[prosba o rade] jaki ploter CNC kupic? Jakie sa Wasze typy?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Milo_cz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 29 wrz 2008, 11:21
Lokalizacja: Warszawa

[prosba o rade] jaki ploter CNC kupic? Jakie sa Wasze typy?

#1

Post napisał: Milo_cz » 29 wrz 2008, 11:30

[prosba o rade] jaki ploter CNC kupic? Jakie sa Wasze typy?

Witam,
wiem ze mnostwo bylo takich pytan jednak nigdzie nie znalazlem konkretnych rad i porad....

przygotowuje sie do zakupu plotera CNC o nastepujacych parametrach:
1. format pracy ok. 1020 x 720 mm
2. ciecie tworzyw sztucznych (np. plexi do grubosci max. 2 cm) ew. frezowanie
3. ciecie kartonu, papieru, tektury (moze po zmianie glowicy???)
4. superbyloby by byla opcja bigowania (moze po zmianie glowicy???)
5. prace jednostkowe (nie przemyslowe)
6. konstrukcja umozliwjajaca montaz na 2 pietrze (czyli mamy normalne drzwi)
7. sterowanie z normalnego programu np CorelDraw, Adobe Illustrator
8. cena ok. 50 000 pln
9. dogodne warunki serwisowe

Co poradzicie? Jakie sa Wasze typy i dlaczego?
Dzieki za posiwecony czas:-)



Tagi:


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: bubels » 29 wrz 2008, 14:45

Masz nie wygórowane oczekiwania choć dokładności nie określiłeś. Kwota jaką zamierzasz przeznaczyć ma spory zapas. Tak więc podchodzisz zdroworozsądkowo.
Ale jest jedno ale. Wydając taką kwotę można oczekiwać bardzo dobrych parametrów itd. Ale niestety takie urządzenie będzie miało swoje gabaryty i wagę. Tak więc ciężko będzie znaleźć urządzenie możliwe do zainstalowania na 2 piętrze biorąc pod uwagę szerokość klatki, drzwi 80/90cm i ludzkie możliwości.

Niektórzy "producenci" zwłaszcza urządzeń z aluminiowych profili (o pierwotnym przeznaczeniu w zabudowie itd.) deklarują takie możliwości ale są to urządzenia pod wieloma względami gorsze niż te wykonane jako konstrukcje monolityczne. Jeśli więc zdecydujesz się na takie urządzenie nie przepłacaj.

Co do konkretnych typów nie doradzę ponieważ nie używałem takich urządzeń różnych producentów i moja opinie nie będzie wiarygodna.


vario0
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 16 lis 2006, 07:42
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: vario0 » 29 wrz 2008, 21:28

Szanowny Panie bubels,
ręce opadają, nie chce mi się z Panem dyskutowac ale szkoda tych którym Pan udziela rad.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 29 wrz 2008, 23:07

Podsumowując - maszyna max. uniwersalna (do wszystkiego, czyli do niczego). Jest kilku producentów maszyn opartych o konstrukcje aluminiowe: np. Jmc-plotery (obecnie Mill.pl). Problemem największym jest kompletny brak możliwości sterowania z poziomu Corela czy innych wektorowych, ponieważ do maszyn CNC nie pisze się sterowników drukarkowych (no, może za wyjątkiem ploterów tnących). Będziesz musiał nauczyć się programu sterującego.

I szanowny kolego - staraj się być technologiem (tzn. myśl jak technolog). Mówiąc co chcesz wykonywać od razu pomyśl jak? Pamiętaj, że maszyny uniwersalne mają swoje ograniczenia
(np. brak sztywności nadrabiasz wielokrotnym wykonywaniem frezowania z pogłębianiem zamiast frezowania "na raz").

Maszyny skręcane z profili alum., o których pisze mój przedmówca, pracują w wielu firmach i spełniają swoją rolę z pow. zastrzeżeniem (i wieloma innymi). Jeśli masz na to 50 tys. zł to jest to zupełnie pokaźna suma i można wybierać w ofertach.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#5

Post napisał: cnc3d » 30 wrz 2008, 00:26

W tych pieniądzach kupisz już maszynę Kimla. Do obszaru roboczego 1000x1500 maja wersje do postawienia na stół w wersji monolitycznej. http://kimla.pl/magazyn/145,produkt,PLO ... _0710.html

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 30 wrz 2008, 07:57

i tyle kasy wywalac na takie coś ? :P
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: bubels » 30 wrz 2008, 08:16

Szanowny Panie vario0.

Z argumentami należy dyskutować. Wtedy wypowiedź nabiera sensu.
Jeśli uważa Pan iż wprowadziłem w błąd autora wątku moją i tak dość rzekł bym "szkicową" wypowiedzią mającą na celu przekazanie pewnej myśli a nie konkretnego rozwiązania to proszę mimo wszystko o poświęcenie chwili czasu i podkreślam: rzeczową dysputę opartą o fakty.

Warto jednak zaznaczyć dla nie zorientowanych iż jest Pan przedstawicielem firmy mill.pl i po zapoznaniu się z ofertą staje się jasna niechęć do osób sugerujących wyższość produktów budowanych np. przez wspomnianą już polską firmę Kimla czy też produktów importowych (chodzi o urządzenia oparte o specjalnie zaprojektowaną pod tym kontem i wykonanej w konkretnym procesie technologicznym ramę monolityczną).

Moją opinię opieram o prosty rachunek. Jeśli chce przeznaczyć kwotę np. 40tys. zł i mogę zakupić urządzenie z profili lub maszynę wykonaną na spawanej ramie stalowej poddanej odpowiedniej skomplikowanej obróbce technologicznej to wybieram to drugie ciężkie urządzenie. Będzie miało ono większe możliwości chociażby większe parametry wynikające z mniejszych ograniczeń dyktowanych przez sztywność konstrukcji.


Nie twierdzę też że produkty np. firmy mill.pl są do niczego. Wręcz przeciwnie ale należy jasno i dokładnie rozumieć gdzie leży różnica i do jakich zastosowań nadaje się to urządzenie. Jeśli przyjmiemy że oba typy są stosowane do obróbki np. PCV,sklejki czy też bigowania to lepiej z ekonomicznego punktu widzenia zainwestować właśnie w takie urządzenie. Jednak jeśli w perspektywie mamy również obróbka materiałów twardych np pokroju lekkich stopów metali to należy wybrać urządzenie o większych możliwościach.

Zaznaczam jednak że to moje zdanie. I zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam.


pablo004
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 14 paź 2004, 22:14
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: pablo004 » 02 paź 2008, 13:52

Panowie nie dajcie się robić w konia.
Pan Milo_cz i Pan vario0 to ten sam facet z firmy "bursztyn" który usiluje wywolać zainteresowanie swoimi wyrobami.
pozdrawiam pablo


Autor tematu
Milo_cz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 29 wrz 2008, 11:21
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: Milo_cz » 06 paź 2008, 11:43

pablo004 pisze:Panowie nie dajcie się robić w konia.
Pan Milo_cz i Pan vario0 to ten sam facet z firmy "bursztyn" który usiluje wywolać zainteresowanie swoimi wyrobami.
pozdrawiam pablo
Witam.
coz moge powiedziec - wierutna bzdura. Jestetm tu (na tym forum) bo poszukuje pomocy, sugestii, rady...
Nic i nikogo nie reklamuje. Po prostu szukam rady.
To tyle.
MIlo


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#10

Post napisał: Skrzydlaty » 06 lip 2012, 11:07

vario0 pisze:neptunX,
Zapraszamy na www.mill.pl
Ktoś z forumowiczów użytkuje te maszyny? Co by mógł o tym powiedzieć? Do czego to sie nadaje a do czego już nie? Te mill'owskie maszynki wygladają jakby miały w czasie pracy odlecieć....
bartuss1 pisze:...na tapecie mam kolejną 5 osiówkę do produkcji form, cała ze stali, powierzchnie bazowe frezowane itd z polem roboczym 1500x1500x1000...
Do produkcji form...z czego? (frezowane powierzchnie na swojej własnej?)
Milo_cz pisze:... Jestetm tu (na tym forum) bo poszukuje pomocy, sugestii, rady...
Nic i nikogo nie reklamuje. Po prostu szukam rady...
To poszukaj lepiej w innym dziale, a nie dziale giełda. Poza tym kwoty 40tys i 50tys. co chwile się przewijają - wystarczy poszukać. Te same pytania, te same wymagania. A! I i tak jestes w stanie zapłacić nie 50tys. ale 60 :cool:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”