Wyżarzanie bramy w przydomowym ogródku

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#11

Post napisał: Blady » 16 kwie 2016, 17:46

Dobrze słyszeć że ktoś całkiem skutecznie przeprowadzał takie operacje. Prawdopodobnie zamówie jakiś chiński piro do tej operacji... cegły co prawda nie szamotowej, ale zwykłej mam sporo więc się palenisko wyłoży. Nad nakryciem pomyślę. Nie widzi mi się arkusza blachy kupować chociaż może sprawie ojcu bo sie chciał w okrase pobawić i na płycie smażyć :D Może tym sposobem i pomagiera do tego wszystkiego będę miał zostanie mu blacha i palenisko. Jak znalazł :)

A co w przypadku kiedy temperatura przekroczy te dajmy 700st. ? Czy będzie to dla konstrukcji jakiś uszczerbek, nie wiem stal będzie bardziej plastyczna po czy coś... ?

Tak sobie myślę że jeżeli takiemu zabiegowi poddam tylko bramę, a za podstawę mam sztywną wysezonowaną (lata70) Płytę traserską. To jakoś będzie to grało. Podstawa zawsze tą bramę będzie trzymać, a po ustawieniu geometrii mam zamiar ją dodatkowo zakołkować.



Tagi:


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Bob budowniczy

#12

Post napisał: melonmelon » 16 kwie 2016, 18:13

Zbuduj piec z cegieł, jako budynek wolnostojący, po co się bawić z dołami.
Po prostu poustawiaj cegły w basztę. =
Zbuduj budynek okrągły +/- w rzucie z góry.
Pod zadaszeniem (kawał blachy falistej na kilku pustakach), zadaszenie całości przed deszczem, jeśli wieje, ochroń przed wiatrem.
Przykryj blachą od góry basztę (położyć na cegłach).
Na dach położyć proszę 2-3 warstwy wełny mineralnej.
Jak masz jej więcej (wełny), obłożyć proszę dookoła budynek.
Swoją konstrukcję postaw na 2-5 cegłach (w baszcie), by nie stykała się z podłożem.
Wyciągnij z spodu (ściany budynku) 1 cegłę, wprowadź palnik dowolny (ale o większej mocy), najlepiej na propan/butan + powietrze/tlen. Masz dwa palniki, lepiej, po przeciwległych stronach.
Płomień z palnika ma być podawany stycznie, lekko do góry (5-10stopni).
Pamiętaj, że jak włożysz, musisz wyjąć = ogień musi mieć wyjście, od bidy można wyciągnąć 2 cegły spod dachu baszty.
Przyszykuj jedną cegłę którą będziesz wykorzystywał jako judasza.
Jeśli będziesz do budowy wykorzystywał stal klasy S235-S355 (nie może być walcowana termomechanicznie!) czy nagrzejesz do 550 czy do 650 st. C bez różnicy.
Jak będzie 700 st. C przy stali klasy S235-S355 nic się nie stanie.
Lepiej 0,5-1h niż 10 minut.
Ma wystygnąć z basztą.

pozdro


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#13

Post napisał: jasiu... » 16 kwie 2016, 18:39

Moim zdaniem nie masz szans nagrzać całej konstrukcji równomiernie do temperatury ponad 600 stopni. To jest wówczas, kiedy stal robi się "wiśniowa". Zobacz toto: http://forumkowalskie.pl/viewtopic.php?t=999

I to cała brama powinna mieć taką temperaturę! Musiałbyś całość doskonale zaizolować (żeby od góry nie stygło) i całość grzać (koksem? gazem?), żeby równo podnosiła się temperatura.


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Równomiernie

#14

Post napisał: melonmelon » 16 kwie 2016, 18:59

Jasiu...
Zdefiniuj równomiernie.
+/- ile wymagasz?

pozdro


Autor tematu
Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#15

Post napisał: Blady » 16 kwie 2016, 20:12

Palniki gazowe to dla mnie dodatkowe koszty. Generalnie idea jest taka że robie z tego co mam, dokupuje tylko ze 100-150kilo węgla albo koksu. Może z tą budową "pieca" na zewnątrz zamiast w dole to faktycznie lepszy pomysł. Obstawić dobrze cegłą i nakryć czymś co utrzyma temperature i się nie spali...
O to mi chodziło. Burza mózgów z tego zawsze uda się zaczerpnąć trochę zdrowej wiedzy :)

[ Dodano: 2016-04-16, 20:12 ]
Palniki gazowe to dla mnie dodatkowe koszty. Generalnie idea jest taka że robie z tego co mam, dokupuje tylko ze 100-150kilo węgla albo koksu. Może z tą budową "pieca" na zewnątrz zamiast w dole to faktycznie lepszy pomysł. Obstawić dobrze cegłą i nakryć czymś co utrzyma temperature i się nie spali...
O to mi chodziło. Burza mózgów z tego zawsze uda się zaczerpnąć trochę zdrowej wiedzy :)


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#16

Post napisał: steff.k » 16 kwie 2016, 20:16

Pewnie mówicie o tym wątku LINK :wink:

Z tego co pamiętam to problemem były szczelnie zaspawane profile, które rozgrzane powietrze wybuliło. Także pamietaj o "otworach wentylacyjnych", jeżeli będzie wykorzystywał zamknięte profile.
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#17

Post napisał: ONATOS » 16 kwie 2016, 20:22

... panowie !! to wracamy do dymarek ?? :shock: .... :lol:


BlazejCG
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 21 lip 2014, 22:47
Lokalizacja: lubuskie

#18

Post napisał: BlazejCG » 16 kwie 2016, 20:43

Pewnie w twoim mieście istnieje coś w stylu centrum kształcenia zawodowego? Skoro nie chcesz inwestować , możliwe że w takowym posiadają piec więc może warto zapytać czy nie chcieli by zobaczyć procesu wyżarzania , moim zdaniem warto zapytać bo z autopsji wiem że czasami tam nie mają co robić ;)
''SPRZEDAM MIEJSCE NA REKLAMĘ" :)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#19

Post napisał: dance1 » 16 kwie 2016, 20:59

zauważyłem że nowe piece mają na górnej pokrywie dysze doprowadzające powietrze i powietrze pompowane jest właśnie podczas nagrzewania zapewne żeby wymusić obieg w piecu i równomierne rozprowadzanie temperatury.
Łatwe do zrobienia a i cyrkulację poprawisz i większe szanse (dużo większe) na w miarę równomierne wyżarzanie. Temperatura może pływać między 600-700 stopni także margines jest.
I don't like principles, I prefer prejudices


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Szukaj

#20

Post napisał: melonmelon » 17 kwie 2016, 09:18

Uderz na forumkowalskie.pl
Może ktoś w pobliżu ma palnik banana, albo dwa.
Do tego 2 butle na propan + sprężarka/dmuchawa i ogień!

pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”