Podstawy nauka

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#21

Post napisał: kubus838 » 04 lut 2013, 00:09

smieszek88 pisze:kubus838
W swoich wypowiedziach nie zagłębiaj się zbyt mocno w szczegóły, bo wychodzą braki w wiedzy ;)
Np. G-kody nie jest najlepszym pojęciem bo jak przyznał silvesters jest jeszcze heidenhain, mazatrol i z pewnością wiele innych gdzie może nie występować G-kod.
kubus838 pisze:G-cod jest to zbiór instrukcji dla wrzeciona
A co wrzeciono ma do np. ruchów stołu? - czyli znowu mijasz się z prawdą.
Dodatkowo wiele programów nie widzi CAM-a tylko są pisane z pulpitu, w notatniku itp.
W NX-ie i EdgeCam-ie wybór postprocesora jest jedną z ostatnich rzeczy przy tworzeniu kodu, a to czy robimy program na frezarkę, tokarkę laser itp. wypadałoby wybrać na samym początku. Postprocesor dogrywa szczegóły: kod poszczególnej funkcji, sposób opisywania promieni, cykle itp.

Programuję na co dzień, a stworzeniu postprocesora do EdgeCam-a było częścią mojej pracy dyplomowej, więc nieco się zagłębiłem w szczegóły.
To skoro jesteś człowiekiem z opdowiednią wiedzą techniczną to oczywiście odpowiesz na kilka pytań

1 Do obrabiarek gdzie "może nie występować G-kod"(tak jak napisałeś) to jak wprowadza się informacje o obróbce na zasadzie pliku czy funkcji wpisanych "z pulpitu w notatniku"?

2 Napisałeś "Dodatkowo wiele programów nie widzi CAM-a tylko są pisane z pulpitu w notatniku itp" - tzn co jest pisane? Czy jesteś w stanie napisać np 60 000 lini "czegoś" aby obrabiarka wyfrezowała jakąś bryłę 3d? Ja rozumiem, że w przypadku "heidenhain, mazatrol" może to się inaczej nazywać ale zawarte są tam informacje o obróbce czy może sie mylę?

3 Również napisałeś " A co wrzeciono ma do np. ruchów stołu? - czyli znowu mijasz się z prawdą. " - ludzie robią różne obrabiarki 3-osiowe, 4-osiowe, a w innych np jest ruchomy stół, a możesz napisac o co Ci chodzi?

4 Czy to, że zaczynasz od wskazania rodzaju obrabiarki to nie zaczyna się już wybór postprocesora? Ale według Twojego toku myślenia postprocesor "dogrywa szczegóły: kod poszczególnej funkcji, sposób opisywania promieni, cykle itp" a czasem nie dobiera prędkości obrotowej wrzeciona wymiarów wykonywanego elementu a może też nie dobiera parametrów do kształtowania zgrubnego i wykańczajacego czy to też jest szczegół lub itp? Nie wiem co Ty myslisz ale dla mnie są to bardzo ważne informacje do wyprodukowania elementu na jakieś obrabiarce. A powiem więcej takie informacje napewno muszą się znależć w pliku robionym pod postprocesor, a dlaczego a dlatego, że jeżeli podpinasz obrabiarke pod komputer z zainstalowanym oprogramowaniem do jej obsługi to przecież musisz mówiąc poprostu poustawiać takie rzeczy jak prędkość, krańcówki, punkty i jeszcze mase róznych rzeczy jak i rodzaj operacji która będzie wykonywana

Dzisiaj po raz drugi czytam, że można napisać "instrukcje" do obróbki bez użycia jakiegoś programu to proszę napisz taką "instrukcje" odręcznie np na frezarke. Chodzi o koło w kwadracie o 30mm, bo osoba na którą się powołujesz została poproszona i już się nie odezwała a napisała "Podczas tworzenia ścieżki nie trzeba wiedzieć na jakiej maszynie z jakim konkretnym układem sterowania będzie dany detal obrabiany. Tak jak napisałem - wszystko załatwia postprocesor" to ja sobie "przepuszcze" przez postprocesor i zobaczymy co z tego wyjdzie
Acha jeszcze jedno pytanie ma kolega może do dyspozycji taka obrabiarkę heidenhain, lub mazatrol?
robert



Tagi:

Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#22

Post napisał: silvesters » 04 lut 2013, 06:31

Pozwolę sobie odpowiedzieć za kolegę Śmieszek88.

Tak mam dostęp do takich sterowań (Mazatrol, Heidenhain, Fanuc, Mitsubishi), ba programuje je codziennie. I nie ma różnicy jak zaczynam pracę w CAM'ie czy będzie to jedno sterowanie czy drugie, ważne że wiem że będzie to np. frezarka 4 osiowa, to wystarczy.

Ad 1) W heidenhainie występuje język gdzie nie ma funkcji G. Jest to plik z rozszerzeniem .h, podobnie jest w mazatrolu..

Ad 2) Nie każdy program musi być robiony CAM'em, można pisać klasycznie i nie musi być to 60 000 linii. Można także pisać inaczej, słyszałeś może o makrach? Lub Q-parametrach?

Ad 3) Napisałeś wyraźnie że G-kod to zbiór informacji dla wrzeciona, a jest to nieprawda. G-kod to zbiór informacji dla obrabiarki. Głupie G1 w maszynie z ruchomym stołem rusza stół, a nie wrzeciono.

Ad 4) Wybór obróbki to nie wybór postprocesora. Gdy przygotujesz już wszystko w CAM'ie wtedy wybierasz generowanie kodu i przepuszczasz to przez postprocesor, tak jak pisał Śmieszek88, postprocesor właśnie generuje kod pod daną maszynę uwzględniając sposób zapisu promieni i inne szczegóły. Wartości parametrów, naddatki, strategia itd - to wszystko robi się w CAM'ie.

Tylko nie mówię tu o obrabiarce która chodzi z pod Windowsa ze zwykłego PC - dyskusja dotyczy profesjonalnych obrabiarek i profesjonalnego CAM'a - w moim wypadku NX.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#23

Post napisał: Majster70 » 04 lut 2013, 07:32

Berry pisze: To ja żeby jeszcze rozładować atmosferę zadam jeszcze jedno pytanie.
Jako że należy zacząć od pracy operatora... chciałbym poznać schemat tej pracy, domyślam się że finalnie wpisuje g-cod czy też podajemy gotowy plik do sterownika. Powinienem więc znać cześć tych sterowników oraz ich różnice, czy znajdę również jakieś emulatory tych sterowników żeby móc popróbować w domu?
Co robi operator zależy od tego co robi zakład w którym pracuj :wink: W typowych, polskich małych firemkach produkujących narzędzia, gdzie stoją 2-3 frezarki CNC, 1 tokarka CNC + kilka konwencjonalnych obrabiarek to proste acz dokładne rzeczy typu części do maszyn programuje głównie operator z pulpitu sterowania obrabiarki. Operator musi tu znać dane sterowanie obrabiarki(a w praktyce wszystkie w zakładzie). Jeżeli nie zna, to jest szkolony i musi szybko je poznać. Każde sterowanie (99%) oprócz G-kodów ma swój własny "język" czy jak to nazwać, który znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, coraz częściej jest to prosty (ale bardzo niezawodny) CAM. Jeżeli trzeba frezować jakieś bardziej skomplikowane kształty, np powierzchnie form, dostajesz gotowy program od technologa(programisty) - gość najczęściej zna na wylot możliwości obrabiarek, bo sam na nich wcześniej pracował właśnie jako frezer (operator).
Przy tokarkach rola operatora - tokarza CNC jest jasna, z racji wykonywania prostrzych detali dostajesz rysunek do łapy i sam programujesz i robisz detal. Może za wyjątkiem bardziej zaawansowanych tokarek z osiami C i/lub Y.
W dużej firmie, sytuacja może być inna, operator tylko wykonuje programy wygenerowane przez programistę który też może mieć różne pojęcie o technologii :???: Może też być tak, że przy masówce przez całą swoją pracę robi 1 lub co najwyżej kilka detali i jest właściwie guzikowym.
Jest i 3 typ zakładów (zdaje się, że kilka osób reprezentuje ten typ w tym wątku) które pracują głównie na potrzeby przemysłu graficzno-reklamowego. Obrabiasz głównie tworzywa, z metali co najwyżej aluminium, tworzysz skomplikowane kształty, płaskorzeźby czy reliefy ale nie jest wymagana duża dokładność. Musisz mieć więcej zdolności artystyczno-graficznych niż technicznych. Pracujesz na lekkich konstrukcjach typu ploter frezujący. Z racji mniejszych wymagań odnośnie precyzji, plotery bywają często tworzone samodzielnie, najczęściej nie mają specjalizowanego sterowania, jego rolę spełnia komputer PC z oprogramowaniam sterującym np typu MACH. Tam operator tylko puszcza programy generowane przez programistę na Camie specjalizowanym dla grafików. Generalnie kultura techniczna jest niższa, wyższe są wymagania artystyczno-graficzne. Początkowi operatorzy/programiści ploterów nie wiedzą co to np prędkość skrawania, ale potrafią rysować fantastycznie w Corelu czy obrobić zdjęcie w Photoshopie. Szybko się uczą niezbędnych pojęć technicznych, do czego zresztą służyć miało pierwotnie to forum. Ale to trochę inny świat i inna praca niż w tradycyjnych zakładach metalowych.
Co do dyskusji o wrzecionie, to można przekornie zauważyć, że w obecnych konstrukcjach używa się kinematyki zarówno z ruchomymi stołami jak i wrzecionami, tak w osiach XYZ jak i AB :razz:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#24

Post napisał: kubus838 » 04 lut 2013, 16:40

silvesters pisze:Pozwolę sobie odpowiedzieć za kolegę Śmieszek88.

Tak mam dostęp do takich sterowań (Mazatrol, Heidenhain, Fanuc, Mitsubishi), ba programuje je codziennie. I nie ma różnicy jak zaczynam pracę w CAM'ie czy będzie to jedno sterowanie czy drugie, ważne że wiem że będzie to np. frezarka 4 osiowa, to wystarczy.

Ad 1) W heidenhainie występuje język gdzie nie ma funkcji G. Jest to plik z rozszerzeniem .h, podobnie jest w mazatrolu..

Ad 2) Nie każdy program musi być robiony CAM'em, można pisać klasycznie i nie musi być to 60 000 linii. Można także pisać inaczej, słyszałeś może o makrach? Lub Q-parametrach?

Ad 3) Napisałeś wyraźnie że G-kod to zbiór informacji dla wrzeciona, a jest to nieprawda. G-kod to zbiór informacji dla obrabiarki. Głupie G1 w maszynie z ruchomym stołem rusza stół, a nie wrzeciono.

Ad 4) Wybór obróbki to nie wybór postprocesora. Gdy przygotujesz już wszystko w CAM'ie wtedy wybierasz generowanie kodu i przepuszczasz to przez postprocesor, tak jak pisał Śmieszek88, postprocesor właśnie generuje kod pod daną maszynę uwzględniając sposób zapisu promieni i inne szczegóły. Wartości parametrów, naddatki, strategia itd - to wszystko robi się w CAM'ie.

Tylko nie mówię tu o obrabiarce która chodzi z pod Windowsa ze zwykłego PC - dyskusja dotyczy profesjonalnych obrabiarek i profesjonalnego CAM'a - w moim wypadku NX.
To ja mam pytanie odnośnie ad4. Zawsze jak zaczynam przygotowywać plik nc do danej obrabiarki to muszę wskazać rodzaj postprocesora potem określić materiał łącznie z wymiarami i poźniej narzędzie do obróbki zgrubnej. Ty piszesz, że najpierw zaczynasz od kodów a później wybierasz postprocesor. Jezeli ja najpierw ustaliłbym ścieżkę narzędzia a potem wybrałbym postprocesor to od razy wyskakuje błąd w ścieżce narzędzia. To dlaczego tak się dzieje?

Wiadomo nie od dziś, że zwykła obrabiarka zbudowana amatorsko jak i typowo przemysłowa jak np. Heidenhain działa na kodach iso. Róznicą między nimi jest oprogramowanie sterujące czyli postprocesor jak i oczywiscie wygląd zewnętrzny a obróbke bedą wykonywały tak samo. To czy możemy zrobić doświadczenie? Ja zrobiłbym plik do Heidenhain oczywiście jakiś mały element o wymiarach powiedzmu 50mm na 50mm z użyciem jednego narzędzia. Oczywiście plik z wyglądem i wymiarami jak i plik nc bym Ci przesłał a Ty byś go wyfrezowal np z kawałka drewna i pomierzył i napisał jak to wyszło.


robert


smieszek88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 241
Rejestracja: 25 maja 2012, 10:52
Lokalizacja: łódź

#25

Post napisał: smieszek88 » 04 lut 2013, 16:52

1) Przykładowy program z Heidenhaina:
0 BEGIN PGM test MM
1 BLK FORM 0.1 Z X-100 Y-100 Z-100
2 BLK FORM 0.2 X+100 Y+100 Z+100
3 TOOL CALL 1 Z S1000
4 M3
5 Q1 = 50 ;r
6 Q2 = 100 ;R
7 Q3 = 0 ;KAT ALFA
8 L X+0 Y+0 Z+200 F1000
9 CC X+0 Y+0
10 L X+Q1
11 LBL 1
12 Q11 = Q1 * SIN Q3 ;X
13 Q12 = ASIN ( Q11 / Q2 ) ;KAT BETA
14 Q15 = Q1 * COS Q3 ;Y
15 L X+Q11 Y+Q15 Z+Q2 B+Q12
16 Q3 = Q3 + 10
17 LBL 0
18 CALL LBL 1 REP359
19 ;
20 ;
21 ;
22 ;
23 M30
24 END PGM test MM

Czy można to nazwać G kodem?

2) Wiele nie znaczy wszystkie. Siedzę w produkcji form wtryskowych i wiem że większość matryc nie ma szans napisać z pulpitu, ale miałem okazję pisać program na zbiornik ciśnieniowy 4 kołnierze + półka pod kątem 45°. Generalnie planowanie, wiercenie, frezowanie kanałków, fazowanie. Z tego co kojarzę program miał około 1000 linijek i przejrzysty układ gdzie operator mógł bez problemu wprowadzić zmianę. Żeby program z CAM-a przerobić to trzeba wracać do CAM-a.
Dodatkowo z lenistwa napisałem program parametryczny na frezowanie zgrubne i wykańczające stożka (zgrubnie warstwami po spirali, wykańczająca spirala po stożku) bo zbyt często operatrzy przychodzili po takie proste programy. Teraz dłużej zajmuje im przyjście do mnie niż przerobienie takiego programu. Niestety z braku czasu nie zrobiłem programu na układ wlewowy.

3), 4) silvesters doskonale to opisał

Mam dostęp do frezarek ze sterowaniem Heidenhain 520, Heidenhain jakiś sprzed 20 lat, i Fanuc i zupełnie nie robi mi różnicy na którą maszynę generuję program, a nawet wiele programów po ułożeniu wszystkich ścieżek w CAMie generuję zarówno na Fanuca jak i na 520 - która maszyna będzie wolna to tam wrzucą. Muszę jedynie uważać na parametry bo każda ma inne obroty max.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#26

Post napisał: kubus838 » 04 lut 2013, 18:48

A ile Ci zajeło napisanie tego i na jakiego Heidenhaina.
Poniżej przykład:

1 BEGIN PGM 1 MM
2 TOOL CALL 6 Z S4300
3 CYCL DEF 32.0 TOLERANCE
4 CYCL DEF 32.1 T0.1
5 L M3 M7
6 L Z0.055 FMAX F30
7 L X0.075 Y0.049 Z0.055
8 L X0.075 Y0.049 Z0.03 F4
9 L X0.053 Y0.049 Z0.026 F4
10 L X0.053 Y0.072 Z0.022
11 L X0.08 Y0.049 Z0.015
12 L X0.053 Y0.049 Z0.011
13 L X0.053 Y0.072 Z0.007
14 L X0.08 Y0.049 Z0.
15 L X0.053 Y0.049 Z-0.004
16 L X0.053 Y0.072 Z-0.008
17 L X0.08 Y0.049 Z-0.015
18 L X0.053 Y0.049 Z-0.019
19 L X0.053 Y0.072 Z-0.019 F20
20 L X0.08 Y0.049 Z-0.019
21 L X0.053 Y0.049 Z-0.019
22 L X0.053 Y0.049 Z0.006 F30
23 L X0.053 Y0.049 Z0.03
24 L X0.055 Y0.539 Z0.055
25 L X0.055 Y0.539 Z0.03 F4
26 L X0.077 Y0.539 Z0.025 F4
27 L X0.062 Y0.53 Z0.022

Jest to element dla modelarza podpora makiety wiaduktu kolejowego i juz wykonana.
A co do g-codów i kodów iso to producent pisze inaczej niz Ty. I komu tu teraz mam uwierzyć.

robert

Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#27

Post napisał: silvesters » 04 lut 2013, 19:03

Takie coś to jest chwila. Przecież nie ma tu nic szałowego...
Ale jeżeli to co piszesz to prawda to masz dziwnego CAm'a. Powiedz mi co w sytuacji gdy chcesz program przerzucić z jednej maszyny na drugą o innym sterowaniu? Robisz wszystko od nowa?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#28

Post napisał: kubus838 » 04 lut 2013, 20:27

Bo to takie g...ko było. Tam są ważne otwory na kulki. Ja to robie w ten sposób, że po zrobieniu projektu zapisuje to jako plik a później wybieram w camie postprocek i robie scieżkę dla narzędzia czyli plik nc. Jak chce zrobić to na innej maszynie to do cama importuje plik z projektem i znowu robie ścieżke dla narzędzia - ale to trwa pare minut. A jeżeli masz możliwość to moge przesłać Ci ten plik abyś zobaczył co na twojej pokaże generalnie chodzi o wymiary tylko musiałbys napisać do jakiej maszyny.

robert

Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#29

Post napisał: silvesters » 04 lut 2013, 20:44

Trochę nie dawało mi spokoju te wybieranie posta wcześniej niż na końcu i obejrzałem filmik na youtube, rzuć okiem na 6:14, wyraźnie widać że w tym momencie gość dopiero wybiera postprocesor i generuje program:

Ty robisz to inaczej?
Jak chce ci się coś robić to wrzuć kod na jakiś bardziej skomplikowany element. Można go przetestować bez maszyny, bo średnio mam czas na frezowanie bez potrzeby :wink: Na maszynę obojętną, 3/4 osie fanuc czy heidenhain.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#30

Post napisał: kubus838 » 04 lut 2013, 22:10

Rzeczywiście jest coś takiego tylko ja musze jeszcze doinstalować jakaś "poprawke" . Jezeli nie mam tej poprawki to tylko mogę wskazać postka ale mi go nie zapisze i wraca do początku i każe jeszcze raz robic ścieżke freza
Dobra dla testu przygotuje coś bardziej skomplikowanego tylko jeszcze podaj mi który heidenhain bo ja ich mam dziesieć sztuk - może być 3-osiowy. Zobaczymy czy zachowa wymiary.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”