnc jako operator to musisz wiedzieć, że operator dostaje plik przygotowany specjalnie do maszyny na której pracuje od programistu. Importuje ten plik do programu obsługujacego maszynę(czy to jest frezarka czy tokarka, waterjet czy laser) zakłada odpowiednie narzędzia i materiał z którego maszyna ma wykonać jakiś element i przycisk start. U mnie przynajmniej tak to się odbywało. Projektant/programista zrobił projekt z magazyny pobierał materiał który był dostarczony bezpośrednio do frezarki potem przygotował pliki do obróbki dostarczał operatorowi na jakimś nośniku. Operator montował materiał, narzędzia importował plik i zaczynał obróbke. U mnie w firmie jeżeli chodziło o frezarki to był jeden operator na trzy frezarki


robert


smieszek88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 241
Rejestracja: 25 maja 2012, 10:52
Lokalizacja: łódź

#20

Post napisał: smieszek88 » 03 lut 2013, 22:44

kubus838
W swoich wypowiedziach nie zagłębiaj się zbyt mocno w szczegóły, bo wychodzą braki w wiedzy ;)
Np. G-kody nie jest najlepszym pojęciem bo jak przyznał silvesters jest jeszcze heidenhain, mazatrol i z pewnością wiele innych gdzie może nie występować G-kod.
kubus838 pisze:G-cod jest to zbiór instrukcji dla wrzeciona
A co wrzeciono ma do np. ruchów stołu? - czyli znowu mijasz się z prawdą.
Dodatkowo wiele programów nie widzi CAM-a tylko są pisane z pulpitu, w notatniku itp.
W NX-ie i EdgeCam-ie wybór postprocesora jest jedną z ostatnich rzeczy przy tworzeniu kodu, a to czy robimy program na frezarkę, tokarkę laser itp. wypadałoby wybrać na samym początku. Postprocesor dogrywa szczegóły: kod poszczególnej funkcji, sposób opisywania promieni, cykle itp.

Programuję na co dzień, a stworzeniu postprocesora do EdgeCam-a było częścią mojej pracy dyplomowej, więc nieco się zagłębiłem w szczegóły.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”